Fluoro persotintas vanduo vis dar tiekiamas be leidimo

Specialistai teigia, kad geriamajame vandenyje fluorą galima nustatyti tik su specialia įranga, mat jis yra bespalvis, beskonis, tirpus, todėl nėra jokių drumzlių. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Rajono politikai patvirtino UAB „Mažeikių vandenys“ tiekiamo geriamojo vandens toksinių rodiklių mažinimo priemonių planą. Tai leis Savivaldybei kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl išlygos gauti leidimą tiekti fluoru persotintą vandenį.

Nors tokį vandenį vartoja keturių kaimų gyventojai, iki šiol leidimo Savivaldybė neturėjo.

Viršyta keturiuose gręžiniuose

Mūsų rajone geriamajame vandenyje nustatytų normų neatitinka vienintelis toksinis (cheminis) rodiklis – fluoridai.  
Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, mūsų rajone leistina fluoridų koncentracija viršyta Sedos, Kalnijų, Rubikų ir Plinkšių šachtinių gręžinių vandenyje. Visi jie priklauso UAB „Mažeikių vandenys“.
Leistina fluoro koncentracija geriamajame vandenyje gali būti 1,5 miligramo viename litre, o šiuose šachtiniuose gręžiniuose ji siekia nuo 2,3 iki 2,5. Praėjusiais metais atlikti tyrimai byloja, kad blogiausia padėtis yra Kalnijų ir Rubikų gręžiniuose.

Reikalinga išlyga

Vadovaujantis teisės aktais, Savivaldybės vykdomoji institucija ribotą laikotarpį gali leisti viešai tiekti geriamąjį vandenį, kurio vienas ar keli toksiniai cheminiai rodikliai viršija nustatytas normas. Tokią išlygą nustato Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos. 
Išlyga yra leidimas, įpareigojantis Savivaldybę ir geriamojo vandens tiekėją vykdyti realius veiksmus toksiniams rodikliams, kurie yra didesni nei nustatyti, mažinti ir tinkamai informuoti geriamojo vandens vartotojus. Tokia išlyga suteikiama trejų metų laikotarpiui ir vėliau dar gali būti pratęsta.
Savivaldybė kreipsis leidimo
Mažeikių rajono savivaldybė tokios išlygos iki šiol neturi, nors Maisto ir veterinarijos tarnyba ne kartą yra raginusi tuo pasirūpinti.
Vienas iš reikalavimų, norint gauti leidimą tiekti fluoridais persotintą vandenį, – būtina pateikti priemonių planą, kaip tą problemą spręsti. Savivaldybė bene prieš trejus metus kreipėsi į ministeriją dėl išlygos, tačiau prašymas buvo atmestas, nes valdininkai nepateikė jokio plano.
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa informavo, kad Tarybos patvirtintas toksinių rodiklių mažinimo priemonių planas bus pagrindas kreiptis tokio leidimo.

Įsipareigojo teikti informaciją

„Mažeikių vandenys“ įsipareigojo minėtuose kaimuose kartą per metus atlikti geriamojo vandens toksinio rodiklio vertės stebėseną ir apie tai informuoti gyventojus platinant skrajutes, lankstinukus, ugdymo ir sveikatos  priežiūros įstaigose iškabinant informacinius lapelius. 
„Santarvė“ dar metų pradžioje rašė, kad vandens tiekimo įmonė nevykdo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reikalavimo ir vandens vartotojų neinformuoja apie fluoruotą vandenį.
Šiuo metu įmonės tinklalapyje galima rasti informaciją apie visų keturių gręžinių vandens laboratorinių tyrimų rezultatus ir patarimus, kaip apsisaugoti nuo fluoro poveikio.
Vandens ūkį kuruojantis Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Jonas Repšys patikino, kad įmonė apie rastas viršytas fluorido normas yra informavusi ir vietos gyventojus.

Vandens kokybės gerinimo link  

„Mažeikių vandenys“ taip pat planuoja imtis bandomųjų seklesnių sluoksnių gręžinių, tikėdamasi rasti vartojimui tinkamo geriamojo vandens Plinkšių, Kalnijų, Rubikų kaimuose ir Sedos mieste. Pirmieji darbai turėtų prasidėti dar šiemet. 
Bandymų metu neradus vartojimui tinkamo vandens, 2015 metais būtų montuojami fluoro šalinimo įrenginiai. Tam tikimasi pritraukti du milijonus litų Europos Sąjungos lėšų.
Be to, 2014 ir 2015 metais Kalnijuose ir Rubikuose numatyta įdiegti nugeležinimo įrenginius.

Pataria saugotis

Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad fluoro poveikis sveikatai yra lėtas ir dažniausiai negrįžtamas. Nustatyta, kad fluoro koncentracijai geriamajame vandenyje viršijant 1,5 miligramo viename litre, atsiranda vaikų dantų fluorozės pavojus, o kai viršijama 10 miligramų – kaulų fluorozės pavojus. 
Specialistai teigia, kad geriamajame vandenyje fluorą galima nustatyti tik su specialia įranga, mat jis yra bespalvis, beskonis, tirpus, todėl nėra jokių drumzlių.
Kad sumažintume fluoridų pertekliaus riziką, medikai pataria kuo mažiau gerti tokio vandens, o vartoti daugiau sulčių, kitų šaltinių vandens, pieno, vaisių, daržovių. Kasdien prieš miegą reikėtų išgerti bent stiklinę pieno, profilaktiškai vartoti vitaminus C ir B1, kurie padeda fluorui greičiau pasišalinti iš organizmo, sunkina jo pasisavinimą. Nepatariama vartoti maistui fluoruotos druskos, vartoti befluorę kramtomąją gumą, fluoro neturinčią dantų pastą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content