Gruodis įspėja apie traumas žiemą

Nors miesto gatvės ir šaligatviai dar nepasidengė ledu, tačiau gydytojai jau įspėja apie žiemą gresiančias traumas. Po pirmuoju sniegu pasislėpęs ledukas teikia džiaugsmo vaikams, tuo tarpu suaugusiesiems jis tampa traumų priežastimi.


PACIENTŲ PADAUGĖJO
PASNIGUS
„Lapkritį netikėtai pirmąkart pasnigus iškart pajutome pasekmes – skyriuje padaugėjo pacientų, kurie skundėsi čiurnos patempimais ir rankos sumušimais. Beveik visi jie parkrito lygioje vietoje, eidami miesto šaligatviais. Nors, atrodo, visi saugojamės, tačiau pašalus mūsų skyriuje tokių pacientų kasmet gerokai padaugėja. Ir tai jau tampa sena, liūdna tradicija“, – kalbėjo Mažeikių ligoninės gydytojas traumatologas Jonas Žulpa.
Gydytojas išvardijo pačias „populiariausias“ žiemos traumas. Tai čiurnos patempimai, kaulų lūžimai, peties išnirimai, muštos galvos žaizdos bei riešo ir alkūnės traumos.
Pasak J. Žulpos, pirmoje vietoje išlieka čiurnos patempimai, kai kraujas po oda išsilieja į raumenis, net sąnarius.
„Patyrus traumą, grįžus namo pirmiausia reikia ant pažeistos vietos dėti šaltus kompresus. Tam labiausiai tinka iš šaldytuvo į polietileninį maišelį sudėtas susmulkintas ledas, taip pat šaldiklyje laikytas mėsos gabalas. Pažeistą vietą reikėtų kuo mažiau judinti. Kompresą būtina laikyti dešimt penkiolika minučių, po valandos šią procedūrą pakartoti. Ir tai atlikti šešis aštuonis kartus per parą. Pabrėžiu, kad traumos vietą būtina apdėti ne šiltu, bet šaltu kompresu“, – sakė gydytojas.
Ėmusis visų šių priemonių, būtina vykti pas gydytoją: reikia nustatyti, ar tai tik patempimas, ar galbūt lūžis ir reikalingas imobilizacinis gydymas.
GIPSĄ KEIČIA LANGETĖS
„Jeigu patinimas ir kraujosruvos labai didelės, skausmas geliantis, stiprus, negalite pajudinti sužeistos vietos, tada galimas lūžis. Tokiu atveju delsti neverta, reikia tuoj pat vykti į medicinos įstaigą. Pirmoji būtinoji pagalba – uždėti parankinę priemonę (pagalį, lentą ar kt.) ir subintuoti lūžimo vietą. Blogiausiu atveju, prieš vežant į ligoninę, galima kartu subintuoti abi kojas“, – sakė traumatologas.
Kaulų lūžimo atvejais galūnės dažniausiai yra sugipsuojamos, tačiau šiuo metu taikomos ir tokios priemonės, kaip specialios langetės, kurios patogesnės, lengvesnės, jas galima trumpam nuimti ir taikyti gydymo procedūras.
Panaši pirmoji pagalba ir susimušus petį, tik gydytojas pataria vengti žmonių taip mėgiamo peties „įstatymo į vietą“. „Joks peties tempimas, esant išnirimui, negalimas, kol nėra padaryta rentgeno nuotrauka. Pirmoji pagalba – šaltas kompresas, peties pribintavimas prie krūtinės ir – jokių fizinių darbų. Esant patempimui, sąnario skausmą sumažins įtvaras, kurį mes pritaikysime skyriuje“, – sakė traumatologas.
BŪTINA KREIPTIS
Į MEDIKUS
Neretai paslydę žmonės krenta ant galvos, apsipila krauju. Pasak gydytojo, ant kraujuojančios vietos reikėtų uždėti spaudžiantį tvarstį, galvą subintuoti, kad būtų sustabdytas kraujavimas, ir vežti nukentėjusįjį į ligoninę.
„Tai yra būtina, nes reikia susiūti žaizdą bei nustatyti, ar nėra galvos smegenų sukrėtimo. Jokiu būdu negalima sukinėti kaklo, nes nemažai patyrusiųjų galvos traumas kartu patiria ir kaklo traumas. Nereikėtų keltis, kol visiškai neprašviesėja sąmonė ir neatgaunama orientacija. Esant galvos traumai, pageidautina, kad nukentėjusysis į ligoninę būtų vežamas medikų prižiūrimas“, – sakė traumatologas.
Susimušus riešą ar alkūnę, gelbsti tie patys vaistai – šaltas kompresas ir ramybė, veiklos nutraukimas.
„Tačiau jeigu kyla bent mažiausias įtarimas, kad sumušimas gali būti rimtesnis, būtina kreiptis pagalbos į medikus. Visais atvejais patariu žmonėms nerizikuoti ir pasikonsultuoti su traumatologais“, – sakė J. Žulpa.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Gatvėms pasidengus sniegu, medikams darbo padaugėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto