Gandriukai krinta iš lizdų dėl įvairių priežasčių

Gandrų lizde vyksta nuolatinė kova už būvį – išgyvena stipriausi, sveikiausi ir gebantys prisitaikyti prie gamtos sąlygų. Agnės Grabauskaitės nuotrauka

Vienas skaitytojas pranešė, kad šalia gandrų lizdo rado iškritusį negyvą jauniklį. Pasidomėjome, kodėl gandriukai krinta iš lizdų ir kokios pagrindinės to priežastys.

Jaučia, kad neišmaitins

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Mažeikių skyriaus vyriausiasis specialistas Steponas Margalikas teigia, kad paprastai gandriukai iš lizdų neiškrinta. Nujausdami, kad nesugebės išauginti stiprių palikuonių, gandrai patys išmeta  silpniausius vaikus.
„Gandrų toks gyvenimo būdas. Būna, kad, nujausdami sausą vasarą, jie iš karto išmeta kiaušinius, o jei jau išmetė jauniklius, tikėtina, kad nesugebėjo jų išmaitinti. Jei tėvai būtų pajėgūs, tai netyčia iš lizdo iškritusį gandriuką jie išmaitintų ir ant žemės. Tačiau gamtoje vyksta nuolatinė kova už būvį, tad, net įkėlus jauniklį atgal į lizdą, jis vėl būna išmetamas. Gandrai, jausdami, kad nepajėgs užauginti visų jauniklių, stengiasi sumažinti jų skaičių ir išsaugoti stipriausius palikuonis“, – tvirtino S. Margalikas.

Priežasčių daug

Lietuvos ornitologų draugijos projektų koordinatorius Gediminas Petkus sutinka, kad dėl ligos ar maisto stygiaus gandriukus iš lizdo gali išstumi patys tėvai, tačiau mokslinių tyrimų, įrodančių, kad jaunikliai stumiami iš lizdo nesugebėjus jų išmaitinti, pasak pašnekovo, nėra atlikta.
„Kadangi šiuo metu gandriukai jau yra gana dideli, labiau tikėtina, kad jų iškritimas iš lizdo – nelaimingas įvykis. Jauniklius gali tiesiog išpūsti per didelis vėjas, taip pat gandriukai, judėdami lizde, vienas kitą gali išstumti netyčia.
Būtina pastebėti, kad tarp jauniklių nuolat vyksta konkurencija. Kadangi gandrai kiaušinius peri paeiliui, t. y. jaunikliai išsirita ne vienu metu, tarp pirmojo ir paskutinio gandriuko susidaro nemažas amžiaus skirtumas, todėl natūraliai vieni palikuonys būna stipresni, kiti silpnesni. Mažesniuosius gandriukus nurungia vyresnieji, todėl pasitaiko atvejų, kada jaunikliai miršta dar būdami pačiame lizde, o tėvai jį išstumia jau negyvą, – teigė G. Petkus.

2 Atsakymai į “Gandriukai krinta iš lizdų dėl įvairių priežasčių”

  1. remigijus parašė:

    velyku ryta prie namu is lizdo iskrito gandro kiausinis ka tai reiskia

  2. Vardas (privalomas) parašė:

    is vieno ukininko Zemaleje girejau,kad gandriukai patys nekrenta is savo lizdo,bet juos ismeta pati motina-gandre., tuo parodo,kad ji negales ismaitinti savo visu gandriuku.O zmoniu ,neva, laukia sunkus metai!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto