Į antrąjį turą išėję kandidatai neabejoja pergale

Sekmadienio vakarą „Santarvė“ aplankė keletą rinkimų štabų, kur bendravo su nugalėtojais ir nugalėtaisiais

Rinkimai į Seimą didelių staigmenų nepateikė. Pasitvirtino politologų ir gyventojų apklausų prognozės: mažeikiškiai, kaip ir nemaža dalis Lietuvos gyventojų, daugiausiai balsų atidavė už naują Viktoro Uspaskicho vadovaujamą Darbo partiją.
Preliminarūs duomenys parodė, kad po dviejų savaičių Mažeikių vienmandatėje apygardoje vyks antrasis rinkimų turas.
Mažeikiškiai šįkart vangiai dalyvavo rinkimuose. Gana aktyvus balsavimas pašte ir namuose daugelį buvo nuteikęs optimistiškai. Tokiu būdu savo valią pareiškė 1787 rajono gyventojai. Tačiau sekmadienį iki 19 val. prie rinkimų urnų atėjo tik 35 proc. mažeikiškių.
Susumavus visus balsus paaiškėjo, kad šiuose rinkimuose balsavo 42,23 proc. rinkimų teisę turinčių Mažeikių rajono gyventojų – 3 proc. mažiau nei balsavo šalyje.
INCIDENTŲ NEBUVO, RINKĖJŲ – TAIP PAT
Daugiausiai rinkėjų sulaukė Dagių, Lūšės, Urvikių, Senamiesčio rinkimų apylinkės. Mažiausiai – Purvėnų rinkimų apylinkė: iš 581 į rinkėjų sąrašą įtraukto gyventojo balsavo tik 170 (29 proc.).
Mažeikių apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Izoleta Savickaja „Santarvei“ sakė, kad šiuose rinkimuose beveik jokių incidentų nebuvo. Daugiausia skųstasi dėl to, kad, atėję balsuoti, kai kurie nerasdavo sąrašuose savo pavardės. Pasirodė, kad jie figūruoja kitose rinkimų apylinkėse. I. Savickaja aiškino, kad dėl tokių nesusipratimų rinkimų komisija nėra kalta – sąrašus sudaro Registro tarnyba prie Vyriausiosios rinkimų komisijos.
Sekmadienį komisijai skambino vienoje rinkimų apylinkėje budėję Darbo partijos stebėtojai, neva kai kurie tos apylinkės komisijos nariai yra girti. Nuvykus į vietą, paaiškėjo, kad tai melagingas pranešimas.
„Nemalonu, kad naujai susikūrusi partija aplinkui mato tik negeroves. Jos nariai įsitikinę, kad visi juos nori apgauti. Žinoma, tai yra suprantama, nes niekada rinkimuose nedalyvavę žmonės nesupranta sistemos. Per televiziją išgirdo, kad kažkur kažkas pasielgė ne pagal įstatymus, tai ir į visus žiūri įtariai. Manau, jiems reikėtų geriau išsistudijuoti Rinkimų įstatymą“, – kalbėjo komisijos pirmininkė.

REZULTATAI NUSTEBINO NET KOMISIJĄ
Kai apie 22 val. Mažeikių rinkimų apygardos komisija pradėjo gauti pirmuosius balsavimo rezultatus, „Santarvė“ buvo kartu su komisijos nariais. Iki tol ramiai komentavę per televiziją skelbtus duomenis, komisijos nariai akivaizdžiai sutriko, pamatę, kad vienmandatėje apygardoje realiausi pretendentai į vietą Seime yra socialdemokratas Jonas Jurkus bei Darbo partijos atstovas Romas Venclovas. Dėl to, kad žmonės balsuoja už dabartinį Seimo narį, mažai kas stebėjosi – tai daug kas buvo numatęs. Didžiausia staigmena buvo tai, kad į lyderio pozicijas išsiveržė kabelinės televizijos „Roventa“ savininkas.
„Kas darosi su žmonėmis? Už ką jie balsuoja? Apsijuoksime labiau nei kauniečiai su Šustausku“, – iš visų pusių sklido komisijos narių komentarai.
Mažeikiškiai daugelyje apylinkių balsavo panašiai. Vienmandatėje apygardoje nugalėjo J. Jurkus, surinkęs 23,16 proc. rinkėjų balsų, antras buvo R. Venclovas – 20,41 proc., trečias liko liberaldemokratas Saulius Šiurys. Socialdemokrato ir Darbo partijos atstovo po dviejų savaičių laukia antrasis rinkimų turas.
Daugiamandatėje Mažeikių apygardoje nugalėjo Darbo partija (30,87 proc.), antroje vietoje – Rolando Pakso koalicija „Už tvarką ir teisingumą“ (21,89 proc.), trečioje – A. Brazausko ir A. Paulausko koalicija „Už darbą Lietuvai“ (19,16 proc.).

TIKĖJOSI STAIGIOS PERGALĖS
Apie 23 val. „Santarvė“ nuvažiavo į J. Jurkaus rinkimų štabą. Tuo metu, kai sukome į socialdemokratų būstinės kiemą, vienas iš Seimo nario bendražygių buvo išėjęs į lauką atsigaivinti. Pamatęs „Santarvės“ mašiną, jis pasileido bėgti į vidų. J. Jurkaus štabe buvę asmenys mus pasitiko išsirikiavę, savo kūnais užrėmę vieno iš kambarių duris. Įraudę veidai liudijo, kad apie pergalę pirmajame ture jau žinoma ir ta proga švenčiama.
J. Jurkus prisipažino nustebęs, kad taip nedaug žmonių dalyvavo rinkimuose. Kita nustebimo priežastis – teks dalyvauti antrajame ture. Seimo narys tikėjosi, kad jį mažeikiškiai išrinks jau pirmajame ture.
„Manau, per tuos ketverius metus Mažeikiams daug gero padariau. Žmonės man neturėjo priekaištų. Gal vienas kitas konkurentas bandė ant manęs pilti pamazgas, tačiau aš nesijaudinu, nes esu užgrūdintas. Susitikimuose daugelis sakydavo tiesiai į akis, kad balsuos už mane. Kartais žadėdavo, kad už mano partiją nebalsuos, tačiau už mane būtinai. Tikėjausi, kad balsuoti už mane ateis apie septyniasdešimt procentų rinkėjų. Tačiau taip neįvyko. Nesuprantu žmonių, gal aš jiems buvau per daug geras“, – svarstė Seimo narys.
J. Jurkus teigė rimčiausiu savo konkurentu laikęs S. Šiurį. Su juo antrajame ture būtų buvę gana sunku rungtis. Dabartinis konkurentas socialdemokratui kelia nuostabą. Pasak jo, žmonės tikriausiai nežino R. Venclovo charakterio ir gyvenimo būdo.
„Šiurio aš šiek tiek prisibijojau. Dabar manau, kad aš vėl būsiu Seimo narys. Venclovą kviesiu į debatus. Tegul jis pasako, kaip įsivaizduoja darbą Seime“, – sakė J. Jurkus.

LAIMĖJO ABU VADOVAI
Apie mūsų atvykimą R. Venclovui pranešė „Roventos“ darbuotojas, kurio klausėme, kur įsikūręs Darbo partijos kandidato štabas. Naftininkų kultūros rūmuose prie maistu nukrauto stalo visi sėdėjo tylėdami. Paklausti, kodėl nesidžiaugia pergale, atsakė, kad jie yra susikaupę darbui, apmąsto tolesnius veiksmus. Ir alkoholio, pasirodo, jie nemėgsta.
R. Venclovas apgailestavo, kad nepasitvirtino jų lūkesčiai laimėti pirmajame ture. Anot jo, esąs iš tų žmonių, kurie visada nori laimėti. Paklaustas, kodėl mažeikiškiai turėjo balsuoti, ką gero yra dėl jų padaręs, kabelinės televizijos savininkas teigė, jog daug gero: pensininkams, žmonėms su negalia darė nuolaidas.
Į klausimą, už ką, jo nuomone, žmonės balsavo – V. Uspaskichą ar R. Venclovą, šis atsakė, kad jiedu bendromis jėgomis laimėjo.
„Santarvės“ žiniomis, daugelis Darbo partijos Mažeikių skyriaus narių nenorėjo, kad R. Venclovas būtų jų kandidatas į Seimą. Kai kurie dėl to ir partiją paliko.
„Tikri Darbo partijos nariai pritarė mano kandidatūrai. Tačiau buvo tokių, kurie į partiją atėjo abejodami, nepriimdami mūsų idėjų. Tie manęs nepalaikė“, – samprotavo kandidatas.
Paklaustas apie svarbiausią darbą, kurį išrinktas į Seimą turės atlikti po 11 dienų, Darbo partijos kandidatas atsakė: „Panaikinti savivaldybes“.

ŠTABAS – PRIVATUS?
Mažeikių savivaldybės tarybos valdančiosios koalicijos nariai vakarojo Savivaldybės kultūros centro Židinio salėje. Kadangi pralaimėjimo skonis nebuvo saldus, jį politikai bandė nuplauti alkoholiu. Pamatę „Santarvę“, kai kurie bandė piktintis, kad spauda pasidarė per daug akiplėšiška ir lenda į privatų gyvenimą. Teko paaiškinti, kad pagal įstatymus rajono vadovai ir Tarybos nariai yra vieši asmenys, todėl jų privatumas nėra saugomas.
Liberaldemokratas S. Šiurys sakė, kad vos tik pamatę pirmuosius rezultatus, koalicijos partneriai suprato, jog, nesutarę dėl vieno bendro kandidato iškėlimo, jie iš karto pasmerkė save pralaimėjimui.
Meras Vilhelmas Džiugelis juokais prašė, kad parašytume, jog laimėjo stipriausieji. Pasak jo, koalicija visai dėl to nekalta: žmonės rinkosi ne asmenybes, o partijų lyderius.
„Kodėl taip mažai žmonių susirinko į rinkimus? Nežinau. Dabar matau, kad gali daryti, ką nori: stovėti ant galvos ar kelnes per galvą nusimauti – vis tiek bus tas pats. Tik tiek galiu pasakyti: yra taip, kaip yra“, – tikino meras, o kiti Tarybos nariai būriavosi prie ant sienos kabančio ekrano, kur stebėjo Vyriausiosios rinkimų komisijos skelbiamus duomenis. Tiesa, kartkartėmis nuogus skaičius pakeisdavo interneto gražuolės geidulingomis pozomis – nors tokia pralaimėjimo paguoda.

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

One Reply to “Į antrąjį turą išėję kandidatai neabejoja pergale”

  1. prisiminus parašė:

    Na geras buvo grybas R.Venclovas,kai pirmuoju darbu seime numatė panaikinti savivaldybes

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto