Sausio 27-ąją pasaulis ir Lietuva mini Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną.
Dėl koronaviruso pandemijos jos paminėti viešuose renginiuose – susitikimuose, konferencijose negalima, todėl įvairios iniciatyvos įgyvendinamos pasitelkiant kompiuterius ir internetą.
Lietuvoje žudynių mastai didžiuliai
Ši atmintina diena yra siejama su 1945 metų sausio 27-ąja, kai buvo išlaisvinta Aušvico koncentracijos stovykla Lenkijoje.
Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 m. lapkričio 1 d. rezoliucija sausio 27-ąją paskelbė kasmetine Tarptautine Holokausto aukų atminimo diena. Šioje rezoliucijoje atmetamas holokausto neigimas, smerkiama diskriminacija ir prievarta religiniu ar etniniu pagrindu.
Skaičiuojama, kad Lietuvoje Holokausto mastai buvo vieni didžiausių Europoje. Lietuvos istorijoje Holokaustas pasižymi didžiausiu aukų skaičiumi per trumpą laikotarpį. Iš viso per nacių Vokietijos okupaciją ir SSRS-Vokietijos karą žuvo, buvo išžudyta apie 195–200 tūkst. žydų tautybės žmonių, karo pabaigos sulaukė tik 10–12 tūkst. Lietuvos žydų.
Viso pasaulio tragedija
Minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pakvietė visuomenę prisiminti tragiškus įvykius ir pagerbti visus nekaltus žmones, kurie tapo Holokausto aukomis.
„Holokaustas yra ne tik žydų tautos, bet ir viso pasaulio tragedija. Mūsų visų istorija yra paženklinta žiaurių ir beprasmių žudynių aukų krauju. Prisimindami šiuos skaudžius įvykius, turime dėti visas pastangas, kad tai niekados nepasikartotų. Negalime toleruoti neapykantos ir smurto, grindžiamo religiniu ar etniniu pagrindu. Kiekvienas iš mūsų turime būti neabejingi, siekiant sustabdyti diskriminaciją ir prievartą. Liudydami istoriją puoselėkime humanistines vertybes, ugdykime atjautą, būkime empatiški, taip pagerbdami Holokausto aukų atminimą“, – teigė Seimo Pirmininkė.
Akcija „Mes prisimename“
Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė šiemet, kaip ir ankstesniais metais, visuomenę pakvietė prisijungti prie pasaulinės atminimo akcijos #WeRemember/#MesPrisimename ir prisiminti Holokausto aukas, liudytojus ir gelbėtojus, gyvenusius Lietuvos miestuose ir miesteliuose.
Akcijos esmė: ant popieriaus lapo parašyti anglišką arba lietuvišką frazes #WeRemember/ #MesPrisimename ir nusifotografuoti su šiuo ženklu, o paskui nuotrauka pasidalyti socialiniuose tinkluose.
Prie šios akcijos vienas pirmųjų rajone prisijungė istorija bei istorinės atminties puoselėjimu besidomintis Gabijos gimnazijos abiturientas Dominykas Rudokas. Antradienį, Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos išvakarėse, abiturientas savo bendraamžiams geografijos pamokos metu papasakojo apie savo apsilankymą Aušvice.
Sausio 20–28 dienomis Gabijos gimnazijos ekonomikos ir geografijos mokytojos Rimos Skrodenytės vedamų pamokų metu įgyvendintas projektas „Apie tai, kas buvo prarasta“ – kalbėta apie Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos prasmę, aptarta kuo sausio 27-oji skiriasi nuo rugsėjo 23-iąją minimos Lietuvos žydų genocido atminimo dienos. Mokiniai pakviesti sukurti plakatą „Apie tai, kas buvo prarasta“.
Žmones dalyvauti Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos akcijoje ragino ir Mažeikių rajono kultūros centrų darbuotojai.
Savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialo bibliotekininkė Valda Muravjovienė siūlė skaitytojams knygų, kurių siužetas vienaip ar kitaip susijęs su Holokausto tema.
Geriau apie Rainiu kankinius moksleiviams papasakokit.