Etikos sargai stebisi Mažeikių valdžios neveiklumu

Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai teko pačiai aiškintis mokyklos direktorės ryšius.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos akiratin pateko Kalnėnų pagrindinės mokyklos direktorė Regina Arbatauskienė. Tiriama, ar vadovė nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų įdarbindama artimą draugą.
Vietos valdininkams tinkamai neišaiškinus situacijos, tyrimą perėmė specialistai Vilniuje.

VYKO SUSIRAŠINĖJIMAS
Mažeikių Kalnėnų pagrindinės mokyklos direktorė R. Arbatauskienė į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos akiratį pateko po iš Mažeikių gauto pranešimo.
Mokyklos bendruomenės vardu pasirašytame rašte nurodoma, kad direktorė įstaigos rekonstrukcijos darbams administruoti pasamdė bendrovę, kurios vadovas esąs jos sugyventinis.
Ar sudarydama sutartį su UAB „Mažeikių delta“ vadovu Andrejumi Stefanovičiumi R. Arbatauskienė supainiojo viešuosius ir privačius interesus, komisija pavedė išsiaiškinti Savivaldybės tarybai.
Tuometis meras Vilhelmas Džiugelis atsisakė sudaryti komisiją, mat sutartis su mokyklos rekonstrukcijos darbus administruoti turėjusia bendrove jau buvo nutraukta.
Po tokio atsakymo institucijų susirašinėjimas tęsėsi. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija su tokiu pat pavedimu kreipėsi į Savivaldybės administracijos direktorių Bronių Kryžių.
Pastarojo įsakymu sudaryta komisija konstatavo, kad mokyklos direktorė nėra supainiojusi viešųjų ir privačių interesų, mat mokyklos bendruomenės parašytame pranešime minėtų asmenų nesieja jokie giminystės ryšiai.

IŠVADOS NETENKINO
Tokia mažeikiškių priimta išvada Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos neįtikino. Komisijos pirmininko patarėja Gintarė Norkūnaitė „Santarvei“ apgailestavo, kad rajono valdžios atstovai į šią situaciją pažiūrėjo formaliai.
„Jie tyrė šeimos, giminystės ryšius, nors pačiame skunde apie tai net nebuvo užsiminta, kad jie yra giminės. Buvo šnekama apie sugyventinius,“ – pabrėžė specialistė.
Pašnekovė stebėjosi, kad mažeikiškiai valdininkai formaliai pažiūrėjo ir į pirminiame skunde padarytą klaidą: čia įrašytas kitoks nei yra bendrovės vadovo vardas ir šiek tiek pakeista pavardė. Tad valdininkai darbo santykiais turėjo domėtis pagal nurodytus asmenvardžius, o ne pagal tikrąjį bendrovės vadovą.
Praėjus daugiau kaip pusmečiui, galutinių išvadų dar nėra. Manydami, kad mažeikiškiai valdininkai nepakankamai nuodugniai išsiaiškino situaciją, tyrimo ėmėsi patys komisijos specialistai.
„Pamatėme, kad gana sudėtinga su jais (rajono valdžios atstovais – K. V.): nors buvo po keletą kartų siunčiami pavedimai, raginimai, tačiau kažkaip jiems ten sunkiai sekėsi spręsti tą problemą,“ – mažeikiškių darbu stebėjosi G. Norkūnaitė. Specialistė pripažino, kad nelengva įrodyti sugyventinių ryšį, ypač jeigu pats asmuo to nepripažįsta. Tačiau galutinių išvadų pasiūlė laukti birželį.

KARTU GYVENA?
Pasak buvusio mero V. Džiugelio, mažeikiškiai situacijos nuodugniai neišsiaiškino dėl to, kad pasitikėjo Kalnėnų pagrindinės mokyklos direktorės R. Arbatauskienės garbės žodžiu.
„Kai man Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pasakė, kad mes neatlikome tyrimo, sakiau: kaip aš galiu tai atlikti – jie ten gyvena kartu ar negyvena? O jie sako – mes atlikome. Mane šokiravo tas faktas, kad jie išsiaiškino, jog jis (bendrovės vadovas A. Stefanovičius – K. V.) registruotas pas direktorę,“ – buvęs meras užsiminė apie komisijos gautą informaciją, kad aptariami asmenys buvo deklaravę tą pačią gyvenamąją vietą.
V. Džiugelis pasakojo pasijutęs nepatogiai prieš tarnybinės etikos sergėtojus, tad lankydamasis Vilniuje užsuko jų atsiprašyti.
„Pasijutau apgautas, man buvo gėda, ir tiek. Akivaizdu, kad nėra geri dalykai, tiesiog reikia pačios direktorės klausti, kodėl ji taip elgiasi,“ – samprotavo politikas.
Direktorės R. Arbatauskienės paaiškinimo tikėjosi ir „Santarvė“. Tačiau nuvykę į mokyklą žurnalistai buvo mandagiai „išprašyti“ iš kabineto.
„Aš neturiu ką dabar komentuoti. Kai gausiu komisijos išvadas, galėsiu komentuoti. Kodėl jūs dabar šokate pirma laiko? – į kalbas nesileido direktorė, o „Santarvei“ paprašius pakomentuoti mažeikiškių valdininkų atliktą tyrimą, replikavo: – Tai Savivaldybė ir pakomentuos.“

NĖRA REGLAMENTO
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius „Santarvei“ pripažino, kad šiuo metu laukiama sprendimo iš Vilniaus.
„Mūsų komisija nesugebėjo iki galo nustatyti, kad jie yra deklaravę gyvenamąją vietą tame pačiame name. Kai gavome raštą, kad komisija blogai atliko darbą, skambinau į Vilnių paklausti, kaip mums pasitaisyti. Jie atsakė, kad daryti daugiau nieko nereikia, nes patys tiria,“ – situaciją aiškino direktorius.
B. Kryžius savo pavaldinius teisino, kad jie iki galo darbo nepadarė dėl patirties stokos. Tačiau komisijai vadovavęs tuometis Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romualdas Sakalauskas nesutinka, kad komisija situaciją ištyrė blogai. Apklausę R. Arbatauskienę, komisijos nariai nerado motyvų netikėti jos žodžiais.
„Taip, jeigu tą tyrimą darytų ne Savivaldybės komisija, o kokie kriminalistai, gal jie turėtų didesnius įgaliojimus apklausti daugiau žmonių. Be to, jeigu būtų buvęs kažkoks komisijos veiklos reglamentas, kuriame būtų pasakyta, kaip komisija turi dirbti ir ko ji siekia, tada mes galėtume sakyti: komisija padarė viską ar ne viską,“ – samprotavo pašnekovas.

DOMISI SUTARTIMI
R. Sakalauskas stebisi, kodėl tiek daug dėmesio skiriama anoniminiam laiškui, pasirašytam tiesiog mokyklos bendruomenės. (Tiesa, Kalnėnų pagrindinės mokyklos pedagogai „Santarvei“ paaiškino apie tokį raštą nieko nežinoję. Jie spėja, kad už mokyklos bendruomenės vardo pasislėpė statybinių organizacijų, nelaimėjusių viešųjų pirkimų konkurso, atstovai.)
Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo, vienintelė mokyklos vadovės R. Arbatauskienės klaida galėjusi būti ta, kad sutartį su bendrove „Mažeikių delta“ renovuojama įstaiga sudarė anksčiau, nei projektui buvo gautas finansavimas.
Ši sutartis užkliuvo ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos specialistams.
„Faktiškai visus metus buvo ta sutartis sudaryta, bet tie administravimo paslaugų darbai nebuvo vykdyti,“ – pakomentavo G. Norkūnaitė ir pridūrė, kad iki galutinių išvadų ir betrūksta šios situacijos išaiškinimo.

GANDUS NEIGIA
Kol Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos specialistai dėlioja paskutinius taškus ant „i“, viešojoje erdvėje sklando kalbos, kad daugiau kaip pusmetį tyrimas užtruko ir dėl direktorės R. Arbatauskienės ryšių su politikais. Ji – Tarybos narės Laimos Nagienės sesuo.
„Kaip aš galiu užstoti savo seserį? Baikite. Prie ko čia Nagienė ir dirbantieji Savivaldybėje? Aš jiems įtakos neturiu, – politikė paneigė gandus ir nusistebėjo, kodėl Vyriausioji tarnybinės etikos komisija apskritai ėmėsi šio tyrimo: – Jeigu neturi jie darbo, tegul dirba.“
Dėl tikimybės, kad buvo pažeista etika, abejojo ir vietinei komisijai vadovavęs R. Sakalauskas.
„Ar pažeista etika, kad sudalyvavo konkurse ir laimėjo pažįstamas žmogus? Jeigu taip žiūrėtume, tokiu atveju praktiškai visos Mažeikių kompanijos, kurios dalyvauja viešųjų pirkimų konkursuose, yra pažįstamos vienos su kitais,“ – samprotavo buvęs valdininkas.
Neseniai Mažeikiuose lankęsis Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Žimantas Pacevičius „Santarvei“ pažymėjo, kad būtent viešieji pirkimai, statybos darbai – vienos korumpuočiausių sričių Lietuvoje. Jis patikino, kad dėl rekonstrukcijos darbų į pareigūnų akiratį pakliūva ir įvairios švietimo įstaigos.
Ar tiriama situacija Kalnėnų pagrindinėje mokykloje, STT atstovai nei patvirtino, nei paneigė – kad nepakenktų galimam tyrimui.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Nepasikliovusi rajono valdininkų pateiktomis išvadomis, galimą Kalnėnų pagrindinės mokyklos vadovės viešųjų ir privačių interesų supainiojimą ėmėsi tirti pati Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto