Laisvės gatvės gyventojai kreipėsi į valdininkus dėl kaimynystėje atsiradusio aplinką teršiančio „fabriko“.
Skundą tyrusi Mažeikių miesto seniūno sudaryta komisija nustatė, kad buvusių Gimdymo namų teritorijoje statybų atliekas smulkinanti vilniškė UAB „Skalderus“ ignoravo vietos institucijas ir tokiems darbams šiame objekte neišsiėmė leidimo. Atliekos smulkinamos nepaisant apsaugos zonų, taršos normų. Komisija laikinai sustabdė šiuos darbus. ŽMONĖS KREIPĖSI PAGALBOS
Prašymą Savivaldybės administracijai, miesto seniūnijai pasirašė Laisvės gatvės dešimties namų gyventojai.
„Santarvei“ žmonės teigė, kad jiems atsibodo kvėpuoti cemento dulkėmis. Jos kaupiasi ne tik ant namų stogų, langų, bet ir dirvožemio.
„Kas gali garantuoti, kad šios dulkės nepakenks mūsų sveikatai, medžiams, vaiskrūmiams. Manome, kad ne šiaip sau yra nustatyta leistina dulkių koncentracija. Jeigu nebus imtasi atitinkamų priemonių, būsime priversti kreiptis į aukštesnes kompetentingas institucijas“, – „Santarvei“ teigė Aleksandra Buivienė, Irena Šulcienė, Stasys Pronckus ir kiti prašymą pasirašę gyventojai.
Žmonės stebėjosi, kaip valdininkai nemato netikėtai išdygusio „fabriko“. Anot jų, tokioje vietoje, gyvenamųjų namų pašonėje, net miltų malūnai nestatomi.
„Kai pučia vėjas iš statybų pusės, kvėpuoti sunku“, – tikino gyventojai.
DULKIŲ KONCENTRACIJA VIRŠYTA
Visuomenės sveikatos centras gyventojų prašymu vasario 9 dieną atliko gyvenamosios aplinkos oro tyrimus. Nustatyta, kad už 10 metrų nuo griaunamų buvusių Gimdymo namų teritorijos dulkių koncentracija viename kubiniame metre oro siekė nuo 4,8 iki 7,8 miligramo, kai leidžiama didžiausia koncentracija yra 0,5. Norma viršyta nuo 9 iki 14 kartų.
Anot Visuomenės sveikatos centro vyriausiosios gydytojos I. Macijauskienės, žmonės susirūpino ne be reikalo: smulkinant statybinių medžiagų atliekas susidariusios dulkės gali paūminti arba sukelti kai kurias kvėpavimo takų, alergines ligas.
UAB „Skalderus“ gamybos direktorius Algimantas Virkutis stebėjosi tyrimo rezultatais. Anot jo, galbūt kaltas tos dienos vėjas.
„Darbų vadovas gal ir nusižengė technologijai. Vėjuotomis dienomis nereikėjo dirbti“, – su pastabomis sutiko A. Virkutis.
Gamybos direktorius bandė įtikinti, kad gyventojai išpūtė problemą. Anot jo, blogai pasidarę tik tada, kai žmonėms buvę uždrausta „šeimininkauti“ aikštelėje.
PAŽEISTOS APSAUGOS
ZONOS
I. Macijauskienė „Santarvei“ paaiškino, kad bet kokia veikla užsiimanti įmonė privalo vadovautis mūsų šalyje galiojančiais teisės aktais. Tokia nuostata turėtų būti įrašyta ir įmonės nuostatuose.
Vilniškė bendrovė „Skalderus“, smulkindama statybos medžiagų atliekas, pažeidė ne tik sanitarinės zonos, bet ir dulkėtumo normas.
Visuomenės sveikatos centro vyriausioji gydytoja informavo, kad pagal Ekonominės veiklos klasifikatorių Sveikatos apsaugos ministerija 2004 metų vasarą patvirtino apsaugos zonas. Ne metalo laužo ir statybos atliekų perdirbimui, rūšiavimui nustatyta 500 metrų apsaugos zona.
„Pagal tebegaliojantį detalųjį planą Gimdymo namų teritorija priklauso gydymo profilaktikos objektų zonai. Vadovaudamasis Ekonominės veiklos klasifikatoriumi, Visuomenės sveikatos centras nebūtų sutikęs, kad čia būtų smulkinamos statybos atliekos. Mums svarbiausia – aplinkinių žmonių sveikata“, – akcentavo I. Macijauskienė.
LEIDIMĄ ĮVERTINO SKIRTINGAI
Valdininkus, atvykusius situacijos aiškintis į vietą, A. Virkutis bandė įtikinti, kad bendrovė bet kuriame objekte turi teisę užsiimti statybos atliekų smulkinimu ir šių darbų derinti su vietos institucijomis neprivalo.
„Smulkinti atliekas draudžiama tik Vilniuje“, – pridūrė jis.
A. Virkutis pasigyrė, kad tokį leidimą per didelius vargus bendrovė gavusi iš Aplinkos ministerijos. Anot jo, teisę pačiuose objektuose smulkinti atliekas turi gal 2–3 šalies įmonės – kitoms tenka atliekas vežti į specialias aikšteles.
Kitą dieną komisijos nariams bendrovės atstovai pateikė ir Aplinkos ministerijos išduotą leidimą. Daugelis komisijos narių šį dokumentą traktavo skirtingai negu bendrovės gamybos direktorius A. Virkutis ir marketingo direktorius Audrius Kaupys.
„Šis leidimas pažymi, kad turite teisę griauti, perdirbti, smulkinti statybų atliekas. Tačiau tokiems darbams konkrečiame objekte turite gauti Savivaldybės leidimą“, – paaiškino komisijos pirmininkas, miesto seniūnas Petras Užkuras.
Vienintelis Gamtos apsaugos agentūros atstovas Steponas Margalikas pretenzijų neturėjo. Anot jo, ir pavasarį dirbant dirvą dulkės kyla.
„Tokios dulkės, vadinamos inertinėmis dulkėmis, aplinkai nepavojingos“, – samprotavo gamtosaugininkas.
PROJEKTE – TIK GRIOVIMO DARBAI
UAB „Skalderus“, ignoravusi leidimą atliekoms smulkinti, leidimą pastatui griauti iš Savivaldybės gavo.
Savivaldybės architektūros, urbanistikos, statybos ir remonto skyriaus vyresnioji specialistė Vilija Mickevičienė „Santarvei“ paaiškino, kad leidimas išduodamas tik susipažinus su būsimų darbų projektu. Bendrovės projekte nė žodžiu neužsimenama apie atliekų smulkinimą.
„Pirmą kartą patys tokį projektą ruošėm. Galbūt kai ką ir praleidom“, – pripažino A. Virkutis.
Leidimą griauti išdavęs šio skyriaus vyriausiasis specialistas Konstantinas Šakys atkreipė „Skalderus“ atstovų dėmesį, jog jie ignoravo ir į projektą įrašytą nuostatą, kad dėl projekto įgyvendinimo neturi nukentėti tretieji asmenys. Šiuo atveju – pirmiausia ir buvo pažeisti jų interesai.
A. Virkučio komisijos reikalavimai, rodos, neišgąsdino.
„Galime ir nebesmulkinti tų atliekų. Pradėsime jas rūšiuoti, dulkių bus dvigubai daugiau“, – pagąsdino direktorius, tarsi nebūtų girdėjęs Visuomenės sveikatos centro vyr. gydytojos I. Macijauskienės pastabų, kad būtina laikytis nustatytos leistinos dulkių koncentracijos.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Buvusių Gimdymo namų teritorijoje vykstantys darbai sukėlė nepatogumus aplinkinių namų gyventojams.