Įmonės raginamos aktyviau apsirūpinti grynaisiais eurais

Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Likus mėnesiui iki euro įvedimo, Lietuvą jau pasiekė visi reikalingi euro banknotai ir nukaldinta apie 80 procentų visų reikalingų euro monetų.
Nors sutartis su bankais dėl apsirūpinimo eurais sudarę iki 80 procentų verslo subjektų, verslininkai į šį procesą vis dar žvelgia pro pirštus.

Tikisi, kad per gruodį apsirūpins

Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko teigimu, smulkieji ir vidutinio stambumo verslininkai į apsirūpinimo eurais procesą žvelgia vis dar gana vangiai, o priklausomai nuo komercinio banko, prieš dvi savaites apsirūpinimo grynaisiais eurais sutartis buvo sudarę tik iki 70 proc. verslo subjektų.
„Mes tokį susirūpinimą stebėjome maždaug dvi savaites. Tada intensyviai komunikavome per Valstybinės mokesčių inspekcijos ir kitus kanalus. Šiai dienai apie 70–80 proc. klientų jau yra kreipęsi, dar liko 20–30 klientų, kurie nėra kreipęsi. Tikrai raginčiau kuo greičiau tai padaryti, nes paskui galime susidurti su butelio kaklelio efektu: tiek bankai, tiek pinigus vežiojančios įmonės dirba pagal iš anksto sudarytus tvarkaraščius“, – teigė V. Vasiliauskas.
Lietuvos banko duomenimis, verslininkus jau pasiekė apie 60 proc. turimų euro monetų (apie 103 mln. vienetų) ir apie 10 proc. (4,2 mln. vienetų) grynųjų eurų banknotų, tačiau šie skaičiai keičiasi kiekvieną dieną.
„Mes tikimės, kad per gruodžio mėnesį jau 100 proc. verslininkų kreipsis į bankus dėl apsirūpinimo eurais“, – sakė V. Vasiliauskas.

Gali įsigyti ir gyventojai

Likus mėnesiui iki valiutos pasikeitimo, grynųjų litų kiekis apyvartoje per 10 mėnesių sumažėjo apie 30 proc. – nuo beveik 12 mlrd. iki 8,4 mlrd. litų. V. Vasiliausko teigimu, per gruodį šis skaičius turėtų sumažėti dar 20 proc., todėl sausio 1 dieną apyvartoje vis dar cirkuliuos apie pusė grynųjų litų.
„Panašios tendencijos stebėtos Latvijoje, todėl tikimės, kad taip bus ir Lietuvoje. Sparčiausiai mažėja didelių nominalų banknotų, kurių komerciniai bankai nebeužsakinėja, o gautų stambių kupiūrų nebeišleidžia į apyvartą – kalbėjo V. Vasiliauskas ir pridūrė, kad Lietuvos bankui turėtų sugrįžti apie 30 proc. visų monetų. – Dažniausiai negrįžta 1, 2 ir 5 centų nominalo monetos. Natūralu, kad dėl jų smulkumo žmonės į jas dažniausiai nekreipia dėmesio ir jos tiesiog „nubyra“.
Nuo gruodžio 1 dienos pirmuosius eurų rinkinius Lietuvos banko padaliniuose ir komerciniuose bankuose gali įsigyti ir gyventojai. Nuo gruodžio 4 dienos tą bus galima padaryti ir Lietuvos pašto skyriuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto