Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriams patikrinus beveik 3 tūkst. viešojo maitinimo ir gamybos įmonių, nenustatyta nė vieno atvejo, kad maisto produktų gamyboje be atitinkamo ženklinimo būtų naudojamos genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) žaliavos. Šiuo metu Lietuvos rinkoje iš viso yra 20 pavadinimų GMO produktų.
Šiemet – nė vieno pažeidimo
VMVT Maisto skyriaus specialistės Vidos Jarošienės teigimu, kasmet viešojo maitinimo, konditerijos ir kulinarijos įmonių gaminamuose produktuose GMO, kurie nėra nurodyti gaminių receptūrose ar ženklinimo etiketėse, nustatoma vis rečiau.
„Per šių metų penkis mėnesius patikrinus 2841 gamybos įmonę, nenustatyta nė vieno tokio pažeidimo. Svarbu tai, kad net ir, pavyzdžiui, kepiniams naudojamas aliejus, kurio sudėtyje nėra GMO“, – teigia ji.
Tikrinamos ne tik gamybos įmonės, bet ir atrinkti įvairūs gaminiai iš rinkos. Tirti vafliniai saldainiai, pieniški šokoladai, glaistyti sausainiai, sojų faršas ir kubeliai iš Ukrainos, Lenkijos, Čekijos, taip pat ištirta beveik 90 mėginių produktų, importuojamų į Lietuvą iš trečiųjų šalių. Tirti konditerijos ir bulvių gaminiai, makaronai, sojų ir kukurūzų produktai, maisto papildai įvežti iš Turkijos, Rusijos, Baltarusijos, Kinijos, Ukrainos, Vietnamo, Kambodžos, Meksikos, Tailando, Maroko, Kanados. Mėginiai paimti iš sandėlių, kol dar produktai nebuvo išplatinti rinkoje.
Nustatytas vienas atvejis, kai etiketėse GMO nebuvo nurodytas – į Lietuvos rinką neleista tiekti daugiau nei 7 tonų ukrainietiškų saldainių „Dolče vita alpi“. Šių saldumynų sudėtyje nustatyta daugiau kaip 0,9 proc. genetiškai modifikuotų sojų produktų, o informacijos apie tai nebuvo nei saldainių ženklinimo etiketėse, nei kituose siuntą lydinčiuose dokumentuose.
2008–2013 metų laikotarpiu VMVT inspektoriai sustabdė ir neleido į rinką tiekti 419 tonų konditerijos gaminių, ryžių ir sojų produktų, maisto papildų, nes ženklinimo etiketėse nebuvo nurodyta GMO.
Produktų sąrašas – VMVT tinklapyje
Šiuo metu Lietuvos rinkoje iš viso yra 20 pavadinimų GMO produktų. Rinkoje galima įsigyti 9 pavadinimų augalinių aliejų, pagamintų iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių, arba kurių sudėtyje yra aliejaus, pagaminto iš GM sojų pupelių ir 3 pavadinimų „Augalinio aliejaus“, įvežto iš Vokietijos, Olandijos bei Belgijos. Taip pat parduodami 11 pavadinimų saldumynai, kurių sudėtyje yra GM sojų produktų.
Visą genetiškai modifikuoto maisto produktų sąrašą galima atrasti VMVT internetiniame tinklapyje.
Prekyba tokiais produktais Europos Sąjungoje vyksta be apribojimų, tačiau galima prekiauti tik teisės aktuose įteisintomis augalų veislėmis. Naujų GM augalų veislių įteisinimo ir patvirtinimo procedūros ES vykdomos ne vienerius metus, kol mokslininkai ekspertai įvertina riziką ir įsitikina, jog produktai saugūs žmonių mitybai.
Tiriama ir analizuojama produktų sudėtis, juose esančių alergenų ir toksinų kiekiai, atliekami ilgalaikiai stebėjimai, kaip žmogaus organizmas pasisavina šį maistą, ir kiti veiksniai. Tačiau net ir po tokio ilgo bei sudėtingo patvirtinimo proceso maisto produktų, kuriuose yra daugiau kaip 0,9 proc. GMO, ženklinimo etiketėse turi būti nurodyta, kad produktas pagamintas iš GMO arba kad jo sudėtyje esantys komponentai pagaminti iš GMO.