Savivaldybės tarybos nariai suabejojo Tirkšlių mokykloje siūlomų įvesti patikrinimų teisėtumu
Tirkšlių vidurinės mokyklos nuostatai įpareigoja mokytojus pažeisti vaikų teises.
Norėdama išvengti narkotikų vartojimo problemos, mokyklos taryba nusprendė, kad mokytojai turi teisę (ir net privalo) tikrinti moksleivių asmeninius daiktus dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų laikymo. Savivaldybės tarybos nariai suabejojo tokio sprendimo teisėtumu.KODĖL VIENIEMS GALIMA, O KITIEMS – NE?
Ketvirtadienį Švietimo, kultūros ir sporto komitetas svarstė Tirkšlių ir Viekšnių vidurinių mokyklų bei Senamiesčio pagrindinės mokyklos nuostatus. Naujosios sąjungos (socialliberalų) narys, UAB „Viekšnių šiluma ir vanduo“ direktorius Antanas Dainius atkreipė politikų dėmesį į tirkšliškių nuostatus.
Tarybos nario nuomone, labai gražiai skamba punktai, numatantys, kad mokytojai turi teisę patikrinti moksleivių asmeninius daiktus dėl narkotikų arba psichotropinių medžiagų laikymo.
Taip pat sveikintina nuostata, leidžianti iš mokinių laikinai paimti mobiliuosius telefonus, jeigu jų skambučiai trukdo vesti pamoką.
„Man labai patinka tie punktai. Tačiau jų nematau Viekšnių vidurinės mokyklos nuostatuose. Kai viekšniškių mokytojų paklausiu, ar jie gali patikrinti mokinių daiktus, šie teigia, kad to daryti neleidžia įstatymai. Kodėl pagal vienus nuostatus galima, o pagal kitus negalima?“ – stebėjosi A. Dainius.
Švietimo skyriaus vyr. specialistė Gražina Lungienė paaiškino, kad nuostatus tvirtina kiekvienos mokyklos taryba, sprendžianti, kas yra svarbiausia jų ugdymo įstaigai.
„Jeigu šituos nuostatus peržiūrėtų vaiko teisių apsaugos kontrolieriai, kažin ar tirkšliškiai būtų teisūs“, – svarstė pedagogė.
Socialdemokratas Jonas Jurkus replikavo, kad nereikia žiūrėti į teises. Jo nuomone, svarbiausia, „kad būtų geriau“.
Mero pavaduotojas Viktoras Bugnevičius siūlė išsiaiškinti, ar Tirkšlių vidurinės mokyklos tarybos sprendimas tikrinti moksleivių daiktus neprieštarauja šalies įstatymams. Jam pritarė ir komiteto pirmininkė, liberalcentristė Stasė Čupkovienė.
„Narkotikai – didelė problema, tačiau reikia išsiaiškinti, ar toks mokinių daiktų tikrinimas yra teisėtas“, – „Santarvei“ sakė politikė.
KAS KRATYS MOKINIUS?
Švietimo, kultūros ir sporto komitetui pateiktame sprendimo projekte dėl Tirkšlių vidurinės mokyklos nuostatų tvirtinimo Savivaldybės administracijos juridinio skyriaus vedėja Gražina Deltuvienė rašo: „Sprendimo projektas atitinka juridinės technikos reikalavimus ir neprieštarauja teisės aktams“.
„Santarvei“ teisininkė aiškino pasirašiusi todėl, kad nuostatams pritarė mokyklos taryba, kurioje yra ne tik pedagogai, bet ir mokiniai bei jų tėvai.
„Jeigu į tarybą tėvai delegavo savo atstovus, vadinasi, jais pasitiki. Manau, kad tie, kurie rūpinasi savo vaikais, neprieštaraus tam, jog būtų tikrinami jų daiktai. Pati esu mama ir noriu, kad už maistui duotus pinigus vaikai pavalgytų, o ne išleistų narkotikams. Konstitucijoje yra nurodoma, kad žmogus turi teisę į privatų gyvenimą, tačiau juk vaikas ateina į bendruomenę, todėl privalo laikytis jos priimtų taisyklių“, – kalbėjo G. Deltuvienė, negalėjusi atsakyti į klausimą, ar tokį daiktų tikrinimą leidžia šalies įstatymai.
Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė „Santarvei“ sakė, kad mokytojai neturi teisės naršyti po asmeninius moksleivių daiktus. Kontrolierė priminė, kad tik turėdami labai rimtų įtarimų teisėsaugos organai gauna leidimą daryti kratą. Nepilnamečių daiktai tikrinami tik dalyvaujant jų tėvams.
„Kas mokyklose kratys daiktus? Mokytojai? Negi dabar tai įeina į mokytojų kompetenciją? Pedagogai tegu moko vaikus, o policininkai tegu atlieka savo darbą“, – teigė R. Šalaševičiūtė.
Kontrolierės nuomone, nieko blogo neatsitiks, jeigu mokytojai laikinai paims mobiliuosius telefonus iš mokinių, piktybiškai neišjungiančių šios ryšio priemonės. „Atėję į kokį pasitarimą, mes, suaugusieji, išjungiame telefonus. Tai padaryti turėtų ir moksleiviai. Jeigu mokinys nepaklūsta pedagogo reikalavimui, galima jį paimti, o pasibaigus pamokai, grąžinti“, – kalbėjo šalies vaiko teisių apsaugos kontrolierė.
APSIDRAUDĖ
Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus įsitikinęs, kad mokytojai neturėtų atlikti „daiktų tikrintojų“ vaidmens. Pasak jo, per prievartą neįmanoma pasiekti gerų rezultatų.
„Neįsivaizduoju, kaip mokytojai tikrins mokinių daiktus. Gal jie yra apgalvoję, kaip tai darys. Jeigu Tirkšliai tokius punktus įsirašė į mokyklos nuostatus, vadinasi, jie yra aptarę visus variantus“, – svarstė Švietimo skyriaus vedėjas, pripažinęs, kad galbūt ne visi pedagogai žino, kaip atskirti paprastų vaistų tabletę nuo narkotinių medžiagų.
Tirkšlių vidurinės mokyklos direktorius Marius Vilimas teigė, kad jokių variantų pedagogai neaptarė. Paprasčiausiai tokiu būdu buvo apsidrausta.
„Kol kas problemų su narkotikais neturime. Tačiau, esant reikalui, galėtume žiūrėti į nuostatus“, – sakė direktorius, niekaip negalėjęs paaiškinti, kas, kilus įtarimui, vis dėlto tikrins: mokytojai ar policininkai.
Anot M. Vilimo, ir kitų mokyklų nuostatuose yra įrašyta, kad mokytojai turi teisę tikrinti moksleivių asmeninius daiktus. Tirkšlių vidurinės mokyklos tėvai tam neprieštaravę.
Viekšnių vidurinės mokyklos direktoriaus Rimanto Griciaus nuomone, nebūtina viską aprašyti nuostatuose. Pasak jo, jeigu mokykloje kiltų narkotikų vartojimo problema, ją reikėtų rimtai tirti, o ne naršyti po daiktus.
„Nematau reikalo viską reglamentuoti“, – teigė direktorius.
Jono STRAZDAUSKO nuotraukos