Atšalus orams prasidėjo lapų kritimo metas. Norėdami, kad sparčiau lapai būtų išvežami iš miesto, kai kurie gyventojai patys ėmėsi daryti tvarką: sugrėbė lapus apie daugiabučius namus ir juos sudėjo prie šiukšlių konteinerių. Tačiau netrukus iniciatyvą parodę žmonės sunerimo, nes išgirdo, kad už tai gali būti nubausti.
Grasina baudomis
Į redakciją paskambinusi P. Vileišio gatvės gyventoja Vanda papasakojo, kad šios gatvės kaimyniniai namai sugrėbė lapus ir sunešė juos prie netoliese esančių bendrojo naudojimo šiukšlių konteinerių.
„Atrodo, parodėm iniciatyvą, susitvarkėm aplinką, kad miesto seniūnijai darbo būtų mažiau, bet kaimynai ėmė gąsdinti, kad už tai galim būti nubausti, nes sugrėbtų lapų negalima nešti prie konteinerių. Kažkoks nesuvokiamas dalykas“, – stebėjosi moteris.
Pasak jos, apie galimas baudas jiems užsiminė miesto seniūnas Šarūnas Armonas. Baudas skirti neva ruošiasi neseniai Savivaldybėje įkurto Viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyriaus specialistai.
„Santarvei“ paskambinus į minėtą skyrių, specialistai patikino, kad bausti niekas nieko nesiruošia.
Baudžiami ne visi
Miesto seniūnas Šarūnas Armonas „Santarvei“ sakė nieko nežinąs apie jokius grasinimus baudomis ir patikino su niekuo tuo klausimu nekalbėjęs.
„Žmonių parodyta iniciatyva yra sveikintina. Šaunu, kad patys sugrėbia ir suneša lapus, tik juos dėti reikėtų atitinkamose vietose. Tai yra, kad būtų galima su specialia transporto priemone privažiuoti. Lapai taip pat neturėtų būti kraunami ant skersvėjo, nes vėjas juos iš karto išgainioja. O kad sudeda prie bendro naudojimo šiukšlių konteinerių, tikrai nėra blogai. Svarbu, kad sudėtų šalia, o ne mestų į konteinerių vidų“, – paaiškino Š. Armonas.
Kad žmonės nebus baudžiami už tai, jog aplink daugiabučius namus sugrėbtus lapus sudėjo prie konteinerių, patikino ir Savivaldybės viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyriaus specialistas Tomas Gulbinas.
„Nemalonumų gali sulaukti tik tie, kurie lapus meta į pačius konteinerius, arba sugrėbtus lapus sunešę privačių namų valdų gyventojai. Nuosavų namų gyventojai lapus turi kompostuoti savo valdose arba patys išvežti į Dargių sąvartyną“, – komentavo specialistas.
Surenka ir iš pakelių
Tik teigiamai apie žmonių iniciatyvą grėbti lapus atsiliepė ir miesto seniūnijos vyriausiasis specialistas Romualdas Turčinskas.
„Gerai, kad suneša lapus prie šiukšlių konteinerių, mums belieka juos tik paimti. Surenkame lapus ir iš kitų vietų, svarbu, kad tik galėtume privažiuoti. Kol kas šį sezoną nesulaukėme skambučių iš gyventojų, kad kur nors užsistovėjo lapai ir nespėjome jų išvežti. Kiekvieną dieną juos vežam iš pačių įvairiausių miesto vietų į Dargių sąvartyną“, – paaiškino R. Turčinskas.
Lapai surenkami ir iš pakelių, kur paprastai juos sukrauna privačių namų savininkai, sugrėbę iš viešųjų plotų.
Keblumų kyla tik tada, kai ant lapų gyventojai sudeda ir stambiagabarites atliekas, nors tam yra skirta atskira atliekų surinkimo aikštelė.
„Mažeikių komunalinis ūkis“ šiukšles surenka pagal numatytus maršrutus. Mieste yra devyniasdešimt bendro naudojimo šiukšlių konteinerių aikštelių. Du kartus per mėnesį komunalininkai surenka stambiagabarites atliekas ir išveža. Todėl kartais atrodo, kad šios atliekos stovi labai ilgai“, – pastebėjo R. Turčinskas.
Specialistas džiaugiasi, kad šiukšles, kad ir kokios jos būtų, gyventojai bent jau atneša iki konteinerių.
„Seniau būdavo, kad šiukšlių maišus palikdavo laiptinėse arba prie jų durų. Pasitaikydavo atvejų, kai šiukšles svaidydavo tiesiog pro langus. Pastaruoju metu žmonės tapo sąmoningesni, bent į vieną vietą suneša atliekas ir kitas šiukšles“, – sakė R. Turčinskas.
Išvežti trūksta lėšų
Kaimuose dėl sugrėbtų lapų didelių problemų nekyla. Židikų seniūnė Stanislava Valatkevičienė „Santarvei“ sakė, kad pas juos miestelyje arklio traukiamu vežimu lapai suvežami į vieną didžiulę krūvą.
„Būna, kad gyventojai dalį lapų susikompostuoja savo privačiose valdose. Vežti į Dargių sąvartyną būtų per brangu. Neturime tam lėšų, verčiamės patys, kaip galime“, – situaciją apibūdino seniūnė.
Jos teigimu, gyventojams pravertė ir išdalinti biokonteineriai žaliosioms atliekoms laikyti.
Jais pasidžiaugė ir Viekšnių seniūnas Kornėlijus Kryžius.
„Kai išdalinome kompostuoti skirtus biokonteinerius, sumažėjo atvejų, kai žaliosios atliekos metamos tiesiai į šiukšlių konteinerius“, – pastebėjo seniūnas.
Jo teigimu, patys gyventojai sugrėbia nemažai lapų iš viešųjų teritorijų ir kompostuoja vietoje.
„Dalį komposto kaip trąšą panaudojame pavasarį tvarkydami aplinką. Jei yra pageidaujančiųjų, gali ir patys gyventojai tokį kompostą naudoti savo reikmėms. O vežti į Dargių sąvartyną neturim nei transporto, nei papildomų lėšų“, – akcentavo seniūnas.
Tikrai namu seimininkus reikia bausti, as gyvenu basanaviciaus gatvej ir prie musu namo stovi kodnteineris , nepatikesit vos iskracius siuksles jis tuoj pilnas lapu zoliu , pamidoru ir net medziu piautu visa tai sunesa individaliu namu seimininkai , jokiu baudu jiems nera tai tikra betvarke, o siuksliu nera kur deti . tur but reikes paveiksluoti ir foto siusti seniunui
Cia tai tikrai absurdas ,dar tokiu cirku nesu girdejus ,jie tikrai visi is medzio yra iskrite!!!!!!!!!!!!!!!!