Iš ekspedicijos Kazachstane sugrįžo projekto „Tautos atmintis gyva“ dalyviai

Autorės nuotr.

Antradienį iš ekspedicijos Kazachstane sugrįžo Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokytojų bei mokinių komanda. Kartu su jais išvykę buvo ir bendrijos „Lemtis“ nariai Gražina Žukauskienė bei ekspedicijų į tremtinių vietas organizatorius ir vadovas Gintautas Alekna.
Sugrįžusią projekto „Tautos atmintis gyva“ grupę pasveikino Mažeikių rajono savivaldybės vadovai, Tarybos nariai ir artimieji.
Nors po kelionės ir pavargę, dalyviai nestokojo geros nuotaikos, dalijosi kelionės įspūdžiais.

Nukeliavo 3 tūkst. kilometrų

Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos grupė, kurią sudarė mokytojai Algirdas Šadauskas, Danguolė Pėčelienė, Andrius Šakinskas ir gimnazistė Ugnė Gontaitė kartu su kitais ekspedicijos dalyviais pedagogais aplankė Žezkazgano, Kengyro, Baikonuro, Karagandos, Temirtau ir kitas lietuvių tremties vietoves. Jie suskaičiavo, kad nukeliavo apie apie 3 tūkst. kilometrų.
Planuojama, kad rudenį apie ekspediciją jos dalyviai papasakos Mažeikių visuomenei.
Sutiktuvių metu G. Alekna sakė, kad norint parengti išsamų kelionės pristatymą reikalingas laikas. Savivaldybės administracijos darbuotojas spėjo, kad tai gali užtrukti mėnesį ir daugiau. Bene daugiausia laiko užims nuotraukų apdorojimas.

Vis sunkiau gauti vizas

G. Alekna sakė, kad į Mažeikius parvyko ne visa ekspedicija, o tik jos dalis. Kai kurie dalyviai pasiliko Vilniuje ir grįžo tiesiai į savo miestus. Jis kalbėjo, kad porą žmonių vis dėlto pavyko išsiųsti į Sibirą, Krasnojarsko kraštą.
Visai židikiškių grupei šiemet nepavyko gauti Rusijos vizų, todėl ir buvo pasirinktas kitas maršrutas – į Kazachstaną.
„Prieš ekspediciją rinkdami dokumentus, mes niekada nesakome, kad važiuosime tvarkyti tremtinių kapų. Tačiau pastebėjome, kad ambasados specialistai domisi, naršo socialiniuose tinkluose, stebi situaciją ir, jei randa bent kažkokią užuominą apie kapų tvarkymą su mūsų pavardėmis, vizų negauname“, – paaiškino G. Alekna.

Įteikė merui

Ekspedicijos dalyviai į Mažeikius grįžo ne tuščiomis. Jie parvežė lauktuvių ne tik artimiesiems, bet ir Mažeikių rajono savivaldybės merui Vidmantui Macevičiui.
G. Alekna prisiminė, kad mero šeima taip pat yra tiesiogiai susidūrusi su tremtimi ir pats Savivaldybės vadovas gimė tremtyje.
„Kiek žinau, gerbiamo mero mama pirmiausia buvo ištremta į Kazachstaną, o tik vėliau atsidūrė Intoje, Sibire. Todėl nutarėme parvežti mūsų merui šiuolaikinį Kazachstano sostinės Nursultano, buvusios Astenos simbolį – apžvalgos bokštą. Tai simbolinis sumažintas bokšto variantas. Tikrovėje jo aukštis siekia per šimtą metrų“, – sakė G. Alekna.
V. Macevičius projekto „Tautos atmintis gyva“ dalyviams padėkojo už jų iniciatyvą.
„Gerai, kad mokytojai ir mokiniai viską pamato savo akimis, o ne tik iš knygų. Skaitydamas tikrojo vaizdo nepamatysi, kaip ir kas buvo ir kaip dabar yra. Dar kartą norisi padėkoti už jūsų entuziazmą, patriotinės dvasios parvežimą iš tremties vietų. Ir už jūsų širdies dalelės palikimą tenai“, – ekspedicijos dalyvių sutiktuvių metu kalbėjo meras V. Macevičius.

Atkreipė dėmesį

Kiti sutiktuvių dalyviai taip pat negailėjo padėkos žodžių projekto „Tautos atmintis gyva“ dalyviams. Jiems buvo įteiktos simbolinės rugių varpų puokštės ir kitos asmeninės dovanėlės.
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos direktorė Rima Širvinskienė atkreipė visų dėmesį, kad ekspedicijoje į Kazachstaną dalyvavo ir mergaitė, siekianti Marijos Pečkauskaitės idealo.
Šiemet šį garbingą titulą gavo ir į tremties vietas Kazachstano platybėse važiavo Ugnė Gontaitė.
„Ši mergaitė pati pasisiūlė važiuoti į Kazachstaną. Teko kalbėti su jos mama. Paklausiau, ar Ugnė yra stipri mergaitė, ar labiau „dvaro panelė“, – šypsojosi direktorė. – Sulaukiau atsakymo, kad mūsų mokinė – stipri panelė. Tai ji įrodė ir kelionės metu.“
Gimnazijos vadovė pasidžiaugė, kad ekspedicijos dalyviai grįžo namo laimingai, visi sveiki.

2 Atsakymai į “Iš ekspedicijos Kazachstane sugrįžo projekto „Tautos atmintis gyva“ dalyviai”

  1. Apolinaras parašė:

    „Antradienį iš ekspedicijos Kazachstane sugrįžo Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokytojų bei mokinių komanda“ , o būtent Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokytojų bei mokinių komanda::Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos Raštvedė-sekretorė Danguolė Pėčelienė;Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos Direktoriaus pavaduotojas ūkiui Algirdas Šadauskas; Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos kūno kultūros mokytojas Andrius Šakinskas; Gintautas Alekna, operatorius, fotografas, ekspedicijų tremtinių keliais organizatorius, vadovas ir dalyvis; Gražina Žukauskienė – Žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė; gimnazistė Ugnė Gontaitė. Graži ir darni mokytojų ir mokinių komanda….

  2. zemaitis :) parašė:

    prie ko tie valdziazmogiai? kas jie? remejai? vadovai? dalyviai ar kas tokie? :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto