Į šventę – pasidžiaugti paveldu ir žmonėmis

Padėkos šv. Mišioms vadovavo Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius, koncelebravo vyskupo generalvikaras kanauninkas Vilius Viktoravičius, Mažeikių dekanato kunigai. Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Praėjusią savaitę mūsų rajone vyko Tarptautinei paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dienai skirti renginiai. Jų ciklą užbaigė iškilmės Žemalėje, į kurias susirinko nemažas būrys svečių, vienaip ar kitaip prisidedančių prie paveldo išsaugojimo.
Patiems aktyviausiems ir ilgamečiams pagalbininkams padėkota išskirtinėmis dovanomis.

Fotografavo paveldo objektus

Pirmadienį mažeikiškiai buvo pakviesti pietų pertrauką skirti pietums su paveldu. Tik šį kartą kiek kitaip – pietūs buvo ir su paveldu, ir su fotografija. Buvusiame geležinkeliečių name buvo surengta fotografės Gražinos Plonienės paskaita apie kultūros paveldo statinių fotografavimo ypatumus.
Trečiadienį ta pati grupė jau rinkosi į „praktinius“ pietus – mažeikiškiai vaikščiojo po Mažeikių lankytinas vietas ir fotografavo. Šių dviejų dienų darbo rezultatus pamatysime rudenį – planuojama parodą surengti pėsčiųjų tilto per geležinkelį erdvėse.

Ketvirtadienį vyko trečias ciklo renginys – pristatyta Sigito Strazdausko paroda. Apie nuotraukų autorių išsamiau rašome šiame priede.

Atminimo lenta – parapijos steigėjui ir fundatoriui

Penktadienį Žemalėje vyko Tarptautinei paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dienai skirto ciklo baigiamasis renginys – Žemalės parapijos 270-ųjų metinių minėjimas ir iškilmingas padėkos vakaras.

Susirinkusiuosius pasveikino kultūros ministras Simonas Kairys, Lenkijos Respublikos ambasados Lietuvoje antrasis sekretorius Pawel Purski, AB „ORLEN Lietuva“ generalinis direktorius Michal Rudnicki, Seimo narė Laima Nagienė, Savivaldybės vicemerė Kristina Juškevičienė, kiti svečiai.
Parapijos sukakties proga Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje buvo atidengta ir pašventinta atminimo lenta Žemalės parapijos steigėjui, Žemaičių vyskupui Antanui Tiškevičiui ir šios bažnyčios fundatoriui Kazimierui Pilsudskiui.

Atminimo lentos idėjos autorius – Mažeikių rajono savivaldybės garbės pilietis, AB „ORLEN Lietuva“ generalinis direktorius Michal Rudnicki. Projektą parengė architektas, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dekanas, prof. Ramūnas Banys, o darbų ėmėsi jo kolega, skulptorius, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto doc. Marius Norkus kartu su dailininke Lina Kalinauskaite.
Žemalės bažnyčioje aukotos padėkos šv. Mišios, kurioms vadovavo Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius, koncelebravo vyskupo generalvikaras kanauninkas Vilius Viktoravičius, Mažeikių dekanato kunigai. Istorikas Povilas Šverebas pristatė pranešimą „Žemalės žemė: žmonės ir jų darbai“.

Perdavė ministro sveikinimą

Prieš atidengiant atminimo lentą, P. Purski į šventę susirinkusiems svečiams perskaitė Lenkijos Respublikos Ministro Pirmininko pavaduotojo, kultūros ir nacionalinio paveldo ministro Piotr Gliński sveikinimą.
„Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia nuo pat pradžių buvo vietos bendruomenės centras, o jos interjere galima rasti praeities kartų reliktų. Tegul šios dienos minėjimas liudija apie tai, koks svarbus mums visiems yra atminties puoselėjimas.

Ypatingą dėmesį skiriame Žemalės parapijos įkūrėjui, Žemaičių vyskupui Antanui Tiškevičiui ir bažnyčios fundatoriui Alkiškių seniūnui Kazimierui Pilsudskiui. Jų vardai iškalti lentoje, kuri šiandien bus atidengta. Šis renginys – sėkmingo parapijos klebono kun. dr. Petro Smilgio ir AB „Orlen Lietuva“ valdybos pirmininko ir generalinio direktoriaus Michało Rudnickio sėkmingo bendradarbiavimo pavyzdys.
Trokštu išreikšti jiems nuoširdžią padėką už šią iniciatyvą ir atminimo lentos finansavimą.
O parapijiečiams ir visiems šiandien čia susirinkusiems linkiu, kad rastumėte jėgų priimti naujus iššūkius ir nuolat džiaugtis Dievo palaima“, – citata iš šio sveikinimo.

Padėkojo geradariams

Tądien buvo surengta ir Metų geradarių apdovanojimo šventė.
Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė „Santarvei“ sakė, kad jau ne pirmus metus apdovanojami žmonės, skiriantys savo laiką paveldo priežiūrai, kūrybos darbais bei informacija padedantys skleisti žinią apie mūsų krašto kultūros vertybes.

Šiemet parapijų vadovai apdovanojo 15 žmonių. Padėkota tiems, kurie nuolat aukoja savo asmenines lėšas, laiką, jėgas, tvarkydami ir prižiūrėdami bažnytinį paveldą, – pročkelėms, zakristijonams, vargonininkams, daug metų pasiaukojančiai atliekantiems savo pareigas. Taip pat padėkota verslo žmonėms, mokslininkams, tiriantiems parapijų istoriją, menininkams, ją įamžinantiems, puošiantiems kraštą savo kūrybos darbais.
Geradariams įteikti iš Mažeikių kilusios dailininkės Rūtos Ničajienės sukurti sidabriniai širdelės formos votai.

Bendraminčių – vis daugiau

R. Končiutė-Mačiulienė pasidžiaugė, kad šiais metais geradarių apdovanojimų šventėje dalyvavo ne tik katalikų parapijos. Organizatoriai pakvietė Mažeikių evangelikų liuteronų parapijos kunigą Saulių Varanavičių, kuris padėką nutarė įteikti ilgametei šios parapijos pirmininkei Lidijai Svobutienei.

„Smagu, kad ir kultūros ministras Simonas Kairys su savo komanda apsilankė renginyje bei tapo istorinio įvykio – atminimo lentos atidengimo liudininkais. Pradžiugino ir Lenkijos ambasados Lietuvoje atstovų dėmesys. Organizuodami renginį negalvojome apie atsiliepimus, stengėmės viską daryti taip, kad būtų estetiška, gražu, malonu akiai ir širdžiai“, – kalbėjo Savivaldybės paveldosaugos specialistė.

Ne vienas pastebėjo, kad Žemalės bažnyčia – dėkinga vieta koncertui. Šventėje restauruotais vargonais grojo daugelio tarptautinių konkursų laureatė, meistriškumo kursų vadovė Dovilė Savickaitė, „Serafimų giesmes“ atliko ansamblis „Barocco duo“ – mecosopranai Renata Dubinskaitė ir Saulė Šerytė.
„Džiaugiuosi šio renginio organizacine komanda. Joje – parapijų vadovai, Žemalės parapijos, bendruomenės, kultūros namų, mokyklos žmonės, „ORLEN Lietuva“ vadovai, vaizdo operatorius Gintautas Alekna, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus kolegos. Visi turėjome bendrą tikslą – įamžinti, padėkoti ir pasidžiaugti savo krašto žmonėmis ir kultūros vertybėmis. Manau, kad tikslą pasiekėme“, – renginių ciklą apibendrino R. Končiutė-Mačiulienė.

Renata Dubinskaitė: „Bravo Žemalei!“
Dar kartą Žemalė. Kaimas su mažiau nei 500 žmonių. Ne tik restauravo savo barokinius vargonus. Bet ir pademonstravo high-tech sprendimą tam amžinam „nepatogumui“, kad atlikėjai groja ir dainuoja klausytojams už nugarų, – viršuje prie vargonų pastatė tris kameras ir tiesiogiai transliavo vaizdą, keisdami skirtingus planus.
Taip klausytojai galėjo būti ir žiūrovais, net matyti vargonų klaviatūrą ir muzikantės rankas iš arti, tuo pačiu klausantis visiškai akustinio garso. Kaip genialiai paprasta! Pirmą kartą mano koncertiniame gyvenime. Bravo Žemalei!
O pabaigoje visiškai nupirko mus savo žemaitiškom vaišėm – nieko nėr geriau už virtą bulvę su lupenom ir kastiniu, užkandant šviežrūgiu agurkėliu…
Tikiu, Žemalė taps ryškiu kultūros traukos centru. Jei visa tai pavyko Žemalei, tebūna ji įkvėpimas daugybei kitų kaimų ir miestelių!
Ačiū Povilui Šverebui už foto.
(Tekstas ir nuotrauka iš R. Dubinskaitės feisbuko paskyros)

One Reply to “Į šventę – pasidžiaugti paveldu ir žmonėmis”

  1. Ačiū! parašė:

    Tikrai gražūs renginiai. Šaunu, kad atvyko kultūros ministras ir matė, kad Mažeikiuose dirba savo darbą išmanantys žmonės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto