Gamintojai patiekė trūkstamų antibakterinių vaistų

Nuotr. iš SAM archyvo

Ne vienas šalies gyventojas, kuriam susirgus prireikė antibakterinių vaistų – vadinamųjų antibiotikų, susidūrė su problema – tokių vaistų stygiumi vaistinėse.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad, bendradarbiaujant su Europos Sąjungos (ES) institucijomis ir partneriais, Lietuvai pavyko mažiausiai keliems mėnesiams apsirūpinti antibakteriniais vaistais, kurių stygių šiuo metu patiria daugelis valstybių.

Kovą Lietuvą pasiekė daugiau nei kelios dešimtys tūkstančių pakuočių vaistų, kurių veiklioji medžiaga yra amoksicilinas.

Pastangos buvo rezultatyvios

Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT) bendradarbiaujant su Europos vaistų agentūra (EVA), taip pat Lenkijos gamintojais dėl šių vaistų pristatymo, pavyko patiekti Lietuvoje neregistruotų amoksicilino vaistinių preparatų iš Lenkijos, Ispanijos ir Portugalijos.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad dėl sutrūkinėjusių tiekimo grandinių bei farmacijos gamybos sunkumų susiklostęs globalus kai kurių vaistų trūkumas neaplenkė ir Lietuvos. Tad pastaruosius porą mėnesių bendradarbiaujant visais lygmenimis stengtasi, kad būtų atstatytas tiekimas ir vaistai pasiektų Lietuvą.

„Šios pastangos buvo rezultatyvios, iš įvairių šaltinių Lietuvą pasiekė ir pasieks kelios dešimtys tūkstančių pakuočių antibakterinių vaistų. Vertinant dabartinį poreikį, jų užteks bent porai mėnesių“, – akcentavo sveikatos apsaugos ministras.

Informuos apie tvarką

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkas Gytis Andrulionis informavo: „Siekdami kaip įmanoma labiau sumažinti antibakterinių vaistų stygiaus poveikį pacientams, ne tik operatyviai išdavėme leidimus visiems tiekėjams, kurie tik į mus kreipėsi, tiekti vaistus pakuotėmis, paženklintomis užsienio kalba, tačiau labai aktyviai bendradarbiavome su didmenininkais, užmezgėme ryšius su Lenkijos gamintojais. Taip pat, tarpininkaujant Europos vaistų agentūrai,

bendravome su kitais užsienio registruotojais ir Lietuvos tiekėjais, galinčiais patiekti Lietuvos rinkai amoksicilino vaistinių preparatų. Dėl tokio bendro darbo Lietuvos pacientai vėl gali įsigyti amoksicilino suspensijų, tablečių.“

SAM ir VVKT pranešė informuosiančios gydymo įstaigas ir vaistines apie šių vaistų išrašymo tvarką.

Rekomenduoja sekti VVKT naujienas

SAM pranešė, jog šiuo metu rengiamas kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno papildymo projektas, siekiant įtraukti dalį vardinių amoksicilino preparatų į kompensavimo sistemą.

VVKT rekomenduoja sekti Tarnybos skelbiamas kainyno atnaujinimo naujienas adresu www.vvkt.lt.

Ji primena, kad, išrašant kompensuojamąjį vaistinį preparatą, esantį kainyne, galioja įprasta kompensuojamųjų vaistų išrašymo tvarka, t. y. vardinio vaistinio preparato skyrimo pareiškimo pildyti nereikia.

Per pandemiją sumažinta gamyba

SAM primena, jog pagrindinė amoksicilino trūkumo priežastis – stipriai padidėjęs šių antibakterinių vaistų poreikis, kuris atsirado po COVID-19 pandemijos. Pandemijos metu buvo sumažėjęs sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, todėl ir gamybos pajėgumai buvo sumažinti. Šiuo metu esant tokių ligų šuoliui, gamintojai nebespėja patenkinti šių vaistų poreikio, tad dauguma ES šalių patiria minėto vaisto stygių.

SAM atkreipia dėmesį, kad vaistų tiekimą organizuoja vaistų gamintojai, didmeninio vaistų platinimo licencijos turėtojai, o ne Lietuvos sveikatos institucijos.

SAM ir VVKT savo kompetencijų ribose sudaro sąlygas, kad vaistų tiekimas, esant vaistų trūkumui, vyktų kiek įmanoma sklandžiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto