Gyvenvietės kasmet tampa vis švaresnės

Kaimo bendruomenės telkiasi ne tik linksmai kartu leisti laiką, bet prireikus gali ateiti į pagalbą vieni kitiems nelaimėje ar kartu pasidarbuoti puošiant savo gyvenvietės, kaimo aplinką.
Tai bendruomenės įrodė ir praėjusį savaitgalį, kai vyko švarinimosi akcija „Darom 2011“. Organizatorių duomenimis, mūsų rajono kaimo vietovėse į talką įsijungė apie pusantro tūkstančio žmonių.

ŠIUKŠLIŲ MAŽIAU
Seniūnijų vadovai pasakojo, kad kaime į talkas jungiasi bendruomenės. Tvarkomos pakelės, paupiai, pamiškės, parkeliai, poilsiavietės, visuomeninių pastatų aplinka, senos kapinės, žmonių susibūrimo vietos, – tos erdvės, kurios, atrodo, nepriklauso niekam, bet kartu ir visiems, ten, kur reikalinga šeimininko ranka. Į švarinimosi akciją „Darom 2011“ įsijungė visos kaimo bendruomenės: vienos aktyviau, kitos kiek vangiau, bet poreikis tvarkytis yra.
Kalbinti bendruomenių tarybų nariai, atstovai visi kaip vienas teigė, kad šiemet šiukšlių daug mažiau nei prieš trejus metus, kai pirmą kartą po „Darom“ vėliava visi išėjo į talką.
Šiukšlių išvežimu po talkos rūpinasi seniūnai, derindami su vežėjais, kuriose vietose kaimuose sukrautos talkininkų surinktos atliekos.
Po talkos prašviesėjo Tirkšlių, Sedos, Viekšnių, Židikų, Laižuvos miesteliai, švaresni liko ir mažesni kaimai, jų apylinkės.

RENKASI VIS DAUGIAU
Purvėnų kaimo seniūnaitė Silva Paulauskienė pasakojo, jog kaimo žmonės aktyviai į talką susirenka jau antrąjį kartą. Šįsyk tvarkyti kaimo pakelių, gatvelių, kapinaičių, parkelio susirinko apie trisdešimt bendruomenės narių. Aktyviai bendruomenės veikloje dirbanti moteris piktinosi, kad prie šalia senųjų kaimo kapinaičių esančios mašinų remonto estakados visada randa didelę netvarką.
„Vairuotojai atvažiuoja pasikeisti tepalų ir viską čia palieka. Pernai vien tepalų filtrų, indų, plastikinių butelių surinkome septynis maišus. Ne geresnė padėtis ir šiemet“, – situaciją nušvietė seniūnaitė.
Su ja kartu dirbusi Purvėnų kaimo kultūros namų vadovė Laima Virkutienė sakė, kad jos apgrėbstys apie kapinaites, o visą jų teritoriją vėliau tvarkys viešuosius darbus atliekantys žmonės.
Pasak L. Virkutienės, purvėniškiai į talkas įsijungia vis aktyviau, kaip visada daugiausia iniciatyvos rodo vaikai.
„Sunku žmones išjudinti, bet kai tai padarai, jie pradeda krutėti. Į talkas susirenka tie, kurie noriai ateina ir į kitus renginius. Šiemet kai kuriuos kviečiau asmeniškai, buvome iškabinę skelbimus, kalbėjom per bendruomenės susirinkimą. Smagu, kad šiemet talkoje dalyvauja jau daugiau suaugusių žmonių“, – džiaugėsi kultūros namų direktorė.

DOSNIAI AUKOJO
L. Virkutienė sakė, kad po talkos parkelyje talkininkų laukia nedidelis patalkys: vaikams bus limonado, saldainių, suaugusieji keps dešreles, pabendraus.
Bendravimo purvėniškiams nėra per daug: į krūvą jie susirenka per Užgavėnes, kaime tradiciškai švenčiamos Antaninės – čia gyvenantys net penki varduvininkai papuošiami ąžuolų vainikais, žmonės linksminasi.
Itin dosnūs kaimo žmonės ištikus nelaimei: praėjusiais metais buvo renkami pinigai vėžiu sergančiam berniukui. Iš viso purvėniškiai paaukojo gerokai per du tūkstančius litų.
„Davė kas kiek turėjo: ir metaliniais litais, ir šimtinėmis aukojo, kai kas atsiprašinėjo, kad neturi. Žmonės nelaimės akivaizdoje labai dosnūs, tuo buvome nustebinti“, – kalbėjo pašnekovės.
Ukriniškiai į talką suėjo jau penktadienį. Bendruomenės pirmininkė Vilma Vžesniauskienė sakė, kad pirmiausia gamtą suskubo gelbėti Ukrinų pagrindinės mokyklos mokiniai kartu su savo mokytojais, o šeštadienį – kaimo bendruomenės nariai ir Ukrinų medžiotojų būrelis. Iš viso akcijoje dalyvavo apie trisdešimt suaugusiųjų. Atliekos buvo renkamos Varduvos ir Kvistės šlaituose, pakelėse prie miškų Naudvario, Sudintų, Bukančių, Repšių kaimų link.
„Prisiminusi pirmąją akciją „Darom“ prieš trejus metus, pastebėjau, kad atliekų dabar daug mažiau“, – sakė V. Vžesniauskienė.

PRISIREIKIA SAMDYTI SVEČIUS
Į talką šeštadienį susirinko apie 25 krakiškius, kurie tvarkė gyvenvietės gatveles, jų pakraščius, pušyną, senus kapus.
Krakių bendruomenės „Ventos vingis“ pirmininkė Audronė Tenienė sakė, kad ateina aktyviausi, tie, kurie nuolat dalyvauja bendruomenės veikloje, renginiuose. Buvo vaikų, jaunimo ir suaugusių žmonių.
„Apie talkas esu išklausiusi įvairių nuomonių. Kartais pasigirsta: aš nešiukšlinu, į talkas tegu ir eina tie, kurie šiukšlina. Aišku, tie didieji šiukšlintojai tikrai neina ir nevalo. Tvarkosi tie, kurie nori gražiai, tvarkingai gyventi“, – įsitikinusi A. Tenienė.
Dar prieš akciją „Darom“ Krakių pagrindinės mokyklos mokiniai tvarkė paupį – pavenčiuose šiukšlių niekada netrūksta.
Krakiškiai nori ne tik pramogauti, bet ir švariai gyventi.
„Nors su tais baliais irgi visaip būna: nori kokią šventę organizuoti, tai dar prisireikia ir svečius samdyti. Kita vertus, Krakiuose gyvena daug dirbančių žmonių, kurie važinėja į Mažeikius. Jei ateina, tai vis tie patys, naujų pritraukti labai sunku. Yra bendruomenės taryba, aktyvas, tai jei ne jie – kaime tikriausiai niekas nesijudintų ir nejudėtų“, – samprotavo A. Tenienė.

ATEINA IR JAUNIMAS
Auksodės bendruomenės pirmininko pavaduotoja Ingrida Braziulienė pasakojo, kad talkai vadovavo bendruomenės taryba, tad buvo pasiskirstyta, kas kur dirbs. Auksodiškiai susitvarkė kaimo parką, teritoriją apie bendruomenės namus, koplytėlę, sporto aikštyną, rinko šiukšles kelkraštyje į Mažeikių bei Laižuvos pusę.
Į talką atėjo apie 40 žmonių: jų raginti, vaikščioti po kiemus nereikėjo. Buvo ir jaunimo, ir vyresnių žmonių, net trejų metukų darbininkų.
„Šiemet mūsų pirmininkas Antanas Tenys buvo užsiėmęs valdžios reikalais, nebuvo bendruomenės tarybos posėdžio, bet pasikalbėjome su gatvių seniūnais ir talką suorganizavome. Smagu, kad aktyviai įsijungia jaunimas: net tie, kurie baigę mūsų pradinę mokyklą, neprašyti ir neraginti ir dabar noriai ateina patalkininkauti“, – kalbėjo I. Braziulienė.
Po talkos auksodiškiai rinkosi į patalkį, kepė dešreles, bendravo, aptarė nuveiktus darbus.

VISADA RENKASI NERAGINAMI
Susitvarkyti savų sodybų auksodiškių raginti nebereikia: jei anksčiau būdavo vienas kitas kiek mažiau apsikuopęs, tai dabar tvarkosi visi, gal tik vienoje kitoje sodyboje nėra žoliapjovės.
„Sąmoningi žmonės pasidarė, mato, kad kaimynas tvarkosi, tai tvarkosi ir patys. Prašinėti žmonių susitvarkyti nebereikia. Anksčiau tai būdavo visokių nesusipratimų: tai vištas užsidaryti, šunis pririšti raginti reikėjo, dabar tokių problemų neliko. Gyvename visi toje pačioje aplinkoje, tad norime, kad būtų tvarkinga ir gražu“, – sakė I. Braziulienė.
Jos teigimu, žmonės neraginti ateina ir į šventes. Per Užgavėnes, prie Kalėdų eglės visada susirenka iki šimto auksodiškių. Vasaros šventėse dalyvių būna dar daugiau, nes suvažiuoja vaikai, anūkai, žmonių iš karto padaugėja.
„O į talkas, žinoma, renkamės saviškiai, kurie čia gyvename. Gyvename kaip viena didelė šeima. Kai darom drauge, daugiau ir nuveikti galime. Ir manau, kad kuo toliau, tuo bus geriau. Gyventi čia darosi įdomiau, jaučiasi žmonių sujudimas, niekas nesėdi užsidaręs savo namuose“, – džiaugėsi I. Braziulienė.
Sigito STRAZDAUSKO, Valdos MURAVJOVIENĖS bei Krakių ir Auksodės bendruomenių albumų nuotraukos.: Purvėnų kapeliai – vienas iš šio kaimo bendruomenės tvarkymo objektų per akciją „Darom“.


Čia dar ne viskas, ką talkos metu surinko Ukrinų bendruomenė.


Pirmosios bendro darbo pamokos jauniausiems Auksodės talkininkams.


Gerai pasidarbavę auksodiškiai rinkosi į patalkį paskanauti čia pat paruoštų patiekalų…


Į bendrą talką Krakių bendruomenės žmonės renkasi jau ne pirmą kartą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto