Galvijų augintojus gąsdina supirkėjai

Žmonės, antrąjį ketvirtį perdirbimo įmonėms pardavę galvijus, nesulaukia Vyriausybės žadėtų tiesioginių išmokų. Ūkininkus pasiekė gandai, kad nuo rugsėjo 1 d. jie gali nebegauti priklausiusių pinigų, nes keičiasi išmokų skyrimo tvarka.
Žemės ūkio ministerijos atstovai mano, jog tokius gandus skleidžia galvijų supirkėjai, siekdami, kad valstiečiai kuo greičiau ir pigiau parduotų savo augintinius. LEMIA GALVIJŲ SVORIS
Pagal žemės ūkio ministro patvirtintas taisykles, už paskerstus ir eksportuojamus bulius, kurių skerdenos sveria 185 kg arba gyvas svoris didesnis kaip 340 kg, mokama 510 Lt specialioji bei 90 Lt skerdimo išmoka.
Tiesioginės išmokos šiemet mokamos ir ūkininko ūkio statuso neturintiems žmonėms, svarbiausias reikalavimas, kad kaimo valda būtų registruota verslo registre.
Išmokos mokamos tik tada, jei galvijas parduotas įmonei, turinčiai teisę skersti gyvulius. Mūsų rajone tokius leidimus turi trys įmonės: „Vigesta“, „Mažeikių mėsinė“ ir Viekšnių skerdykla.
Tiesioginės išmokos pervedamos į galvijų augintojų sąskaitas.
Už pirmąjį ketvirtį paskerstus galvijus išmokas gavo apie 500 žmonių.

NESULAUKIAMA PINIGŲ
Žemės ūkio skyriaus specialistės Janinos Veselienės duomenimis, tiesioginių išmokų už galvijus laukia 568 žmonės. Jiems turėtų būti išmokėta apie 240 tūkst. litų.
Galvijų augintojai Žemės ūkio skyrių atakuoja klausimais apie išmokų mokėjimą. Tokių skambučių ypač padaugėjo prieš mokslo metus, prasidėjus javapjūtei.
„Žmonėms reikia pinigų, tačiau mes nieko konkretaus pasakyti negalime. Dėl pinigų pervedimo skambinome į Nacionalinę mokėjimo agentūrą, tačiau nieko konkretaus nesužinojome“, – apgailestavo J. Veselienė ir pridūrė, kad šios agentūros specialistė jai prasitarusi, jog iš tikrųjų rengiami tiesioginių išmokų mokėjimo pakeitimai.

KALTINO NEKANTRUMU
Nacionalinės mokėjimo agentūros rinkos reguliavimo programų departamento nacionalinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Edita Bagdonienė „Santarvei“ sakė, kad būtent dėl numatomų naujovių ir nemokamos išmokos už antrąjį ketvirtį. Teirautis apie jas patarė Žemės ūkio ministerijoje.
Žemės ūkio ministerijos vyriausioji specialistė Rasa Baranauskienė net suirzo, kad žemaičiai tokie nekantrūs. Anot jos, vadovaujantis subsidijavimo taisyklėmis, skerdimo ir specialiosios išmokos už bulius mokamos ne anksčiau kaip nuo ketvirčio pabaigos praėjus dviem mėnesiams. Tiek laiko skirta administravimui, informacijai surinkti, patikrai atlikti.
„Dar tik rugsėjis. Realiausia, kad pinigai bus išmokėti šį mėnesį“, – patikino pašnekovė.

VALDININKAI RAMINO
R. Baranauskienė paaiškino pati rengusi tiesioginių išmokų už galvijus administravimo tvarką. Kalbų, kad ji būtų keičiama, sakė negirdėjusi.
„Tik prieš savaitę grįžau iš atostogų, gal ko nors nežinau“, – prisipažino pašnekovė ir pasiūlė kreiptis į Žemės ūkio bendrosios rinkos organizavimo departamento direktorių.
„Tegu žmonės būna ramūs. Pinigus jie gaus. Išmokos už bulius šiemet tikrai nesikeis“, – patikino departamento direktorius Rimantas Krasuckis. Jis sakė gerai suprantąs sunkią žemdirbių situaciją, ir, nors pinigų mokėjimo terminai nepažeisti, „visais įmanomais būdais bando daryti įtaką“, kad pinigai kuo greičiau pasiektų gyvulių augintojus.

PARAMA GYVULIŲ AUGINTOJAMS DIDĖS
R. Krasuckis neneigė, kad kitais metais gali keistis galvijų augintojų subsidijavimo tvarka.
„Kiti metai – naujos sąmatos, programos, kitos finansinės galimybės. Manau, kad daugeliu pozicijų parama didės“, – samprotavo pašnekovas.
Departamento direktorius informavo ir apie naują ekstensyvinimo išmoką. Galvijų augintojams ji bus skiriama, kai vienam hektarui pašarinių kultūrų teks ne daugiau kaip 1,4 gyvulio. Ši išmoka turėtų būti mokama tik kitais metais.
Anot R. Krasuckio, ekstensyvinimo išmoka bus tiesioginės išmokos dalis. Ji aktualesnė žemės ūkio bendrovėms, ūkininkams, laikantiems didesnes gyvulių bandas.

GALVIJŲ PARDAVIMAS STABILIZAVOSI
Mažeikių mėsinės ekspertas Artūras Kundrotas pastebėjo, kad rugpjūčio mėnesį buvo suaktyvėjęs galvijų pardavimas. Tačiau jis abejoja, ar tam įtakos turėjo kalbos dėl besikeičiančių išmokų.
„Žmonėms reikalingi pinigai. Javapjūtė, vaikus reikia suruošti į mokyklą“, – samprotavo pašnekovas.
Prasidėjus rugsėjui žmonių, parduodančių galvijus, sumažėjo. Eilės sutrumpėjo iki savaitės, kai anksčiau tekdavo laukti ir po dvi ar ilgiau.
Kad šiuo metu nėra galvijų pardavimo bumo, teigė ir nenorėjusi prisistatyti UAB „Vigesta“ specialistė.
A. Kundrotas prognozavo, kad rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje vėl gali padidėti galvijų pasiūla. Iki to laiko ūkininkai skuba panaudoti paskutinį pigų pašarą – ganyklų atolus.

PROGNOZUOJA DIDESNES KAINAS
Anot gyvulių supirkėjų, šiemet rinka sunkiai prognozuojama. Pasigirsta kalbų, kad spalio mėnesį galvijų kainos kils. Viena iš priežasčių – į užsienį gali būti pradėta vežti ir didesnio svorio bulius.
Kol kas užsienyje paklausą turėjo tik maži veršiukai. Pavyzdžiui, Ispanijos gyvulių supirkėjai vienu metu už gyvo svorio kilogramą mokėjo po 7 litus.
Šiemet galvijų supirkimo kainos yra palankesnės negu ankstesniais metais. Pernai šiuo metu supirkėjai už bulių gyvo svorio kilogramą mokėjo tik 2,3 lito, šiemet – 2,7.
Liepos mėnesį kaina buvo šoktelėjusi iki 3,5 lito, tačiau greitai ji nukrito iki 2,8 lito.
Anot A. Kundroto, gyvulių augintojus suviliojo didelė bulių supirkimo kaina, liepos mėnesį sulaukta galvijų antplūdžio, tai ir turėję įtakos kainai.
Galvijų augintojai įtaria, kad toks kainų smukimas – supirkėjų susitarimas.
Birutė RUDOKIENĖ
Jono STRAZDAUSKO nuotrauka

Anot eksperto A. Kundroto, rinkos pokyčius sunku nuspėti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto