Gyventojai, ne darbo metu, savaitgaliais ar švenčių dienomis besikreipiantys į Mažeikių ligoninės priėmimo skyrių, kai kurių būtinosios medicinos pagalbos paslaugų gali ir negauti. Įstaigos vadovai teisinasi, kad trūksta kai kurių gydytojų specialistų, o jei ir yra, jie nesutinka pasirašyti sutarties su ligonine ir nenori budėti naktimis.
PADEDA NE VISADA
Mažeikių ligoninės priėmimo skyriaus vedėja Zina Jakštienė informavo, kad ligoninės priėmimo skyriuje chirurgas, traumatologas ir ginekologas budėti pradeda nuo 15 valandos, vėliau, nuo 17 valandos budi ir terapeutas, skyriuje dirba vaikų ligų gydytojas, reanimatologasanesteziologas. Šie specialistai dirba ir savaitgaliais.
Odontologas priėmimo skyriui nepriklauso, nes jis yra pirmo lygio specialistas. „Stomatologo ligoninėje ir nėra. Jei ligoniui labai skauda dantį, atėjus į priėmimo skyrių, mes suleisime skausmą mažinančių vaistų, o šiaip stomatologai dirba privačiai“, – paaiškino gydytoja.
Budinčio oftalmologo priėmimo skyriuje taip pat nėra: jei ateina pacientas, jam pirmoji pagalba suteikiama tokia, kokią leidžia budinčios slaugytojos ar gydytojo kompetencija. Jei sužeista akis, yra kokia nors didesnė komplikacija ir pirmosios pagalbos nepakanka, pacientas yra vežamas į Šiaulius.
„Akių gydytojai ligoninėje nenori dirbti. Kas gali priversti gydytoją budėti, jei jis nedirba ligoninėje. Su gydytoju yra atskira darbo sutartis, kad jis sutinka budėti naktimis. Niekas gydytojo negali priversti. Kiekvienas pasirenkame darbą, koks tinka“, – tvirtino Z. Jakštienė.
DĖL AŠAKOS – Į ŠIAULIUS
Sudėtinga situacija ir su gydytojais otorinolaringologais: tokį specialistą ligoninė turi tik vieną, bet jis dėl budėjimo priėmimo skyriuje sutarties nėra pasirašęs.
Neseniai savaitgalį į priėmimo skyrių buvo atvežtas mažametis vaikas, kuriam gerklėje įstrigo ašaka.
Kadangi vietoje pagalbos nebuvo kam suteikti, jį teko vežti į Šiaulius.
Z. Jakštienės teigimu, ašaka vaiko gerklėje – sudėtinga komplikacija: gali prireikti net narkozės. Prireikus vaikas guldomas į reanimacijos skyrių, daroma endoskopija.
„Su vaikais nėra paprastas dalykas. Suaugusiam ašaką, jei ji yra stemplėje, gali ištraukti endoskopuotojas. Tai padaryti galima ir vyresniam vaikui“, – sakė vedėja.
Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, jei žmogui reikalinga būtinoji neatidėliotina pagalba ir jos suteikti vietoje nėra galimybių, pacientas į kitą miestą vežamas ligoninės lėšomis. O jeigu skubos nėra, bet pacientas vis tiek pagalbos reikalauja, tada jis turi važiuoti už savo lėšas.
„Specialistų trūkumas mūsų ligoninėje yra didžiausia problema“, – pripažino Mažeikių ligoninės direktoriaus pavaduotojas administravimui Vilhelmas Džiugelis. Todėl ir priėmimo skyriuje budi tie specialistai, kokie skyriai yra ligoninėje.
Budėjimas priėmimo skyriuje organizuojamas vadovaujantis ligoninės turima licencija, o pagal ją Mažeikių ligoninėje nėra nei specializuotų ausųgerklėsnosies, nei akių ligų skyrių.
„Tokių skyrių nėra nė vienoje rajoninėje ligoninėje. Nė viena iš rajoninių ligoninių ir tokios licencijos neturi, tad mes šiuo požiūriu nesame išskirtiniai“, – situaciją komentavo V. Džiugelis.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Kadangi ligoninėje trūksta gydytojų specialistų, ne visos paslaugos suteikiamos ir priėmimo skyriuje.