Festivalis „Gīva Gondinga“ sugrąžino į praeitį

Jau tampa tradicija, kad atėjus liepai ant Gandingos piliakalnio vyksta išskirtinis renginys – gyvosios istorijos festivalis „Gīva Gondinga“. Praėjusį šeštadienį jis į šią vieną gražiausių Plungės rajono vietų kvietė atvykti visus, kurie domisi ir nori pažinti savo krašto etninę kultūrą. Festivalis visada yra įdomus, gyvas, veiksmo netrūko ir šįkart. Jis išsiskyrė dar ir tuo, jog pirmąkart sulaukta svečių iš užsienio – renginį savo apsilankymu pagerbė istorijos rekonstrukcijos klubai iš Didžiosios Britanijos ir Lenkijos.


Šiųmetis festivalis – jau ketvirtasis. „Gīvos Gondingos“ idėja kilo Žemaičių dailės muziejui. Šio muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Ingrida Šilgalytė – festivalio pagrindinė iniciatorė, kadangi pati labai domisi istorijos rekonstrukcija, yra amatininkė – audėja.
Būtent I. Šilgalytė pirmiausia sveikino festivalio dalyvius, kvietė nepraleisti progos susipažinti su istorijos rekonstrukcijos klubų nariais, apsilankyti jų įkurtose stovyklose ir taip iš arti pamatyti, kuo ir kaip gyveno mūsų protėviai.
Tuo, kad festivalis „Gīva Gondinga“ yra įdomus žmonėms, džiaugėsi ir Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas. „Šis renginys mums labai svarbus, nes stovime ant istorinės savo žemės. Čia – Gandingos piliakalnio apylinkės – mūsų žemė nuo akmens amžiaus, čia mūsų gentis gyveno. Nepraleiskime progos šiandien susipažinti su kuršių, žemaičių amatais“, – kvietė direktorius.

„Puiku, kad turime tokį festivalį ir kad jame sulaukiame vis daugiau susidomėjusiųjų. Juk tikrai ne kasdien galime ne iš vadovėlių, o gyvai pažinti savo istoriją, pamatyti, kaip mūsų protėviai prieš šimtmečius gyveno, kaip atrodė, kuo užsiėmė, kaip gynėsi nuo priešų. Ir tai tikrai daro įspūdį“, – sakė ir festivalyje apsilankęs Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.

„Gīva Gondinga“ sulaukia dėmesio žmonių, kuriems, kaip minėta, įdomi mūsų krašto istorija, ištakos ir etninė kultūra. Mat čia galima pamatyti ir išgirsti, kaip ir kuo gyveno kuršių gentis (manoma, kad būtent ji gyveno mūsų kraštuose). Apie tai pasakojo kuršių genties istorijos, kultūros ir karybos rekonstrukcijos klubas „Pilsots“, kuris, beje, yra nuolatinis šio festivalio dalyvis. Tradiciškai klubas kvietė dalyvauti ir kovos rate. Žiūrovams suteikta galimybė pamatyti, kaip atrodė kuršių genties kovos, ginklai, šarvai.
Žemaičių dailės muziejus akcentuoja, kad jų rengiamo gyvosios istorijos festivalio tikslas ir yra gyvai pristatyti etninę mūsų krašto istoriją (VIII a. pab.–XI a. pab.), teikiamas dėmesys seniesiems amatams, muzikai ir kultūrai. Džiugu, kad renginys tampa tradicija, kuri į piliakalnį, kaip gamtos paveldo objektą, sutraukia šimtus žmonių iš visos Lietuvos ir užsienio.

Festivalio metu tradiciškai buvo organizuotos pažintinės ekskursijos po Gandingos piliakalnį ir jo apylinkes, kurias vedė kraštotyrininkė, bibliotekininkė Lina Macijauskienė.
Įdomu tai, jog šiemet atkurtoje archeologinėje stovykloje žiūrovai pamatė ne tik klubo „Pilsots“ narius, bet ir kitus Lietuvos meistrus, svečius iš užsienio.

I. Šilgalytės dėka festivalio žiūrovai turėjo unikalią galimybę pamatyti pirmą kartą Lietuvoje besilankančius anglosaksų aukštuomenės ir karybos rekonstruktorius su pačiais detaliausiais valdovų kostiumais ir ginkluote iš Anglijos klubo „Wulfheodenas“. Šio klubo nariai atkuria įrangą ir artefaktus, kuriais šiaurės vakarų Europos gyventojai naudojosi VI–VII a. Atkurdami kostiumus, kuriuos matė ir lankytojai Gandingos piliakalnyje, jie remiasi geros kokybės reprodukcijomis, kurias daro patys. Ne vienas festivalio dalyvis pasinaudojo galimybe pabendrauti, pasimatuoti šarvuotę ir nusifotografuoti su VI–VII a. anglosaksų karaliumi ir vienu iš jo vasalų.Sulaukta kovotojų ir iš Lenkijos klubo „Winland“, kuris vienija ankstyvųjų viduramžių rekonstruktorius. Šios grupės tikslas – atkurti, atskleisti vikingų laikotarpį su jo kultūra, tradicijomis, ginklais, amatais ir gyvenimo būdu. Festivalyje „Winland“ klubo nariai kovėsi su kuršių klubo „Pilsots“ nariais.

Žemaičių dailės muziejus informuoja, kad šių metų tarptautiniame festivalyje dalyvavo eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ amatininkai, kurie ne tik demonstravo archajinius amatus, bet ir kvietė žiūrovus juos išbandyti. Vieni lankytojai pynė iš vytelių, kiti susipažino su medžio drožyba ir gintaro apdirbimu, kai kurie bandė gaminti stiklo karolius. Vyko juostų pynimo kaladėlėmis mokymai, o taiklumą svaidomosiomis ietimis ir pusiausvyrą ant kojūkų išbandė tikrai ne vienas.
Stovykloje visą dieną muzikavo folkloro grupė „Svirtis“.
Daiva Gerikienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto