E. sveikata – nuo kitų metų birželio

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Planuojama, kad nuo kitų metų birželio šalyje startuos e. sveikatos projektas – elektroninė ligos istorija, telemedicinos įdiegimas, informacijos mainai, – palengvinsiantis biurokratijos naštą gydymosi įtaigose bei leisiantis skirti daugiau dėmesio pacientams.

Baigiamas programavimo etapas

Pasak sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės patarėjo Arvydo Skorupsko, šiuo metu vyksta sistemų testavimo darbai.
„Jeigu kalbėsime apie e. sveikatą, tai šiuo metu yra baigiamas programavimo etapas, ir po naujų metų turi prasidėti sistemų testavimas. (…) plačiai visuomenei šio mėnesio pradžioje buvo parodytos pradinės versijos, vadinamos „beta“ versijos visų trijų projektų, kas liečia centrinio branduolio, t. y. ligos istorija, duomenų kaupimas ir t. t., buvo pristatytas e. vaizdų ir e. receptų projektas“, – pirmadienį per spaudos pusryčius žurnalistams sakė jis.
Patarėjo teigimu, visos suinteresuotos pusės šiuo metu e. sveikatai teikia pasiūlymus, ir po naujų metų bus pradėtas testavimas.
„Pagal sutartį su ES fondais, atidarymas turėtų įvykti gruodžio 31 d. Planuojame, kad terminas turėtų būti išlaikytas ir startuoti turėtume birželio pradžioje“, – patikino jis.

Visa ligos istorija turėtų tapti elektroninė

Kita vertus, kaip pažymėjo ministrės patarėjas, remiantis kitų šalių patirtimi, projekte iš pradžių gali būti trūkumų, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tikisi projektus pradėti laiku, ir jie turėtų įnešti didelį postūmį e. sveikatos srityje. Taip pat, anot A. Skorupsko, šiuo metu ruošiama e. sveikatos programa (2009–2015 m.), sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinta dar 2009 m., taip pat rengiama kito etapo, po 2015 m., programa.
Ministro patarėjas A. Skorupskas informavo, kad e. sveikatoje išskiriamos dvi dalys: viena jų skirta specialistams, o kita – pacientams.
„Jūs, kaip pacientas, gausite informaciją apie save, kuri bus e. sveikatos portale, o gydytojai gaus tą informaciją, kuria disponuoja gydytojai, t. y. jums paskirtus vaistus, atliktus tyrimus, daryti įrašus, paskyrimus. Praktiškai visa ligos istorija turėtų tapti elektroninė, tik nesitikėkite, kad birželio 1 d. absoliučiai visos Lietuvos sveikatos įstaigos įsijungs į šitą sistemą. Pagal suplanuotus dokumentus, pirmajame etape įsijungs 180 įstaigų, t. y. vadinami regioniniai projektai, kurių yra 20, ir kiekvienas apima tam tikrą dalį Lietuvos. Kitų įstaigų įjungimas į e. sveikatos bendrą sistemą jau vyks po birželio 1 d.“, – nurodė A. Skorupskas.
Ministro patarėjo teigimu, iš pradžių dabar įprastos popierinės ligos istorijos liks, tačiau per pereinamąjį laikotarpį jų bus atsisakyta.

Vykdomi 29 e. sveikatos projektai

Projekto vertė – 100 mln. litų, iki šiol jam panaudota apie 20 proc. lėšų. Pagrindinis mokėjimas už projektą bus tik tuomet, kai sistema bus paleista.
Šiuo metu Lietuvos gydymo įstaigose vykdoma dešimtys ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamų projektų, kuriančių e. paslaugas.
Šiuo metu didžiojoje dalyje poliklinikų galima registruotis internetu, dalyje jų sėkmingai naudojamos elektroninės ligos istorijos, įdiegti telemedicinos, informacijos mainų funkcionalumai.
Iš viso Lietuvoje ES struktūrinių fondų lėšomis šiuo metu vykdomi 29 e. sveikatos projektai – 16 nacionalinių bei 13 regioninių.
SAM tiesiogiai įgyvendina tris svarbiausius projektus: Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS) sukūrimo, e. recepto plėtros ir Nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų posistemės (MedVAIS) sukūrimo projektus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto