Ieškoma galimybių įamžinti brolių Narutavičių atminimą

Pasak Algirdo Žebrausko, skulptūra Narutavičiams būtų gražus gestas Lietuvos šimtmečio proga. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Prieš kurį laiką Mažeikių rajono savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavo architektas iš Telšių Algirdas Žebrauskas. Jis mažeikiškiams pasiūlė idėją: Renavo dvaro sodybos teritorijoje pastatyti paminklą broliams Stanislovui ir Gabrieliui Narutavičiams.

Bando grąžinti skolą

Į mažeikiškius politikus kreipęsis architektas sakė, jog nori grąžinti Mažeikiams skolą. Mažeikių rajono savivaldybės taryba, kaip ir kiti rėmėjai, prisidėjo prie Telšiuose prieš dvejus metus atidengto Durbės mūšiui įamžinti skirto paminklo statybų.

Skulptūros idėja: žmogiški, šilti santykiai, net jei ir atstovaujamos skirtingos nuomonės bei skirtingos pusės. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Prie paminklo metalinės dalies dirbo ir tirkšliškis kalvis Virgilijus Mikuckis.
Architektas sakė, jog po truputį važinėjasi po rajonus ir jų vadovams pristato idėjas, kaip būtų galima įamžinti iš tų rajonų kilusias istorines asmenybes.
„Renavo dvaro sodyba atgimsta. Vieta tampa graži, patraukli. Ir jeigu ją dar papildytume tuo dėmeniu, kad ten augo du svarbūs Lietuvai ir Lenkijai žmonės – broliai Narutavičiai, tai būtų gražus šimtmečio gestas“, – kalbėjo A. Žebrauskas ir kvietė politikus palaikyti mintį Renavo dvaro sodyboje pastatyti paminklą šioms istorinėms asmenybėms.

Signataras ir prezidentas – iš mūsų krašto

Telšiuose gimę ir pakrikštyti Stanislovas ir Gabrielius Narutavičiai augo Renavo dvare. Dvaro aplinka jiems padarė didelę įtaką, formavo asmenybes.
Užaugęs S. Narutavičius tapo Lietuvos Nepriklausomybės akto signataru. Trejais metais už brolį vyresnis G. Narutavičius – Lenkijos prezidentu.
Broliai gerai žinojo, iš kur yra kilę. Puikiai žinojo Lietuvos–Lenkijos istoriją. Ir svarbus buvo ne tik žinojimas, bet ir savimonė, apsisprendimas.
„Tuo metu ne tik bajorų, bet ir paprastose šeimose tarp brolių ir seserų radosi takoskyra. Vieni nuėjo drauge su besikuriančia Lietuva ir tam, kad galėtų tuo keliu eiti, labai daug paaukojo. Kiti nuėjo Lietuvos–Lenkijos valstybės keliais“, – apie į dvi stovyklas pasiskirsčiusių žmonių santykius kalbėjo A. Žebrauskas.

Skulptūra dviem broliams

Pristatydamas, kokia turėtų būti skulptūra, architektas rėmėsi istorijos faktais.
Pagal A. Žebrausko ir skulptoriaus Romo Kvinto sumanymą, skulptūra, kuri ateityje galėtų atsirasti Renavo dvaro teritorijoje, turėtų vaizduoti du į skirtingas puses nusisukusius berniukus, kurių vienas būtų uždėjęs ranką ant brolio peties.

Sigutė Bernotienė sakė, jog šiuo metu ieškoma lėšų skulptūros statyboms. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

„Būtų vaizduojamas žmogiškumo, šiltumo gestas, net jei ir esi skirtingose pusėse. Skulptūroje būtų vaizduojami natūralaus dydžio vaikai“, – sakė architektas.
Jis įvardijo, kad orientacinė skulptūros kaina būtų 65 tūkst. eurų. Dar apie 5 tūkst. atsieitų ją supančios aplinkos sutvarkymas.

Ieškoma pinigų idėjai įgyvendinti

Vicemerė Sigutė Bernotienė, vadovaujanti Mažeikių rajono savivaldybės įvaizdžio kūrimo komisijai, „Santarvei“ sakė, jog komisija A. Žebrausko pristatytai idėjai pritarė. Mintis įamžinti iš mūsų krašto kilusias ir daug nuveikusias asmenybes – vienareikšmiškai gera.
„Suma yra nemaža. Ieškodami lėšų skulptūros statybai, visą informaciją, kurią pristatė A. Žebrauskas, išsiuntėme mūsų partneriams – naftos perdirbimo bendrovei. Kol kas atsakymo negavome“, – paaiškino vicemerė.
Net jeigu iš šios įmonės ir bus sulaukta neigiamo atsakymo, pašnekovė sako nemananti, kad gera idėja nuguls į stalčius. Bus bendraujama su rajono verslininkais. Jeigu prireiks, žadama ieškoti rėmėjų Telšių regiono mastu.
Vis tik kol kas nėra konkrečiai apibrėžtas laikas, kada ši skulptūra galėtų atsirasti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto