Į užsienį išvažiuojantys tėvai vaikus palieka likimo ir globėjų valiai

Asocialių, sunkiai gyvenančių ir nedarnių šeimų sluoksnį papildė dar viena kategorija – išvažiavusių į užsienį tėvų vaikai. Paaugliai, kuriems patikėta vieniems rūpintis mažesniaisiais, per anksti tampa suaugusiais. Ne visi pajėgūs tempti tokią naštą. Likęs vienas su vyresniuoju broliu pradinukas bandė žudytis. NAŠTA – PER SUNKI
Kalnėnų vidurinės mokyklos socialinė pedagogė Viktorija Garaliavičiūtė sakė, jog dažnai apie tėvų išvykimą mokykloje sužinoma atsitiktinai, tik iškilus problemai. Pradėjus ieškoti tėvų paaiškėja, kad jų nėra, jie netgi ne Lietuvoje. Blogiausia, kad išvykdami tėvai mokyklai apie tai nepraneša. Vaikai nesisako, nes vieni to gėdijasi, kiti slepia savais sumetimais.
Tėvų išvykimas slepiamas dėl įvairių priežasčių.
Kai kurie paaugliai moka tuo naudotis ir džiaugiasi atsiradusiu vadinamuoju „laisvu plotu“. Klasiokai tyli, kad klasės auklėtoja nesužinotų, pas kurį vaiką renkamasi.
Didžiausia problema, kai šeimoje yra keli vaikai ir mažesniųjų priežiūra patikima kokiam vienuoliktokui ar dvyliktokui. Paaugliui užmetama suaugusiojo atsakomybė. Pasak V. Garaliavičiūtės, vyresnysis nepatempia jam patikėtos naštos. Paauglys patiria didelę traumą, nes ne savo noru per anksti tampa suaugusiuoju. Jam tenka rūpintis, ką šįvakar valgysime, ar mama atsiųs pinigų, kaip rengsimės, o normalios priežiūros ir nėra. Tokie vaikai neretai į mokyklą ateina nesusitvarkę, neparuošę pamokų.
Ne visi vyresnio amžiaus vaikai ir pajėgia rūpintis. Palikusiems be priežiūros vaikams lengva nuslysti žemyn: jie nebelanko mokyklos, susiranda kompanijas, nebegrįžta namo ir palieka mažuosius vienus.
„Kartais turi praeiti gerokas laiko tarpas, kol išsiaiškiname tikrąją tokio elgesio priežastį“, – sakė socialinė pedagogė.
Jos nuomone, mokyklose ši problema pastebimesnė pasidarė gal prieš kokius ketverius metus, padaugėjus išvažiuojančių šeimų. Ir toji problema su metais tik didėja.

PALIKTOJO KARTĖLIS
Laikraštyje buvo išspausdintas skelbimas, kad ieškoma auklė penktokei. Išvažiavusi į užsienį mama iš pradžių dar paskambindavo, siųsdavo pinigų auklei, o beveik po pusmečio dingo. Prisirišusi prie mergaitės auklė dabar ją prižiūri iš savo pinigų. Bet penktokė jau puikiai suvokia, kad mamos yra palikta.
Pasak socialinės pedagogės, nesvarbu, dėl kokios priežasties išvažiuoja tėvai, ir nesvarbu, su kuo jį palieka, vaikui tai bet kokiu atveju yra didžiulė trauma. Tai priimama vienareikšmiškai – jį paliko. Tokių žaizdų neįmanoma ištrinti.
„Vaikas galvoja, kad galbūt jis yra toji problema, kad mama sunkiai verčiasi ir turi išvažiuoti uždarbiauti į užsienį“, – sakė pašnekovė.
Tėvai tiesiog pasirenka patogesnį gyvenimą be vaikų. V. Garaliavičiūtė prisiminė kabinete pradėjusį verkti berniuką. Pasirodo, vaikas pasiilgo mamos, kurią paskutinį kartą matė… prieš ketverius metus.
Tėvams išvykus į užsienį vaikas dažnai užsisklendžia, tampa sunku su juo bendrauti. Arba praranda pasitikėjimą suaugusiais ir savo agresyviu, įžūliu elgesiu reiškia jiems savo priešiškumą.
Socialinė pedagogė minėjo atvejus, kai vaikas paliekamas kaimynėms arba draugėms, kurios vieną kartą ateina, kitą, žiūrėk, jau ne, o jei prasideda problemos – išvis dingsta. Geriau, kai vaikas patikimas močiutei, bet ir ji kartais nepajėgi su juo susitvarkyti. Tarp tėvų ir paauglių jau ir taip kyla konfliktų, o likusiam su močiute vaikui dar sunkiau susikalbėti dėl didelio amžiaus skirtumo.

ATSIDURIA AKLAVIETĖJE
Mokytojams taip pat kyla daug problemų dėl teisinių dalykų: nėra atsakingo žmogaus, kurio vardu būtų galima tvarkyti dokumentus dėl nemokamo maitinimo, neaišku, kieno vardu rašyti šeimos sudėtį ar kokios šeimos pajamos. Moksleivis galėtų gauti pašalpą, bet dėl nesutvarkytų dokumentų viskas stringa. Mokytojai atsiduria aklavietėje.
Kiek išvažiavusių tėvų vaikų apytiksliai yra mokyklose? Anot V. Garaliavičiūtės, jų nėra tiek daug, nors ne visi atvejai išsiaiškinti. Jie sudaro gal kokius 3-4 procentus. Bet socialinės pedagogės nuomone, kad ir penki tokie vaikai mokykloje – tai jau daug, nes tiems vaikams ir mokytojams iškylantys sunkumai yra didžiulė problema.
Išsiaiškinti apie tėvų išvykimą kartais padeda moksleivio kreipimasis į socialinę pedagogę ar mėgstamą mokytoją dėl buitinių dalykų. Tada suklūstama, kodėl vaikas šito negali pasiklausti tėvų. Kyla įtarimų. Kartais klasės auklėtojos tokius nuveda pas gydytoją, padeda susitvarkyti reikiamus dokumentus ar išspręsti buitinę problemą, nes daugiau nėra kam.
Tokių šeimų vaikai nepaliekami vieni: stengiamasi juos įtraukti į popamokinę veiklą, jie lanko klubą „Bendraamžiai bendraamžiams“. Tiesa, pasitaiko, kai paaugliai po pamokų iškart skuba namo, kur laukia buities rūpesčiai ir mažesniųjų brolių ar seserų globa.
„Stengiamės, kad jie būtų užsiėmę mokykloje, įtraukti į popamokinę veiklą. Stengiamės tuos vaikus visada matyti ir pastebėti, kada reikia pagalbos. Jie žino, kad gali ateiti pasišnekėti, ypač mažesnieji, kuriems reikia meilės ir prisiglaudimo“, – sakė pedagogė.

TUŠTI TĖVŲ PAŽADAI
Ką galima patarti dar neišvažiavusiems, bet besiruošiantiems išvykti tėvams?
Pasak pašnekovės, tėvams teisiškai reikėtų sutvarkyti dokumentus ir raštiškai įpareigoti žmogų, atsakingą už vaikus. Tam reikėtų kreiptis į Vaiko teisių apsaugos skyrių, kur laikinai arba metams bus įforminta vaiko globa.
Kiek pamąsčiusi pašnekovė tęsė: „Kitas klausimas – apie vaikui padaromą traumą. Tėvų šalia niekas neatstos. Bet kuris vaiko amžiaus tarpsnis yra svarbus, ir negalima sakyti, kad tokio amžiaus vaikui tai atsilieps daugiau ar mažiau. Vaikas gali labai greitai nuslysti, jei negauna to, ko jam reikia – meilės, rūpesčio, priežiūros“.
Antrus metus dirbanti socialinė pedagogė sakė iki šiol neišmokusi atsiriboti nuo darbo rūpesčių: žino, kad grįžusiu į namus vaiku bus pasirūpinta, tuo tarpu kitas grįš į tuščius namus, ir nežinosi, ką jis susigalvos.
Sunku esą klausytis vaikų vilčių ir perpasakojamų tėvų pažadų, kaip kaskart jie tikisi išvažiuoti gyventi į svečias šalis ar kad štai greitai pakankamai užsidirbusi pinigų grįš mama. Vardija vis naujas datas, kada jų svajonė ir viltys turėtų išsipildyti. Ir socialinei pedagogei labai sunku matyti, kaip praėjus minėtam terminui tie patys vaikai lieka Mažeikiuose. Vieni.

Eltos nuotrauka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto