Esame alkani? Ne, valgome savo emocijas!

Svarbu suprasti, kad nuolatinis noras sutramdyti savo emocijas valgant yra vienas žingsnis iki persivalgymo ir rimtų susirgimų, – tikina specialistai.

Emocinis valgymas – tai didelio maisto kiekio suvartojimas, dėl kurio kaltas ne fiziologinis alkis, bet jausmai. Tokiais atvejais norisi riebaus, saldaus, nesveiko maisto.
Ekspertai mano, kad apie 75 procentus persivalgymų sukelia emocijos.

Priklausomybė nuo maisto

Laikui bėgant daugelis mūsų patiria, kad maistas padeda nusiraminti. Bent jau trumpam… Tad jį ir prisimename, kai norime susidoroti su emocinėmis problemomis.
Kad šis reiškinys šiandien gana dažnas, „Santarvei“ patvirtino Mažeikių pedagoginės psichologinės tarnybos gydytoja psichologė Sandra Mikuževičienė.
Pasak specialistės, vis dažniau žmogus griebiasi maisto tuomet, kai jis nėra fiziologiškai būtinas.
Maistas mūsų gyvenime yra labai svarbus ir būtinas. Iki tol, kol mes gebame valgydami mėgautis tuo maistu, kol suprantame, kad jis yra mūsų energijos šaltinis.
Gydytoja įspėja: kai pradedame valgyti tam, kad nusiramintume, kad nejaustume nemalonių emocijų, jausmų, kai maistas tampa priemone ne fiziologiniam poreikiui patenkinti, bet pasiekti geresnės psichologinės savijautos – tai jau priklausomybė nuo maisto.

Valgymą išprovokuojantys faktoriai

Emocinis valgymas pasireiškia tuomet, kai kažką kramtydami kovojame su savo emocinėmis problemomis. Specialistė išvardijo pagrindines problemas: nerimas, žema savivertė, pyktis, vienišumas, nenusisekę santykiai, nuobodulys.
„Didžiausias faktorius, išprovokuojantis persivalgymą – tai šiandieninis mūsų gyvenimo palydovas – stresas“, – akcentavo gydytoja. Anot S. Mikuževičienės, mes dažnai valgome, kad pagerėtų nuotaika, atsiribotume nuo nemalonių jausmų. Tačiau, pasak psichologės, jei visada į stresą reaguosime valgymu, tai gali virsti liga.
„Tuomet susilaukiame rimtų pasekmių, galinčių peraugti į rimtus valgymo sutrikimus ir depresiją“, – patikino gydytoja.

Vis daugiau ir daugiau…

S. Mikuževičienė pabrėžė: neretai paprastą savęs raminimą maistu keičia persivalgymas, kuomet žmogui nebeužtenka pastangų susilaikyti.
Psichologai bei psichoterapeutai išskiria pagrindines priežastis, kurios žmogų „nuveda“ persivalgymo link. Jie argumentuoja, kad dažnai valgymas kartu su kitais žmonėmis skatina persivalgyti – jei yra raginama valgyti, jei prie stalo barniai.
Persivalgymą nulemia ir atitinkamos situacijos: štai einame pro kepyklėlę ir užsukame ko nors skanaus… O kiek mėgstančiųjų kramsnojant žiūrėti televizorių arba išsiruošti į kino salę ar sporto renginį su atitinkama „atributika“ – užkandžiais ir gėrimais!
Tiesa, kartais daugiau valgoma ir dėl tam tikrų fiziologinių priežasčių, – pavyzdžiui, didesnio alkio, kuris kyla praleidus pusryčius ar pietus, bandant atsikratyti galvos ar kito skausmo.

Kovos priemonės

Natūralu, kad nuo valgymo mūsų kūno masė ima didėti. Pasak gydytojos, šiandien tokios problemos sprendimo būdų daugiausia ieško moterys, merginos. Ir ypač paauglės, kurioms itin svarbu išorinis grožis. Tiesa, kartais ir persistengdamos, atsisakydamos kokybiškų maisto produktų apskritai, alindamos savo organizmą badavimu – čia jau kita „medalio pusė“.
S. Mikuževičienė teigia, kad su emociniu persivalgymu galima kovoti ir savarankiškai, nesikreipiant į specialistą. Ką daryti pirmiausia? Mokytis susitvarkyti su neigiamomis emocijomis!
„Reikėtų stengtis atpažinti savo emocijas, pasikalbėti su žmogumi, kuris tuo klausimu turi daugiau patirties, ar yra įveikęs panašią problemą“, – pataria S. Mikuževičienė.
Taip pat gydytoja rekomenduoja išsiaiškinti, kokios priežastys verčia mus valgyti. Tada sugalvoti įvairiausių būdų, kurie padėtų jaustis geriau, pavyzdžiui: užsiimti meditacija, mankšta, paprasčiausiu fiziniu darbu, nukreipiančiu nemalonias mintis kita linkme.
Jei pajutote, kad norite suvalgyti savo liūdesį, pavydą ar pyktį, pagalvokite – gal maistas nėra vienintelė išeitis pakeisti nuotaiką?
Uždarykite šaldytuvą ir pabandykite paskaityti gerą knygą, žurnalą, pasiklausyti muzikos, išeiti pasivaikščioti, giliai pakvėpuoti, paskambinti draugui, išplauti indus, išskalbti darbužius, sutvarkyti kiemą, nuplauti automobilį, parašyti laišką.
Anot psichologų – reikia užsiimti bet kokia veikla, kol praeis noras valgyti.

One Reply to “Esame alkani? Ne, valgome savo emocijas!”

  1. Nora parašė:

    tai labai sunku,kai reikia nukreipti mintis,bet………imanoma,tik tai labai sunkus darbas,kai suvoki kad visa likusi gyvenima privalai laikytis mitybos rezimo,o kita vertus :tai visi kiti kurie valgo bet kada ir bet ka yra ligoniai,juk ir gyvename ne tam kad valgytume,o valgome kad gyventume:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto