Vasara – žygių pėsčiomis ir dviračiais metas. Dalį jų organizuoja bendruomenės ir kai kurie jau tampa tradiciniais.
Birželio 1-ąją trečią kartą mažeikiškiai jaunieji šauliai žygiavo Dievo Krėslo miške Telšių rajone.
Pagerbė partizanų atminimą
Dvidešimties kilometrų pėsčiųjų žygio vieni iš pagrindinių organizatorių buvo Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos 8-osios šaulių rinktinės šauliai. Ši išvyka buvo skirta paminėti partizanų mūšio šiose vietovėse su sovietų represinėmis struktūromis 75-mečiui.
1949 metų gegužės 21 dieną SSRS Valstybės saugumo ministerijos daliniai užblokavo didelę dalį miško, kuriame slėpėsi partizanai. Kilo mūšis, ir jame žuvo septyni partizanai. Tarp jų – ir Šatrijos rinktinės vadas Aloyzas Mažutis-Šarūnas. Keturi partizanai pateko į nelaisvę, trys iš jų buvo sunkiai sužeisti, o iš apsupties išsiveržti pavyko dviem.
„Tarp dviejų šimtų dalyvių, pagerbdami partizanų atminimą, žygiavo ir kiek daugiau nei keturiasdešimt mažeikiškių jaunųjų šaulių, iš kurių didžiąją dalį sudarė Gabijos-Sodų ir Kalnėnų būrių jaunieji šauliai. Manau, tokie žygiai paaugliams yra gerokai naudingesni už sausus istorinius faktus. Čia jie gyvai prisiliečia prie partizanų istorijos, pamato tą aplinką, kurioje vyko kova. Be to, gali pasitikrinti ir savo fizinę ištvermę“, – sakė Kalnėnų ir Tirkšlių jaunųjų šaulių būriams vadovaujantis Stasys Pauliukas.
Užduotis – skaičiuoti rodykles
Žygio startą pažymėjo trijų patrankų salvė prie paminklo partizanų kovoms atminti. Apie keturias valandas trukusiame žygyje vyko ir liaudiškos muzikos koncertas, buvo galima apžiūrėti partizanų amunicijos bei ginkluotės ekspoziciją.
Žygio maršrutas, anot šaulių, buvo labai geras: žygiuota per durpynus, pievas, mišką, aplankytos kovų vietos, bunkeriai. Vienas etapas buvo klaidus, jį įveikti buvo galima tik pasitelkus žemėlapį. Kad žygiuoti būtų dar įdomiau, dalyviams buvo pateikta užduotis: suskaičiuoti ant medžių žaliais dažais išpurkštas rodykles.
S. Pauliukas pasakojo, kad, suskaičiavęs apie pusantro šimto rodyklių, pavargo. Rodykles suskaičiavo ir finiše teisingą atsakymą pasakė Gabijos-Sodų būrio šaulys Domantas Vaitkevičius. Moksleivis apdovanotas bliuzonu, papuoštu šauliška Gabijos-Sodų atributika. Pasirodo, rodyklių ant medžių buvo 158.
Žygio dalyviai, įveikę maršrutą, gavo pažymėjimus, įrodančius dalyvavimą pėsčiųjų žygyje „Žemaitijos partizanų keliais“, ir į savo žygeivių knygutes įsirašė dar 20 nueitų kilometrų. Norintieji galėjo įsigyti medalį, skirtą „Šatrijos rinktinės partizanams atminti“.
Maršruto pabaigoje visi žygio dalyviai pavaišinti šauliška koše ir arbata.
Kaip informavo S. Pauliukas, birželio 27-ąją numatytas pėsčiųjų žygis Kaune, skirtas 105-osioms Lietuvos šaulių sąjungos įkūrimo metinėms paminėti. Maršrutas nusidrieks nuo Ringovės piliakalnio iki Kauno, bus lankomi vieni svarbiausių Lietuvos laisvės kovotojų pagerbimo objektų. Jame dalyvauti ketina ir mažeikiškiai. O toliau jaunųjų šaulių vasaros veiklų kalendoriuje – pakopinės stovyklos.
Ragina sėsti ant dviračių
Šeštadienį į žygį, tik jau ne pėsčiomis, o dviračiais, kviečia Ukrinai.
Praėjusią vasarą Ukrinuose vyko Sakralinio meno ir paveldo simpoziumas „Versmės“. Šią vasarą simpoziumo dalyviai, lankytojai, svečiai šurmuliuos Tirkšliuose. Tad ukriniškiai, prieš „Versmėms“ prasidedant Tirkšliuose, bendruomenes kviečia į penkiasdešimties kilometrų dviračių žygį.
„Pirmą kartą nusprendėme surengti tokį žygį dviračiais, laukiame visų, norinčių važiuoti maršrutu Ukrinai–Tirkšliai–Žemalė–Ukrinai nuo miestelio Šv. Antano Paduviečio bažnyčios.
Tirkšliuose ir Žemalėje pristatysime pagrindinius šių miestelių istorijos momentus, aplankysime ir kitus sakralinius objektus, kurie pateks į maršrutą – Geidžių akmenį, Lėlaičių koplyčią ir kitus“, – sakė viena iš žygio organizatorių, Ukrinų bendruomenės pirmininkė Vilma Vžesniauskienė.
Pietų pertrauka numatyta prie Tirkšlių esančiame Elenos ūkyje, kur auginami žirgai, o žygio pabaigą vainikuos laužas Ukrinuose, Varduvos upės salelėje, kur bus kepamos dešrelės ir dalijamasi įspūdžiais.
Žygio dviračiais pradžia – šeštadienį, 9 val., prie Ukrinų bažnyčios.
Nuotr. iš jaunųjų šaulių archyvo