Gegužės 1 dieną sukako 18 metų, kai Lietuva yra Europos Sąjungos narė.
Sąjungos gimtadieniu vadinamą gegužės 9-ąją, arba kitaip – Europos dieną, minėjo ir mažeikiškiai: moksleiviai – organizuodami renginius ir juose dalyvaudami, pavieniai rajono gyventojai – internetu laikydami Europos egzaminą.
Akcentuojama, kad karo Ukrainoje akivaizdoje Europos Sąjungos pamatinės vertybės – vienybė ir solidarumas – šiandien ypač svarbios.
Vyko renginys
Pirmadienį Gabijos gimnazijoje nuo pat ryto tvyrojo europietiška dvasia: dalis gimnazistų pasipuošė skirtingų Europos šalių drabužiais.
Per ilgąją pertrauką ir mokiniai, ir mokytojai ragavo tradicinius Europos šalių patiekalus: rumunišką kukurūzų košę, graikiškas salotas ir panašiai.
Po pamokų Gabijos gimnazijoje įvyko renginys „Susivienijusi Europa“. Jį mokyklos bendruomenės nariai pradėjo tylos minute, skirta pagerbti kare žuvusius Ukrainos vaikus.
Vėliau gimnazistai išradingai vieni kitiems pristatė šalis, o renginio pabaigoje „Kahoot“ viktorinoje pasitikrino, ką ir kiek žino apie Europos Sąjungą. Paaiškėjo, kad daugiausia žinių turi gimnazijos 3b klasės mokiniai.
Kvietė švęsti kartu
Merkelio Račkausko gimnazija Europos dienos paminėjimui ruošėsi iš anksto.
Siekiant įtraukti kuo daugiau visuomenės, Europos dienos renginiai vyko vadovaujantis devizu „Europos dieną švęskime kartu!“
O veiklų, kurias įgyvendino ir kuriose dalyvavo šios gimnazijos bendruomenė, buvo pačių įvairiausių: virtuali atvirukų ir plakatų paroda, Europos egzaminas, šventinis koncertas, tradicinis flashmobas.
Gimnazijos jaunieji Europos Parlamento ambasadoriai lankėsi Laisvės gatvėje esančiose įstaigose, parduotuvėse, gatvėje kalbino praeivius, kvietė nusifotografuoti su Europos Sąjungos atributika ir taip prisidėti prie Europos dienos minėjimo. Į jų kvietimą atsiliepė Mažeikių rajono savivaldybės meras Vidmantas Macevičius, Mažeikių viešosios bibliotekos, Senamiesčio grožio salono darbuotojos ir daug gatvėje sutiktų žmonių.
Yra Europos Parlamento ambasadorės
Dvi rajono gimnazijos – Gabijos ir Merkelio Račkausko – dalyvauja programoje „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“ (MEPA). Ji Lietuvoje įgyvendinama penktus metus. Programos tikslas – ugdyti jaunuosius europiečius, pristatyti ES poveikį ir naudą įvairioms gyvenimo sritims ir skatinti jaunus žmones būti aktyviais savo šalies bei ES piliečiais. Programoje gali dalyvauti gimnazijos ir profesinio mokymo įstaigos, kuriose mokosi 15–18 metų jaunimas.
Europos diena yra neatsiejama šio projekto dalis. Todėl abiejų Mažeikių gimnazijų bendruomenės aktyviai minėjo šią dieną.
ES istorija prasidėjo 1950 metais gegužės 9-ąją, kai tuometinis Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Šumanas pasiūlė idėją dėl naujos Europos šalių bendradarbiavimo formos. Netrukus idėja tapo realybe – pasirašyta deklaracija tapo oficialia ES pradžia, o gegužės 9-oji pradėta minėti kaip Europos taikos ir vienybės diena.
Nida PUKELIENĖ