Elektriniai virduliai – kaip tinkamai juos prižiūrėti?

Asociatyvi nuotrauka iš pexel.com

Elektrinis virdulys – vienas reikalingiausių prietaisų virtuvėje. Ir nors atrodo, kad tai ganėtinai paprastas ir ypatingos priežiūros nereikalaujantis įrenginys, tam, kad virduliai veiktų ilgai bei negadintų ruošiamo gėrimo skonio, būtina juos tinkamai prižiūrėti. Štai keli patarimai, kaip tai padaryti.

Kaip prižiūrėti virdulį?

Rūpintis virduliu nėra taip sudėtinga, ypač jeigu laikotės pateiktų įrenginio instrukcijų ir naudojate prietaisą pagal paskirtį. Kol jis bus reguliariai valomas, saugomas nuo pažeidimų ir tinkamai naudojamas, prietaisas tikrai tarnaus ne vienerius metus. Tad ką reikėtų daryti ir ko vengti, norint išsaugoti virdulio kokybę?

Vandens – tik tiek, kiek reikia

Daugelis žmonių turi įprotį išsivirti daugiau vandens nei reikia, tam, kad jį būtų galima panaudoti vėliau. Tačiau ar žinojote, kad virinant daugiau vandens nei reikia, galima sutrumpinti prietaiso veikimo laiką? Taip yra todėl, kad kaitinimo elementas, norėdamas užvirinti vandenį, turės dirbti daug intensyviau ir ilgiau. Be to, paliktas nepanaudotas vanduo virdulyje pradeda kalkėti, o tai neigiamai veikia vandens kokybę.

Virduliai – ne vandens laikymo vieta

Tai dar viena dažna klaida, kurią daro daugelis žmonių. Tuo metu, kai prietaisas nenaudojamas, jame neturėtų būti vandens. Laikant vandenį virdulyje, jame kaupiasi kalkių nuosėdos, kurios gadina prietaisą – tai ypač aktualu, jeigu naudojate vandenį iš čiaupo.

Svarbiausia – saugumas

Taisyklė, kurios būtina laikytis turint elektrinį virdulį – jokiais būdais negalima įjungti tuščio virdulio. Tai padarius, didelė tikimybė, jog bus sugadintas kaitinimo elementas ir prietaisas suges.
Ne mažiau svarbu atsargiai elgtis ir su vandeniu bei drėgme. Reikėtų būti atidiems ir prižiūrėti, kad ant kaitinimo elemento netyčia neužlašėtų vandens – gavęs vandens įrenginys gali tiesiog perdegti ir nustoti veikti.

Reguliarus valymas

Bėgant laikui, dažnai naudojami virduliai prisikaupia purvo bei kalkių, todėl juos būtina reguliariai valyti tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Jeigu išorės švarai palaikyti užtenka drėgnos šluostės, nukalkinti virdulį gali būti kiek sudėtingesnė užduotis.
Turbūt ne kartą esate girdėję paplitusias liaudiškas kalkių valymo priemones, tokias kaip acto tirpalai ar soda. Nors tokie alternatyvūs būdai gali padėti panaikinti prietaise susikaupusias kalkes, jų stiprus kvapas gali turėti neigiamą poveikį ruošiamiems gėrimams. Pavyzdžiui, virdulyje kaitinant acto tirpalą nemaloniu kvapu prisipildys ne tik namai, bet jo kvapą įgers ir pats prietaisas – taip kurį laiką virindami vandenį kavoje ar arbatoje galite jausti nemalonų acto poskonį.
Tačiau egzistuoja ir profesionalių, specialiai kalkių naikinimui sukurtų priemonių. Jos nekenkia virdulių sistemoms bei nepalieka jokio nemalonaus kvapo – būtent dėl to virdulių valymui rekomenduojama rinktis profesionalias priemones. Beje, valant prietaisą reikėtų nepamiršti ir smulkesnių jo dalių, tokių kaip piltuvėlis. Jį taip pat svarbu reguliariai valyti – piltuvėlyje susikaupusios kalkės gali stipriai paveikti gėrimo skonį.

Asociatyvi nuotrauka iš pexel.com

Kaip išsirinkti kokybišką ir ilgaamžį virdulį?

Nors kiekvieną virtuvės prietaisą reikia kruopščiai valyti ir prižiūrėti, renkantis naują virdulį namams nepamirškite atkreipti dėmesį į jo medžiagą. Būtent medžiaga nurodo prietaiso patvarumą, kokybę bei reikalaujamos priežiūros sudėtingumą.

Medžiaga

Pastaruoju metu populiariausios trys virdulių rūšys – metaliniai, plastikiniai ir stikliniai. Tiesa, kiekvienas jų pasižymi skirtingomis savybėmis. Pavyzdžiui, stikliniai virduliai išsiskiria savo estetiška išvaizda – šis prietaisas tikrai derės bet kokio stiliaus virtuvėje. Tiesa, stiklas nėra pati tvirčiausia medžiaga, tad virduliui išslydus iš rankų, neišvengiamai turėsite rinkti po virtuvę pabirusias šukes. Nors permatomas stiklas leis jums stebėti kylančius verdančio vandens burbuliukus, nepamirškite, kad stiklas taip pat aiškiai parodys viduje susikaupusias kalkes ar nešvarumus – norint to išvengti, reguliarus šio virdulio valymas turės tapti jūsų rutina.

Tad norint tikrai patvaraus virdulio, kurį būtų galima naudoti ne vienerius metus, patartina rinktis metalinio korpuso prietaisą. Jeigu toks virdulys netyčia nukris ant grindų, jis nesuduš, todėl galėsite likti ramūs dėl savo saugumo. Be to, jų dizainas taip pat yra elegantiškas ir nesudėtingai pritaikomas prie skirtingo virtuvės interjero. Jį lengva valyti, o jame verdantis vanduo neprisigers pašalinių skonių bei kvapų, kaip gali nutikti naudojant plastikinį įrenginį.

Patogumas

Virdulys – beveik kasdien naudojamas virtuvės prietaisas, todėl svarbu, kad jis būtų ne tik patvarus, bet ir patogus naudoti. Tad renkantis virdulį namams nepamirškite atkreipti dėmesį į kelias svarbias įrenginio detales.

Asociatyvi nuotrauka iš pexel.com
  1. Rankena. Pilant vandenį iš virdulio, jūsų ranka turi jaustis stabiliai. Rankena neturi būti per aukštai – taip rizikuojate nudegti garais, be to, svarbu turėti pakankamai vietos pirštams, kad išvengtumėte sąlyčio su karštu virdulio korpuso paviršiumi. Tad ieškokite rankenos, kuri būtų pakankamai stora, kad galėtumėte tvirtai ją laikyti. Patogiausia išbandyti kelis virdulio tipus, kad pajustumėte jų skirtumus.
  2. Snapelis ir dangtis. Gero virdulio dangtelis turėtų lengvai atsidaryti ir patogiai bei sandariai užsidaryti. Snapelio formą rinkitės pagal du kriterijus. Jeigu mėgstate kavą gaminti Chemex kavinuku, rekomenduojama rinktis piltuvėlio formos snapelį, kuris leis lengvai valdyti pilamo vandens srovę. Jeigu mėgstate paprastai užpiltą kavą ir neketinate išbandyti kitų kavos ar arbatos ruošimo būdų, puikiai tiks ir platesnio snapelio virduliai.
  3. Galingumas ir tūris. Renkantis virdulį taip pat svarbu atkreipti dėmesį į jo tūrį. Jį rinkitės pagal savo poreikius – jeigu dažniausiai vandenį virinate vos vienam kavos ar arbatos puodeliui, užteks mažesnio tūrio prietaiso, o jeigu mėgstate gerti daug karštų gėrimų arba turite kelių asmenų šeimą, pravers talpesnis virdulys. Įprastai virdulių tūris svyruoja nuo 0,5 iki 1,8 litų. Žinoma, ne ką mažiau aktuali turi būti ir galia. Paprastai virdulio galia siekia nuo 2,3 kW iki 3 kW.  Kuo galingesnis virdulys, tuo greičiau užvirs vanduo.

Inovatyvumas

Prieš renkantis naują virdulį namams svarbu nuspręsti, kokios funkcijos jums yra svarbiausios. Nors virdulys – gana paprastas įrenginys, šiuolaikiniai virduliai turi daugybę naudingų inovatyvių funkcijų, padedančių palengvinti kasdienybę. Pavyzdžiui, naujausiuose modeliuose dažnai integruojami specialūs vandens filtrai, apsaugantys vandenį nuo kalkių bei bakterijų. Ne mažiau populiari ir vandens temperatūros reguliavimo funkcija. Kai kurie virdulių modeliai suteikia galimybę nustatyti konkrečią vandens temperatūrą – tai leidžia dar geriau paruošti skirtingus gėrimus, nes kiekvieno jų gamybai reikalinga skirtinga vandens temperatūra.
Taigi, kiekvieną virtuvės prietaisą rinkitės atsakingai. Net ir mažiausios detalės, kaip virdulio snapelis ar rankenos pozicija gali turėti įtakos jų komfortiškam naudojimui, o prietaiso medžiaga paveikti kavos ar arbatos skonį. Žinoma, įsigiję naują virdulį nepamirškite jį tinkamai prižiūrėti. Tik reguliariai valomas prietaisas užtikrins ilgaamžį veikimą.

Partnerio turinys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto