Į muziejų – apžiūrėti seniausio artefakto ir įkvėpti optimizmo

Gvidas Slah išsamiau papasakojo apie seniausią Lietuvos teritorijoje rastą eksponatą.

Po kiek daugiau nei mėnesio pertraukos Mažeikių muziejus buvo viena pirmųjų mūsų rajono įstaigų, šią savaitę surengusių „gyvą“ parodos pristatymą.
„LYNGBY kirvis: 13000 metų garantija“ – tokiu įdomiu ir intriguojančiu pavadinimu pavadintą parodą į Mažeikius atvežė Lietuvos nacionalinio muziejaus darbuotojai.

Renginiai mėnesį buvo draudžiami

Nuo kovo 1 d. baigė galioti Mažeikių rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos sprendimas, kuriuo sausio 24–kovo 1 d. buvo draudžiami visi kultūriniai renginiai uždarose patalpose Savivaldybei pavaldžiose įstaigose, organizacijose. Taip buvo siekiama užkardyti kelią COVID-19 plitimui.
Muziejaus ekspozicijų salės nebuvo tuščios, lankytis jame ir apžiūrėti parodas buvo galima, bet tik pavieniui arba nedidelėmis žmonių grupelėmis.
Šiuo metu muziejaus lankytojų dėmesiui – 7 parodos – nuo mažeikiškių mokinių piešinių iki Respublikinio Vaclovo Into akmenų muziejaus bei Lietuvos nacionalinio muziejaus eksponatų parodų.

Paroda apie šalies globėją

Kasmet kovo 4-ąją Lietuvoje yra minimos Kazimierinės – pavasario pradžią skelbianti šventė, pavadinta Lietuvos dangiškojo globėjo šventojo Kazimiero garbei.
Jau prieš kurį laiką muziejaus vitrininiuose languose buvo galima apžiūrėti Mažeikių dailės mokyklos bendruomenės parodą „Šventasis Kazimieras – Lietuvos globėjas“.
Pasak mokyklos direktoriaus Zenono Steponavičiaus, didelio formato piešiniai, kuriuose pavaizduotas Lietuvos šventasis globėjas, žmonėms, lankantiems Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčią, jau yra žinomi. Ankstesniais metais jie buvo eksponuojami šioje bažnyčioje.
Iš mokyklos fondo šiuos piešinius nuspręsta „pakelti“, nes norėjosi, kad mažeikiškiai bent praeidami pro muziejų turėtų galimybę akis nukreipti į šv. Kazimierą.

Piešiniai įkvepia optimizmo

Muziejaus pirmojo aukšto didžiojoje salėje eksponuojama ir dar viena Mažeikių dailės mokyklos mokinių piešinių paroda – „Mums reikia saulės“.
Pastaruoju metu mokinių piešinius mokykla eksponavo nuotolinėse, virtualiose parodose. Z. Steponavičiaus nuomone, pernai nuotoliniu būdu vykęs vaikų ugdymas padarė „meškos paslaugą“, nes dailės mokyklos mokinių piešiniai buvo tapę saviraiškos darbais.
„O mes esame mokykla. Tai džiaugiamės, kad nuo rugsėjo pirmosios gavome galimybę normaliai, kontaktiniu būdu padirbėti. Atėjo laikas ir parodai muziejuje. Joje – dailės mokyklą baigusių vaikų baigiamieji darbai ir nuo 2021 metų rugsėjo nupiešti piešiniai“, – kalbėjo Z. Steponavičius.
Pasak „Santarvės“ pašnekovo, kad ir kas vyktų pasaulyje, Lietuvoje, Mažeikių rajone, optimizmo žmonėms reikia ir vaikų piešiniai jį kelia.

Dvi parodos – iš kitų muziejų

Antradienį, pirmąją kalendorinio pavasario dieną, Mažeikių muziejus pasipildė dviem parodomis, kurias į mūsų miestą atvežė didesnių šalies muziejų darbuotojai.
Mažeikiškiai ir miesto svečiai gali susipažinti su Respublikinio Vaclovo Into akmenų muziejaus eksponatais. O salėje, kurioje įrengta stacionari ekspozicija „Mažeikių kraštas: tarp kuršių, žiemgalių ir žemaičių“, iki gegužės 31 d. bus galima apžiūrėti kilnojamąją archeologinę parodą „LYNGBY kirvis: 13000 metų garantija“. Ją parengė Lietuvos nacionalinio muziejaus darbuotojų komanda.

Pasak Dalios Ostrauskienės, kirvuką radę žmonės nė nežinojo, kad tai mokslininkams labai svarbus radinys.

Pasak šios parodos kuratorės, Lietuvos nacionalinio muziejaus muziejininkės Dalios Ostrauskienės, paroda išskirtinė tuo, kad joje pristatomas pats seniausias Lietuvoje rastas raginis dirbinys – raginis kirvis. Jį pagamino šiaurės elnių medžiotojai, pirmieji poledynmečio gyventojai.
„Kiekvienas daiktas turi savo lemtį. Išlikti arba išnykti. Šiaip jau įprastai ragas per tiek tūkstantmečių neišlieka. Sunyksta. Lietuvos teritorijoje tokio senumo radinių, kaip šis kirvis, daugiau nėra aptikta“, – kalbėjo parodos kuratorė.

Seniausias Lietuvoje archeologinis artefaktas

Į parodos pristatymą buvo atvykęs ir apie kaulinį kirvį išsamiau papasakojo archeologas Gvidas Slah, kuris atliko šio radinio tyrimus.
Raginis kirvis atsitiktinai buvo rastas Parupės kaime, Biržų rajone. Žmonės, kurie jį rado, kurį laiką net nežinojo, koks tai svarbus radinys archeologams, istorikams.
Biržų rajone kadaise telkšojusio didelio ir seklaus vandens telkinio pakrantėje kirvis pragulėjo nuo akmens amžiaus.
Tyrimai leidžia spėti, kad tai buvo patraukli vieta laikinai šiaurės elnių medžiotojų stovyklavietei. Spėjama, kad iš šiaurės elnio rago pasigamintas, tais laikais klajoklių bendruomenėms nepamainomas įrankis – Lyngby tipo kirvis – galėjo būti pamestas medžioklės metu.
Tikslios priežasties, kodėl kirvis buvo pamestas būtent toje vietoje ir išbuvo taip ilgai, ko gero, nesužinosime. Tačiau archeologai tvirtai žino, kad šiam kauliniam kirviui yra 13 tūkst. metų, o netikėtai atrastas jis bematant tapo seniausiu šiuo metu žinomu archeologiniu artefaktu Lietuvoje ir įsitaisė labai retai Europoje randamų Lyngby tipo dirbinių sąraše.
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto