Gyventojai rūpinasi ir kaimynų saugumu

Siekdami apsiginti nuo nusikaltėlių, gyventojai buriasi į grupes. Saugios kaimynystės grupės ne pirmi metai veikia ne tik mieste, bet ir kaimo bendruomenėse.

GYVENTOJAI RODO INICIATYVĄ
Saugi kaimynystė – tai kaimynystėje gyvenančių aktyvių žmonių grupė, kuri rūpinasi savo ir savo gyvenamosios aplinkos saugumu. Ji grindžiama bendradarbiavimo principu.
Kaimynai susiburia į grupę, kurios nariai prižiūri kaimynų namus ar turtą, stebi įtartinus asmenis ar veiklą, daug kartų pravažiuojančius, keistai pastatytus ar nuolat atbulom važiuojančius automobilius, nepažįstamus žmones, nematytus automobilius, pastatytus prie kaimyno namų, svetimus žmones, vaikščiojančius po kaimyno kiemą ir pan.
Pirmoji saugios kaimynystės taryba rajone buvo įkurta Židikų seniūnijoje 2009 metų balandį.
„Labai sujaudino vieną kartą gauta žinia, kad naktį buvo užpulti mūsų seniūnijoje gyvenę senukai. Mūsų seniūnija – pačiame rajono pakraštyje, policijos pareigūnų nelaimės atveju tektų laukti ilgokai, todėl pasikalbėję su seniūnaičiais ir bendruomenių pirmininkais, nusprendėme, kad reikia patiems pasirūpinti savo saugumu“, – „Santarvei“ sakė Židikų seniūnė, Saugios kaimynystės tarybos vadovė Stanislava Valatkevičienė.
Jai antrino ir Tirkšlių grupės vadovas Vytautas Norbutas: „Laikai neramūs – darbo nėra, jaunimas neturi kuo užsiimti, senelius skriaudžia. Prievartos nebuvo, patys nusprendėme, kad reikia jungtis, gal taip pristabdysime nusikalstamumą, apsiginsime nuo nusikaltėlių“.
Šiuo metu tokios grupės, be minėtųjų, veikia Šerkšnėnų, Viekšnių, Sedos, Mažeikių, Reivyčių bei Laižuvos seniūnijose.

PASITELKĖ Į PAGALBĄ MEDŽIOTOJUS
Židikiškiai į saugios kaimynystės grupę pasitelkė ir medžiotojus. Važinėdami tamsoje medžioti ar šerti gyvūnų, jie sukinėjasi po apylinkes, pastebi įtartinus automobilius ar slampinėjančius asmenis.
„Kartais užtenka, kad jie pravažiuoja su šviesomis pro namus. Apšvietimas nusikaltėlius išbaido ir net gali išsaugoti žmonėms gyvybes“, – pastebėjo S. Valatkevičienė.
Kaip pažymėjo V. Norbutas, tirkšliškiams svarbu ir pats bendravimas – yra dešimt penkiolika aktyvių žmonių, kurie, pasiskirstę miestelį į savo zonas, žino jo pulsą ir, susisiekę vienas su kitu telefono ryšiu, gali smarkiai apkartinti niekdariams gyvenimą.
„Vien tai, kad priklausai saugios kaimynystės tarybai, padeda. Ne paslaptis, kad miesteliuose dienomis vaikšto benamiai ar romų tautybės asmenys, klausinėja, apžiūrinėja, o žiūrėk, jau vakare įvykdyta vagystė ar apgautas koks senas žmogus. Dabar, būdamas grupės narys, gali drąsiai paklausti: ko nori iš kaimyno, ko stovi prie jo namų, ko beldiesi į duris“, – patirtimi dalijosi grupės vadovas.
Tirkšliuose jis gyvena jau seniai ir kartais užtenka pokalbio su įžūliai besielgiančiais jaunuoliais ir pan.
„Jeigu pokalbis nepadeda, tai galiu pasikalbėti ir su jaunuolių tėvais, tai taip pat nemažai padeda“, – sakė tirkšliškis.

RAGINA GYVENTOJUS NETYLĖTI
„Santarvės“ pašnekovai sakė suprantantys, kad šiuo metu sunku, finansavimas yra menkas, bet vis dėlto norėtų, kad gatvėse tamsiuoju paros metu būtų bent kiek šviesiau.
„Nuo lapkričio pirmosios Židikuose bus įjungtas gatvių apšvietimas, tačiau lempos švies tik iki devintos valandos vakaro. Manau, kad idealus variantas būtų, jei miestelių gatvės būtų apšviečiamos bent iki vienuoliktos valandos vakaro, būtų saugiau praeiviams“, – sakė seniūnė.
Anot jos, šiuo metu pasikeitė kai kurių bendruomenių pirmininkai, tad šį ketvirtį bus kviečiamas darbo grupės susirinkimas. Jame ir bus išklausyti pasiūlymai, pasidalinta nuomonėmis, kaip saugiai išgyventi artėjantį rudens ir žiemos sezoną. Grupių vadovai ragino visus gyventojus netylėti: pastebėjote ką nors įtartina, negalvokite, kad kas nors kitas jau paskambino policijai, tai yra jūsų kaimynystė ir jūs privalote nedelsdamas veikti, juk geriausia ir pigiausia apsauga – kaimynų bendravimas.

SAUGIOS GRUPĖS – DAUGIABUČIUOSE
Prieš penkerius metus saugios kaimynystės grupės buvo įkurtos pirmuosiuose keturiuose Mažeikių miesto daugiabučiuose. Šiuo metu jų jau yra trylika, dvi iš jų – Viekšniuose. Apie tokias grupes skelbia prie namo pritvirtintos lentelės su užrašu: „Šiame name veikia saugios kaimynystės grupė“.
„Turėjome viename bute neramių gyventojų, nebežinojome, ką daryti. Tada ir sužinojau apie galimybę įkurti tokią grupę, pasikalbėjau su apylinkės inspektoriumi Audriumi Šetleriu, kuris viską paaiškino. Susirinkome visų 24-ių mūsų namo butų gyventojai, pasikalbėjome ir įkūrėme šią grupę. Po kurio laiko neramieji kaimynai išsikraustė ir šiuo metu gyvename ramiai“, – apie tokios grupės įkūrimą pasakojo Viekšnių miestelio, S. Daukanto gatvės dešimtojo namo grupės vadovė Liuda Paradnikienė.
Be lentelės prie keturių aukštų namo, rajono policija kiekvienoje laiptinėje įrengė skelbimų lentas, kur galima sužinoti visą su teisėsauga susijusią informaciją. Skelbiami ne tik bendrieji telefonai, kur reikia kreiptis, įvykus bėdai, bet ir mobilieji inspektorių telefonai.
„Nežinau, bet po šios grupės įkūrimo nei name, nei jo aplinkoje jokių nusikaltimų ar pažeidimų nėra užfiksuota. Net ir paaugliai, pastebėję ant mūsų namo šį užrašą, gal pagalvoja, nekrečia eibių, nes žino, kad netylėsime, vien tai jau yra prevencija. Dabar jau ir nakties metu žinome, kad nepaliksime vieni, be kaimynų pagalbos“, – sakė L. Paradnikienė.
Kaip informavo policijos prevencijos poskyryje, nuo to laiko, kai daugiabučiuose namuose įkurtos saugios kaimynystės grupės, prie šių namų užfiksuotas tik vienas nusikaltimas, kai buvo išdaužtas automobilio langas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos.: Rajone jau veikia trylika saugios kaimynystės grupių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto