EBPO įvardijo Lietuvos stiprybes ir trūkumus

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generaliniu sekretoriumi Ancheliu Gurija. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Lietuvos prašymu Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) parengtoje ataskaitoje teigiamai įvertinta šalies fiskalinė politika, o didžiausiais iššūkiais laikomi visuomenės senėjimas, didelė pajamų nelygybė ir šešėlinės ekonomikos mastas.

Šešėlinės ekonomikos mastas didelis

Antradienį Vyriausybėje pristatomoje makroekonomikos apžvalgoje konstatuojama, kad šalies institucinė aplinka yra stabili, skaidri ir palanki rinkos ekonomikai, tačiau šešėlinės ekonomikos mastas vis dar yra vienas didžiausių tarp ES valstybių.
„Tai lemia nesąžiningą konkurenciją tarp įmonių bei sukuria ekonominę nelygybę“, – rašoma ataskaitoje.
Kovojant su šešėline ekonomika, EBPO siūlo stiprinti kovą su mokesčių vengimu, gerinti PVM surinkimą ir mažinti darbo jėgos apmokestinimą bei didinti nekilnojamojo turto mokesčius,
Organizacija teigiamai įvertino Lietuvos fiskalinę politiką, santykinai nedidelę viešojo sektoriaus skolą ir mažą fiskalinį deficitą, taip pat pažymėjo, kad darbo našumas nuo 1994 iki 2014 m. kasmet didėjo apie 5 proc., tačiau jis vis dar yra trečdaliu mažesnis nei EBPO šalių vidurkis.

Nepakankamai efektyvi socialinė parama

EBPO taip pat pažymi, kad pajamų nelygybė ir skurdas vis dar yra plačiai paplitę reiškiniai Lietuvoje, o menkas žmonių pasitenkinimas darbo sąlygomis bei gyvenimo kokybe prisideda prie emigracijos.
„Socialinė parama nėra pakankamai efektyvi, kad sumažintų skurdą“, – konstatuojama ataskaitoje.
Visuomenės senėjimą EBPO įvardija kaip vieną pagrindinių ilgalaikių iššūkių Lietuvai, todėl pabrėžiama būtinybė reformuoti pensijų sistemą, mažinti mažai uždirbančios, nekvalifikuotos darbo jėgos indėlį į socialinę sistemą, tuo pat metu išlaikant jai taikomas socialines garantijas.

Reikia jaunų gabių mokytojų

EBPO taip pat atkreipia dėmesį, kad verslui kyla problemų ieškant kvalifikuotos darbo jėgos, todėl būtina glaudinti darbdavių ir švietimo įstaigų bendradarbiavimą, daugiau laiko skirti besimokančiųjų praktinių įgūdžių tobulinimui.
Ataskaitoje pažymima, kad vidurinių mokyklų auklėtinių mokymosi rezultatai vis dar yra žemi, todėl svarbu į švietimo sistemą pritraukti jaunų gabių mokytojų, o tam visų pirma būtina didinti pedagogų darbo užmokestį ir daugiau investuoti į jų tobulėjimą.
EBPO nare Lietuva tikisi tapti iki 2018 metų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto