Nuo šių metų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba reikalauja, kad vartotojai gautų informaciją apie padidėjusius cheminių elementų kiekius geriamajame vandenyje, kurie gali pakenkti sveikatai.
Viršyta fluoridų koncentracija
Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, mūsų rajone Sedos, Kalnijų, Rubikų ir Plinkšių vandentiekių vandenyje viršyta leistina fluoridų koncentracija. Šie vandentiekiai priklauso UAB „Mažeikių vandenys“.
Bendrovė visus vartotojus privalės informuoti apie vandens tyrimų rezultatus – kad gyventojai galėtų apsisaugoti nuo fluoridų poveikio.
Įmonės vadovas Pranas Trakinis „Santarvei“ teigė, kad jokių problemų dėl tokio reikalavimų neįžvelgia. Esą tose keturiose kaimo vietovėse abonentų nėra tiek daug, o kitur vandentiekio vanduo geras.
Įteiks pranešimus
Fluoridų kiekiai minėtuose vandentiekiuose per dideli jau ne pirmus metus. Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai yra sakę, jog teisės aktai numato, kad gyventojai turi būti informuoti apie situaciją.
„Anksčiau niekas nereikalavo, tai ir neinformavome“, – į „Santarvės“ klausimą, kodėl iki šiol gyventojams nebuvo teikiama tokia informacija, atsakė direktorius.
Tačiau dabar jau pasiruošta gyventojams, vartojantiems fluoruotą vandenį, pranešti apie tyrimo rezultatus. Jau išspausdinti pranešimo lapeliai, jose įrašyta ne tik nustatyta fluorido koncentracija, bet ir šio cheminio elemento poveikis įvairaus amžiaus žmonėms.
Pranešimus ruošiamasi išplatinti per paštą arba juos išnešios „Mažeikių vandenų“ kontrolieriai.
Pataria saugotis
Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad fluoro poveikis sveikatai yra lėtas ir dažniausiai negrįžtamas. Nustatyta, kad fluoro koncentracijai geriamajame vandenyje viršijant 1,5 miligramo viename litre, atsiranda vaikų dantų fluorozės pavojus, o viršijant 10 miligramų – kaulų fluorozės pavojus.
Specialistai teigia, kad geriamajame vandenyje fluorą galima nustatyti tik su specialia įranga. Nes jis yra bespalvis, beskonis, tirpus, todėl nėra jokių drumzlių.
Kad sumažintume fluoridų pertekliaus riziką, medikai pataria kuo mažiau gerti tokio vandens, o vartoti daugiau sulčių, kitų šaltinių vandens, pieno, vaisių, daržovių. Kasdien prieš miegą išgerti bent stiklinę pieno, profilaktiškai vartoti vitaminus C ir B1, kurie padeda fluorui greičiau pasišalinti iš organizmo, sunkina jo pasisavinimą.
Nevartoti maistui fluoruotos druskos, vartoti befluorę kramtomąją gumą, fluoro neturinčią dantų pastą.
Iš šito straipsnio nieko nesupratau.Įdomu žinoti kokį vandenį geria Mažeikių miesto vartotojaoi, juk jų dauguma.Kur skelbiama apie vandens kokybę informacija. Gal laikas p. Macijauskienei užsiimti tiesioginiu darbu, o ne tik dalyvauti darbo metu visuomeniniuose renginiuose .