Gyvenimas bendruomenėje – ne tik bendros pramogos, bet ir pagalba nelaimei ištikus

Kaimo bendruomenių veikla neapsiriboja vien renginių, įvairių varžybų, švenčių organizavimu, dalyvavimu projektuose.
Kai kur jau tampa tradicija, bendradarbiaujant su mokyklomis, kultūros centrais, organizuoti labdaringas akcijas – padėti nelaimės ištiktiems žmonėms.
Tokia labdara naudinga ne tik gaunančiajam, bet ir duodančiajam – taip galima gėriu pasidalyti su kitais. Kita vertus, kaip sako žmonės, niekas nėra garantuotas, kad pagalbos neprireiks ir pačiam…


IŠ SENŲ LAIKŲ
Ne pirmus metus labdaros akcijos organizuojamos Židikuose. Žmonės čia prie labdaros pripratę – tai atėję jau iš senų laikų: kaime vykdavo Marijos Pečkauskaitės loterija, o joje surinktos lėšos, daiktai perduodami vargingai gyvenantiems, skurstantiems žmonėms. Tradicija tebėra gyva ir šiomis dienomis, tik ji šiek tiek pasikeitusi.
„Židikiškiai perėmė loterijos prasmę, šiek tiek pasikeitė jos organizavimas, bet esmė liko ta pati – padėti žmonėms“, – tikino Židikų kultūros centro direktorė Šatrijos Raganos premijos laureatė Svetlana Jurgelienė.
Anksčiau loterija būdavo organizuojama rašytojos muziejuje, dabar ją perėmė kultūros darbuotojai.
Visos loterijoje surinktos lėšos dabar atiduodamos konkrečiam žmogui, o anksčiau pinigus perduodavo seniūnijai ir už jas būdavo perkamas kuras vargingiems žmonėms. Tada būdavę visokiausių kalbų: esą vienam malkų duoda daugiau, kitam mažiau.
„Dabar loterijose surinkti pinigai skiriami konkrečiam žmogui, tad jokių svarstymų ar abejonių neliko“, – teigė S. Jurgelienė.

DIRBA VISI KARTU
Praėjusiais metais labdara buvo renkama sunkią klausos negalią turinčiam židikiškiui Neilui Bružinskui, kuriam reikėjo brangiai kainuojančios sudėtingos ausų operacijos.
Židikiškiai surengė muzikinį-adventinį vakarą, kurio metu kultūros centro rankdarbių mėgėjų klubas „Auksarankiai“ organizavo rankdarbių parodą-pardavimą, vyko loterija – taip mažajam Neilui buvo surinkta per 900 litų.
Šiemet labdara Židikuose buvo renkama sunkiai sergančiai Sedos kultūros centro meno vadovei Vaidai Danauskienei. Kaip ir kiekvienais metais, surengtas adventinis-muzikinis vakaras, šiemet iš Akmenės į jį pagroti ir padainuoti atvyko muzikos mokytoja Romena Šimkuvienė, taip pat labdaringai prisidėjusi prie koncerto. Buvo organizuota loterija iš fantų, kuriuos noriai suaukojo patys židikiškiai. Surinkti iš loterijos ir žmonių suaukoti pinigai – apie 800 litų, ir buvo atiduoti sediškei.
„Kai žmones ištinka bėda, prireikia pagalbos, niekas neatsisako padėti. Rengiant labdarą visada prisideda mokykla, prireikus į pagalbą ateina ir bendruomenė. Kita vertus, židikiškiai, ateinantys į renginius, aukojantys, ir yra kaimo bendruomenė, tad dirbam visi kartu“, – džiaugėsi S. Jurgelienė.

PADĖJO KAS KUO GALĖJO
Skaudi nelaimė ištiko netoli Krakių, Maigų kaime gyvenusią Vilmą Radzytę ir keturias jos atžalas: gaisras šeimą paliko kaip stovi – sudegė visas namas, jame buvę dokumentai, pinigai. Krakiškiai nenusigręžė nuo šios negandos ir suskubo į pagalbą.
Krakių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Ingrida Mažeikienė pasakojo, kad mokykloje mokosi trys šios šeimos vaikai: septintokė, penktokė ir pirmokė, mažasis Deivydas dar į mokyklą neina.
Nelaimės ištiktus žmones gelbėjo visi krakiškiai: kaimas, mokyklos bendruomenė, tėvai. Kas aukojo pinigais, kas davė baldų, dovanojo televizorių, muzikos centrą, sunešė drabužių, maisto, mokytojos vaikams pirko mokymo priemones, sąsiuvinius, kuprines.
„Žmonių daug raginti nereikėjo, visi padėti suskubo geranoriškai. Pranešėm tėvams apie bėdą ištikusią šeimą, ir krakiškiai mus suprato – padėjo kas kuo galėjo. Viskas ėjo bendrai: nesiskirstėme, kad čia kaimo ar mokyklos bendruomenė. Kai kurių krakiškių vaikai jau seniai nesimoko mūsų mokykloje, bet jie vis tiek aukojo. Nelaimės, matyt, labiau ir suklijuoja žmones dirbti bendram tikslui“, – džiaugėsi I. Mažeikienė.

PRAŪŽĖ TRYS GAISRAI
Pastaraisiais metais kaip niekad ugnis įsisuko į Balėnų kaimą: čia neseniai siautėjo net trys gaisrai – vienas pernai ir jau du šiemet. Praėjusiais metais žaibas įtrenkė į vienkiemyje esantį gyvenamąjį namą, ir šis sudegė. Šiemet vienai moteriai ugnis prarijo ūkinį pastatą, per kitą gaisrą išdegė namo vidus. Nukentėjo ir žmonės, tad būtinai reikėjo pagalbos. Visiems nukentėjusiesiems į pagalbą taip pat atėjo kaimynai, kaimo žmonės.
Balėnų kaimo bendruomenės pirmininkas Vaidas Balsys pasakojo, kad visais trim atvejais žmonės neatsisakė padėti, atėjo į pagalbą.
„Ėjome per kaimą ir rinkome pinigus, kas kiek galėjo, tas tiek aukojo: davė ir po dešimt, ir po šimtą litų – visaip. Net trečią kartą renkant pinigus, neišgirdome nė vieno nepatenkinto. Žmonės į tokią pagalbą reaguoja geranoriškai – nežinosi juk, kas ir tau gali atsitikti“, – svarstė V. Balsys.
Labdara Balėnuose nesibaigė tik pinigų rinkimu: pavasarį dar ruošiamasi padėti ir daiktais, kai kas žada paaukoti duris, langus.

DĖKOJA GERIEMS ŽMONĖMS
Visi kalbintieji aplinkinių labdaringos paramos sulaukę žmonės sakė esą labai dėkingi, kad neliko su savo nelaimėmis vieni, o pajuto kaimo žmonių gerumą, norą padėti, paaukoti kažką net gal ir nepažįstamajam.
Neilo mama Živilė Bružinskienė džiaugėsi, kad jos kaimo gyventojai sunkią akimirką buvo su jais – surinkti pinigai gal ir nebuvo itin dideli, palyginti su operacijos kaina, bet iš tokių dalelių susidėjo visa reikalinga suma.
„Kol Neilas negirdėjo, buvo labai neramu, ar jam pasiseks, ar jis bent kiek išgirs. Dabar, kai sūnus jau girdi, esame be galo laimingi, kad žmonės padėjo jam pažinti kitokį pasaulį“, – teigė Ž. Bružinskienė.
Sediškė V. Danauskienė „Santarvei“ sakė, kad židikiškių suaukoti pinigai labai pravertę: tris kartus per savaitę jai reikia važinėti dializuotis, ateityje gali prireikti inkstų operacijos.
„Ši labdara – ir dvasinis, ir moralinis palaikymas, labai didelė ir materialinė parama. Itin bloga finansinė padėtis nėra, bet labai jaudina žmonių gerumas: juk esu ne židikiškė, vis tiek juntu palaikymą. Kiek galėjau ir pati pagal išgales dalyvaudavau labdarose, tad sakau, kad duotas duotam sugrįžta“, – šypsojosi moteris.
V. Radzytė su vaikais jau gyvena kraustymosi nuotaikomis – laukia įkurtuvės dviejų kambarių bute.
Moteris sakė, kad Krakių mokyklos, bendruomenės pagalba jai labai pravertė – gavo visus tiek jai, tiek vaikams reikalingus būtiniausius daiktus.
„Be žmonių pagalbos kas ten žino, kaip būtume gyvenę, kur šiandien būtume buvę. Dabar esame kone viskuo aprūpinti, džiaugiamės turėdami stogą virš galvos“, – „Santarvei“ sakė moteris.
Nuotraukos Sigito Strazdausko.: S. Jurgelienės teigimu, labdaros, pagalbos žmogui idėjos Židikuose išlikusios dar iš M. Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos laikų.


Mažasis Neilas ir jo mama Ž. Bružinskienė atėjusiems į pagalbą aukotojams bus dėkingi visą gyvenimą.


Gerų žmonių rūpesčiu netekusioms namų V. Radzytės atžaloms daug vargti neteko.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto