G. Nausėda: nedarbo lygis nedemonstruoja tendencijos mažėti

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nors ekonomikos augimo tempu lenkiame kitas Europos Sąjungos valstybes, nedarbo lygis yra didesnis nei regiono vidurkis ir, svarbiausia, nebedemonstruoja tendencijos mažėti, pažymi ekonomistas Gitanas Nausėda.
Pasak jo, nedarbo problemai spręsti būtina vykdyti aktyvaus darbo jėgos profesinio orientavimo ir perkvalifikavimo programą, fokusuojant dėmesį ne tik į jaunimą, bet ir ilgalaikius bedarbius.

Būtina imtis priemonių

Pasak ekonomisto, ilgalaikių bedarbių lyginamasis svoris bedarbių gretose sustingo grėsmingai aukštame 40–45 proc. lygyje, todėl būtina imtis priemonių, kadangi tuo pat metu registruojame tūkstančius laisvų darbo vietų ir naujų bedarbių, o darbdaviai skundžiasi, kad formaliai laisvos darbo jėgos yra, tačiau rasti norimų darbuotojų sunku ar net neįmanoma.
„Prieš dešimtmetį nebuvo preteksto kalbėti apie struktūrinio nedarbo problemas (jos ir tada egzistavo), kadangi darbo rinka it galingas siurblys pasiglemždavo bent kiek judančius ir dirbti galinčius žmones. Dabar taip nebėra“, – sako ekonomistas.
G. Nausėdos teigimu, teritorinėse darbo biržose įsiregistruojančių bedarbių srautą padėtų sumažinti ir smulkiojo ir vidutinio verslo reguliavimo liberalizavimas bei mokesčių naštos palengvinimas.
„Jeigu šios priemonės bus taikomos pernelyg vangiai, anksčiau ar vėliau teks spręsti nemalonią dilemą, ar nevertėtų atpalaiduoti darbuotojų iš trečiųjų šalių imigracijos varžtų. Esant dviženkliam nedarbo lygiui, pagrįsti tokios politikos reikalingumą šalies gyventojams būtų nepaprastai sunku“, – tvirtina SEB banko analitikas.

Tendencijos nepastebimos

Ekonomisto manymu, nors skaičiuojame jau penktuosius atsigavimo po globalinės finansų krizės metus, nedarbo rodikliai nerodo tendencijų mažėti.
„2014 m. ketvirtį nedarbo lygis Lietuvoje vis dar sudarė 12,4 proc. ir, beje, didėjo antrą ketvirtį iš eilės. Jeigu nieko nebus daroma ir įvykiai tekės natūralia vaga, nedarbo lygis smuktelės artimiausiais mėnesiais dėl sezoninio aktyvumo protrūkio nekilnojamojo turto, statybų, prekybos ir viešbučių bei restoranų sektoriuose, tačiau, atėjus šaltajam sezonui, darbo rinkos problemos taps dar aštresnės. Vargu ar čia padės ir vakar (trečiadienį – ELTA) ES institucijų galutinai palaimintas euro įvedimas 2015 m.“, – teigia G. Nausėda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto