Gerti kaimišką pieną ne visada sveika

Miesto gyventojai, perkantys pieną ir jo produktus daugiabučių namų laiptinėse ir kiemuose, turbūt nesusimąsto, kokiomis sąlygomis šios kaimiškos gėrybės kartais būna pagamintos. Ir nesvarbu, kad visa tai parduodama gerokai pigiau nei parduotuvėse.
Specialistų teigimu, žmonės, maistui naudojantys nelegaliai parduodamą pieną, rizikuoja savo sveikata.


PIENINEI PIENO
NEPARDUODA
Viename iš Dargių kaimo vienkiemių gyvenantis Kazimieras (vardas pakeistas – R. K.) augina dvylika galvijų. Iš jų penkios – melžiamos karvės. Pieno vyriškis neparduoda jokiai pieninei. Tai „Santarvei“ patvirtino valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Mažeikių skyriaus specialistai.
Kazimieras tikina visą primelžiamą pieną naudojantis savo reikmėms – pats valgąs, veršiukams duodąs. Tačiau kaimo gyventojai teigia ką kita. Anot jų, pieną Mažeikiuose gyvenanti vyriškio motina parduodanti miesto gyventojams.
Dargiškiai „Santarvei“ sakė, kad Kazimieras savo gyvulius laiko, jų žodžiais tariant, žiauriomis sąlygomis. Gyvuliai esą aptekę mėšlu, visur tvyro baisi netvarka ir nešvara.
TRŪKSTA TVARKOS
Apsilankę dvidešimt aštuonerių metų šiemet sulaukusio Kazimiero ūkyje išties išvydome baisią netvarką. Sodyba sėte nusėta šiukšlių – nebenaudojamų bei sulaužytų padargų, indų ir kitokių reikmenų. Vidury kiemo styro didžiulė krūva mėšlo.
Beje, Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, apžiūrėję tvartą, pastebėjo, kad gyvuliai laikomi geresnėmis sąlygomis nei gyvena pats jų šeimininkas.
Gyvenamosios patalpos ir tvartas įrengti viename pastate. Prieangyje, vedančiame į vienintelį varganą kambarėlį – klanas ir kalnai šiukšlių, nebenaudojamų rakandų, nešvarių drabužių. Tamsiame kambarėlyje net vidurdienį sunku ką nors įžiūrėti – šviesa sklinda tik pro polietileno plėvele užkaltą nedidelį langą. Maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai dokumentus užpildyti galėjo tik atsistoję, nes prisėsti nebuvo kur.
Švara nepasižymėjo ir indai, kuriuose pienas laikomas. Beje, pienas atšaldomas aliuminio bidone, jį įmerkus į kieme telkšančią balą.
PRANEŠA PATYS
PIRKĖJAI
Vargano ūkelio šeimininkas neigė, kad dalis pieno iš jo ūkio parduodama miestiečiams. Tačiau tarp gausybės nenaudojamų daiktų į akis krito kibiras, prikrautas švariai išblizgintų stiklainių.
Sena liaudies patarlė sako, nepagautas už rankos – ne vagis. Sunkoka būtų įrodyti, ant kieno stalo dar patenka Kazimiero karvučių pienas.
Policijos komisariato prevencinio poskyrio viršininkas Arūnas Bubliauskas „Santarvei“ sakė, kad apie nelegaliai pienu prekiaujančius rajono gyventojus policijai dažniausiai praneša patys pieno kokybe nepatenkinti pirkėjai. Pastaruoju metu, anot viršininko, tokių skundų sumažėjo.
Pareigūnai ne tik reaguoja į gyventojų skundus, bet ir patys organizuoja reidus.
„Į reidus kartu vykti pakviečiame maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojus, kurie nelegaliems prekiautojams skiria savo nuobaudas, o mes baudžiame už prekybą nenustatytoje vietoje“, – pasakojo A. Bubliauskas, primindamas, jog bauda už prekybą nenustatytoje vietoje siekia nuo 20 iki 100 litų.
RIZIKUOJA
SUSIRGTI
NET TUBERKULIOZE
Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vyriausioji gydytoja Irena Macijauskienė patikino, kad miestiečiai, perkantys pieną ir jo produktus – grietinę, sviestą, varškę bei sūrį iš nelegalių prekiautojų, išties rizikuoja susirgti.
„Pienas termiškai neapdorotas, nežinia, kokia jo kokybė, kokiomis sąlygomis laikomos karvės, ar švarūs indai, į kuriuos melžiamas ir kuriuose laikomas pienas, pagaliau ar žmonės, parduodantys pieną, tvarkingi, ar pasitikrinę sveikatą. Nesvarbu, kad pienas pigesnis bei riebesnis. Ne pigumas ar riebalai yra svarbiausia“, – sakė I. Macijauskienė ir perspėjo, jog geriant gerai neapdorotą ar antisanitarinėmis sąlygomis paruoštą pieną bei jo produktus, galima susirgti daugybe ligų, tarp jų ir tuberkulioze.
I. Macijauskienė pataria pieną ir jo produktus pirkti tik parduotuvėse arba turgavietėse, kur prekiauja ūkininkai, turintys leidimus ir besilaikantys reikalavimų.
SĄLYGOS
NELEISTINOS
Apžiūrėję dargiškio Kazimiero tvartą specialistai patikino, jog gyvuliai šeriami, nesulysę, tačiau jų laikymo sąlygos normų neatitinka.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Mažeikių skyriaus viršininkas Zigmantas Stumbra „Santarvę“ informavo, jog Kazimierui už netinkamą gyvulių priežiūrą skirta šimto litų bauda, jis įpareigotas iki balandžio 5-osios likviduoti galvijus arba pasilikti jų tiek, kiek sugeba išlaikyti, pagerinti jų laikymo sąlygas.
Balandžio 5-ąją maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai ketina dar kartą vykti į Kazimiero ūkį ir patikrinti, ar reikalavimai įvykdyti.
Pasak Z. Stumbros, panašių atvejų rajone užfiksuojama nedaug. Šiemet už gyvūnų nepriežiūrą pirmasis nubaustas jau minėtas Dargių kaimo gyventojas.
Pernai dėl tos pačios priežasties buvo nubausti du Viekšnių ir Židikų seniūnijų gyventojai.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Didelę dalį netvarkos „užmaskavo“ kovo pabaigoje iškritęs sniegas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto