Genovaitą Jomantienę visą gyvenimą lydi muzika ir dainos

Genovaitą Jomantienę pasveikino ir už ilgametį nuoširdų, kūrybingą darbą dėkojo bei naujų kūrybinių idėjų linkėjo Savivaldybės meras Vidmantas Macevičius. Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo

Baigiantis šiems metams garbingą jubiliejų pasitiko Mažeikių kultūros centro kelių kolektyvų meno vadovė Genovaita Jomantienė. Moteris džiaugėsi, kad, nepaisant garbingo amžiaus, vis dar turi galimybę dirbti – muzikuoti, kurti, sukviesti žmones į koncertus.
Visą gyvenimą tam paskyrusi mažeikiškė šiek tiek daugiau nei po metų minės ir darbinės veiklos 40-metį.

Nesiskiria su muzika

G. Jomantienė į Mažeikius iš Plungės rajono gyventi atvyko 1981-aisiais. Ir nuo pat pirmųjų dienų įsisuko į kultūrinę veiklą. Dalyvavo įvairiuose renginiuose, tuo metu labai populiariose agibrigadose. Teko ir pavadovauti kolektyvams, kurie būdavo susibūrę darbovietėse. G. Jomantienė sakė, kiek save atsimenanti, visur lydėdavusi muzika ir akordeonas.
„Šį instrumentą vaikystėje tėvai nupirko tiesiog pažaisti vaikams. Tačiau, kai paėmiau į rankas, jau buvo sunku ir paleisti. Kai Plungėje atsidarė muzikos mokykla, stojau ten mokytis akordeono klasėje, bet tik dvejus metus ją lankiau, nes pagal amžių jau buvau ūgtelėjusi. Dar vėliau teko chorvedžio kursus lankyti bei neakivaizdžiai baigti Tallat-Kelpšos muzikos mokyklą, įgijau chorinio dirigavimo specialybę“, – prisiminė pašnekovė.
Iki atvažiuojant gyventi į Mažeikius, jai teko ir mokytojo duonos paragauti. Viena iš paskutiniųjų jos darboviečių buvo Elektrotechnikos gamykla. Jai užsidarius G. Jomantienę pakvietė dirbti į Mažeikių kultūros namus, kur jų vadovė buvo Krista Kinčienė. Taip nuo 1994-ųjų moteris vadovauja ansambliui „Gijundra“.

„Bočiams“ – jau dvidešimt metų

Dešimtmečiais jau skaičiuojamas ir jos darbas su kitais kolektyvais. Vienas jų – Mažeikių kultūros centro ansamblis „Bočiai“, gyvuojantis daugiau nei du dešimtmečius. 1998-aisiais, kai Mažeikių kultūros namai buvo įsikūrę tuometinės Kompresorių gamyklos administraciniame pastate, susibūrė pagyvenusių žmonių bendrija „Bočiai“. Tuomet G. Jomantienė dirbo ir su liaudiškos muzikos kapela „Gunda“. Pašnekovė prisiminė, kad buvo nemažai norinčių dainuoti, todėl iš bendrijos „Bočiai“ gimė tokio pat pavadinimo ansamblis.
G. Jomantienė, kalbėdama su „Santarve“, pasidžiaugė, kad ansamblio gretos neretėja, ateina vis naujų žmonių. Yra išlikę ir senbuvių, kurie „Bočių“ ansamblyje dainuoja nuo pat pradžių, kai kuriems nariams jau yra per 80 metų.

Koncertavo daug kur

Šis kolektyvas yra kelis kartus koncertavęs Vilniaus „Siemens“ arenoje. Koncertavo ir Kongresų rūmuose, Klaipėdoje vykstančioje Jūros šventėje. Koncertuoti vyksta ir į kaimyninę Latviją.
Be pasaulietinės muzikos, Mažeikių „Bočiai“ atlieka ir sakralinę – giesmes. Kolektyvui teko giedoti Tytuvėnų bažnyčioje, Šiluvoje, mažeikiškių giesmių klausėsi ir Laižuvos bei Mažeikių bažnyčias lankantys tikintieji.
Ilgą laiką gyvavo tradicija gruodžio mėnesį giedoti Kalvarijos kalnus, tačiau šio sumanymo atsisakyta, nes kunigai išaiškino, kad šios giesmės netinka prieššventiniam laikotarpiui.
G. Jomantienė sakė, kad vis dėlto prieš didžiąsias metų šventes „Bočių“ kolektyvas koncertuos. Jis žada gruodžio 23-iąją savo pasirodymu nudžiuginti Mažeikių nakvynės namų gyventojus.

Organizuoja koncertus ir šventes

G. Jomantienė vadovavo ir dar vienam kolektyvui – kapelai „Gunda“. Šio kolektyvo ir jos vadovės iniciatyva jau keleri metai iš eilės pavasarį vyksta kapelų šventė „Išbudinkim žemę iš miego“, kur susirenka ir savo pasirodymais džiugina dešimtys kolektyvų. Kapela „Gunda“ yra įkurta 1985 m., tuomet jai vadovavo Klemensas Žiogas. Nuo 1994 m. jos vadove tapo G. Jomantienė. Kolektyvas koncertuodavo ne tik rajono renginiuose, bet ir kitose šalyse: Latvijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Moldavijoje. Daugiau kaip dešimtmetį dalyvavo Kretingos kapelų šventėje „Grok, žemaiti“, Telšiuose – šventėje „Jurgelio valsas“, Akmenėje – „Žemaičių smuikelis“, Šeduvoje – „Žolinės vainikas“. Kapela kasmet Mažeikiuose organizuodavo regioninę kapelų šventę „Išbudinkim žemę iš miego“.

Nuotr. iš asmeninio archyvo

1998 ir 2003 metais „Gunda“ dalyvavo Pasaulio lietuvių dainų ir šokių šventėje Vilniuje, 2001-aisiais – respublikiniame Lietuvos televizijos konkurse „Duokim garo“, o 2005 m. sausio ir gegužės mėnesiais – Lietuvos televizijos konkurse „Gero ūpo“. 2011 m. dalyvavo Birštone liaudies kapelų šventėje „Griežk, lietuvi“. Repertuarą sudarė ne tik senovinės melodijos, bet ir populiarios liaudies bei pačios vadovės sukurtos dainos.

Kolektyvai keičia vienas kitą

G. Jomantienė apgailestavo, kad 2012-aisiais „Gundos“ kolektyvas iširo. Tačiau vadovė be veiklos neliko, nes nuo 2008-ųjų metų vadovauja „Pagundai“.
Dar kitas moters vadovaujamas kolektyvas – vokalinis ansamblis „Gijundra“, gyvuojantis nuo 2012 m. Šis kolektyvas nuo 2014-ųjų kiekvienais metais organizuoja regioninę vokalinių ansamblių šventę „Rudens melodijos“, kurioje dalyvauja rajono ir aplinkinių rajonų kolektyvai. 2016 m. „Gijundra“ koncertavo Šiauliuose vykusio respublikinio solistų ir vokalinių ansamblių konkurso ,,Sidabriniai balsai“ II ture. Įvertinimas – III laipsnio diplomas.
Ansamblis pasirodo miesto ir rajono renginiuose, palaiko glaudžius ryšius su kaimų kultūros centrais, įvairiais meno kolektyvais.
Kasmet šis kolektyvas lankosi ir savo pasirodymais pradžiugina senolius, gyvenančius Plinkšių globos namuose.

Stengiasi visur sudalyvauti

Paklausus, kaip G. Jomantienė visur suspėjanti, pašnekovė atsakė, kad reikia tik noro. Moteris neslėpė, kad su metais vis dažniau pasijaučiantis nuovargis, ypač tuomet, kai per dieną tenka repetuoti su visais trimis kolektyvais, kuriems šiuo metu vadovauja.
„Sunku ir besuskaičiuoti, kiek koncertų ir išvykų yra buvę su visais kolektyvais. Kur tik kviečia, visur stengiamės sudalyvauti. Dažnai tenka koncertuoti ir Mažeikių mieste bei rajone“, – kalbėjo pašnekovė.
Ji teigė, kad ir repertuarą kolektyvams parenka ir sukuria įvairų – kad tiktų įvairiems skoniams. Kiek jų iš viso sukurta, sudainuota per kelis darbo dešimtmečius, negalėjo pasakyti.
„Yra dainų, kurias kartojame metai iš metų. Be abejo, įtraukiame ir naujų. Būna, kad patys kolektyvų nariai pasiūlo jaunystės dainų, kažkas atneša dainų žodžius, kažkas žino tik melodiją, paniūniuoja ir tuomet jau vyksta kūrybinis procesas“, – kalbėjo meno kolektyvų vadovė.

Pasitaiko ir kuriozinių situacijų

Iš natų akordeonu dažniausiai groja tik vadovė G. Jomantienė – ansambliečiai gauna žodžius, o melodijų mokosi iš klausos.
„Per tiek metų darbo su kolektyvais pasitaikydavo ir pačių netikėčiausių situacijų, kuomet pamirštami žodžiai ar melodijos. Taip nutikę yra ir pačiai, nes dainų daug, kolektyvų taip pat ne vienas. Būna, kad kolektyvo moterų prašau priminti kito kūrinio melodiją, ją paniūniuoti. Arba būna, kad ruošiasi koncertuoti vienas kolektyvas, o užkulisiuose belaukiant pasirodymo, mano mintyse skamba kito kolektyvo melodija. Laimei, visada viskas baigiasi laimingai“, – šypsosi kolektyvų vadovė.

Genovaita Jomantienė vadovauja nuo 2012 m. gyvuojančiam ansambliui „Gijundra“. Nuotr. iš asmeninio archyvo

G. Jomantienė pasidžiaugė, kad jos vadovaujami kolektyvai vis dar patrauklūs, į juos ateina naujų žmonių. Tačiau buvo ir tokių kuriozinių situacijų, kad pastaruoju metu norintiems papildyti „Bočių“ kolektyvo gretas tenka pasakyti ne, nes trūksta sceninių drabužių.

Sulaukė dėmesio

G. Jomantienė patikino, kad, norint į kolektyvus prisikviesti naujų narių, reklamos nereikia. Tiesiog juos atsiveda patys kolektyvų nariai.
„Pati geriausia reklama – tai žinia, einanti iš lūpų į ūpas. Draugės atsiveda drauges ir taip mūsų kolektyvai vis atsinaujina“, – kalbėjo vadovė.
Moteris pasidžiaugė, kad vis dar turi galimybę dirbti su žmonėmis, bendrauti. Be šito būtų suku leisti dienas, kai tiek metų esi pripratęs būti žmonių apsuptyje.
Ji prisipažino buvusi maloniai nustebinta, sulaukusi rajono valdžios dėmesio. Jubiliatę pasveikino ir už ilgametį nuoširdų, kūrybingą darbą dėkojo bei neblėstančios energijos, naujų kūrybinių idėjų linkėjo Savivaldybės meras Vidmantas Macevičius, mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė, Kultūros centro direktorius Raimundas Radavičius.

One Reply to “Genovaitą Jomantienę visą gyvenimą lydi muzika ir dainos”

  1. Johanas parašė:

    Kur paliko mazeikiu izymioji trijule,tokriausei klauso seminara pa partijneij linijiej.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto