Išankstiniam balsavimui pasibaigus: kur keliauja vokai su balsais?

Nuotr. iš vrk.lt

Ketvirtadienį baigėsi tris dienas vykęs išankstinis balsavimas antrajame LR Prezidento rinkimų ture. Šiandien ir rytoj vyks balsavimas namuose, o sekmadienį visų rinkimų teisę turinčių gyventojų, dar neišreiškusių savo valios, laukiama rinkimų apylinkėse.

O iki tol Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovai papasakojo, kur ir kaip keliauja vokai su rinkėjų biuleteniais, kaip jie skaičiuojami.

Baigėsi išankstinis balsavimas

VRK duomenimis, per tris balsavimo iš anksto dienas antrajame Respublikos Prezidento rinkimų ture iš viso balsavo beveik 169 tūkst. rinkėjų.

Mažeikių rajone per tris išankstinio balsavimo dienas savo valią išreiškė 2433 asmenys, specialiuose punktuose (Regioninėje Mažeikių ligoninėje, Plinkšių globos namuose, Sedos palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje) – 194 rinkėjai. Tai sudaro daugiau nei 6 proc. visų savivaldybėje gyvenančių rinkėjų skaičiaus.

Sekmadienį rinkimų apylinkėse balsuoti bus galima nuo 7 iki 20 val. Atvykstant būtina su savimi turėti asmens tapatybės dokumentą.

Apibūdino subtilybes

VRK su visuomene dalijosi informacija, kokia yra tolimesnė vokų su rinkėjų biuleteniais kelionė iki to meto, kai jie atplėšiami ir suskaičiuojami.

„Užbėgti į vieną iš išankstinio balsavimo vietų ir nubalsuoti iš anksto rinkėjai gali vos per keletą minučių, tačiau retas žino, kokia yra išankstinio balsavimo voko kelionė, iki kol jis pasiekia rinkimų apylinkę pagal rinkėjo deklaruotą gyvenamąją vietą ir kodėl balsuojant iki rinkimų dienos reikia net dviejų vokų“, – iš anksto balsavusių rinkėjų biuletenių logistiką komentavo VRK pirmininkė Lina Petronienė.

Vokai su balsais keliauja

Pasak jos, išankstinio balsavimo metu ant kiekvieno voko yra nurodyta rinkėjo savivaldybė ir rinkimų apylinkė ir visos 60 savivaldybių rinkimų komisijų vokus su rinkėjų biuleteniais rūšiuoja suformuodamos kitoms savivaldybėms skirtus paketus, kuriuose yra tų konkrečių savivaldybių rinkėjų vokai su biuleteniais, o saviškius pasilieka.

Į šiuos paketus patenka tie vokai, kuriuos rinkėjai užklijavo balsuodami išankstinio balsavimo vietose ir tie, kuriuos rinkimų komisijų nariai iš rinkėjų gavo vykdydami balsavimą ligoninėse, socialinės globos įstaigose, kariniuose vienetuose ir bausmių atlikimo vietose.

Rinkimų sekmadienį šie paketai su rinkėjų vokais išvežiojami visoms savivaldybėms, kurių rinkėjai balsavo iš anksto būdami ne savo savivaldybėje. Gavusi vokų paketus, kiekvienos savivaldybės rinkimų komisija paskirsto ir išvežioja juos po savo savivaldybės rinkimų apylinkes pagal tai, kur kiekvienas rinkėjas yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą.

Pavyzdžiui, jei Juodkrantės gyventojas balsavo Kaune, jo vokas iš pradžių nuvežamas į Neringos savivaldybės rinkimų komisiją Nidoje ir po to – į Juodkrantėje esančią rinkimų apylinkę. Arba jei rinkėjas gyvena Antakalnyje, o balsavo Vilniaus Lukiškių aikštėje, jo voką Vilniaus miesto savivaldybės rinkimų komisija perduoda Antakalnio apylinkės rinkimų komisijai.

Apie skaičiavimo procesą

Rinkimų apylinkėse vokai su rinkėjų biuleteniais yra saugomi iki balsavimo pabaigos.

Sekmadienį, 20 val., pasibaigus balsavimui, rinkimų komisija iš pradžių suskaičiuoja balsadėžėje rastus biuletenius ir užfiksuoja rezultatą balsų skaičiavimo protokole. Tik tada pradedami skaičiuoti vokuose atkeliavę rinkėjų balsai.

„Tiems, kurie niekada nedirbo rinkimuose, tokia biuletenio kelionė per Lietuvą gali pasirodyti labai sudėtinga, tačiau mums tai – įprasta balsavimo organizavimo proceso dalis“, – kalbėjo Lina Petronienė.

Kaip balsai skaičiuojami?
Vokuose gautų biuletenių skaičiavimo procesas toks: iš pradžių atplėšiamas didysis (išorinis) vokas ir pagal jame esantį informacinį rinkėjo lapelį patikrinama, ar tas konkretus rinkėjas nėra balsavęs rinkimų dieną, kadangi tokią teisę jis turi.
„Svarbu paminėti, kad šio patikrinimo metu mažasis (vidinis) vokas su jame esančiu balsavimo biuleteniu negali būti atplėštas“, – akcentavo VRK pirmininkė.

Jei VRK informacinė sistema ir įrašas popieriniame rinkėjų sąrašo lape parodo, kad rinkėjas buvo rinkimų apylinkėje sekmadienį ir balsavo, mažasis vokas atidedamas į šalį ir toliau balsų skaičiavime nedalyvauja.

Rezultatai – VRK puslapyje

Tik kai rinkimų komisijos narys įsitikina, kad rinkėjas nebalsavo rinkimų sekmadienį, jo mažasis vokas antspauduojamas ir neatplėštas metamas į balsadėžę kartu su kitų rinkėjų mažaisiais vokais. Pasibaigus visų informacinių rinkėjo lapelių patikrinimui, mažieji vokai išpilami iš balsadėžės  stebint visiems rinkimų komisijos nariams ir stebėtojams.

Tada mažieji vokai yra atplėšiami, iš jų išimami biuleteniai, suskaičiuoti rinkėjų balsai suvedami į VRK informacinę sistemą, iš kurios publikuojami tiesiai į VRK interneto svetainę, kur visi rinkėjai ir kandidatai gali stebėti rinkimų rezultatus.

„Šis procesas paaiškina, kodėl balsų skaičiavimo vakarą kartais tenka ilgėliau palaukti rezultatų iš didžiųjų rinkimų apylinkių ir tų apylinkių, kurių rinkėjai aktyviai balsavo iš anksto“, – kalbėjo VRK pirmininkė, kviesdama žmones rinkimų sekmadienio vakarą stebėti jų rezultatus VRK svetainėje.  

Parengta pagal VRK inf.

9 Atsakymai į “Išankstiniam balsavimui pasibaigus: kur keliauja vokai su balsais?”

 1. to praeivis parašė:

  Vietinis persivadino praeiviu ir, pats nuolat rašinėdamas išskirtinai šlykščius komentarus, bando auklėti kitus.

 2. praeiviui parašė:

  Tikrai? Ar jūs nieko nesupainiojote „aukšto“ lygio durnmaršini, nuolat rašinėjantis nesąmones?

 3. Anonimas parašė:

  kas man is tos laimes,ir is tos garbes,jei as vienas dziaugsiuos,o visi liudes…kaip sake senelis V.L

 4. Vietinis parašė:

  Žadėjau eiti „balsuoti“ antrame ture,kad sugadinti biuletenį.Bet pagalvojau,pamatys kas iš pažystamų,palaikys grynaveisliu konservatinyku.

  1. vietiniui parašė:

   Nepalaikys, juk plika akimi matosi, kad esate grynaveislis budulis.

   1. Vietinis parašė:

    Ačiū. Bet budulių xebrai priklauso tik tvarto šestiorkės-greitai,vaflinskas.pačiulpkit kam reikia,gal priims

    1. to vietinis parašė:

     Bandei, kad žinai? :-)))

     1. praeivis parašė:

      Jūsų komentaras labai žemo lygio. Nors atitinka konservatorių mentalitetą

  2. 3 parašė:

   Dabar galima persirengti į priešingą …. niekas neatpažins, net ranką paspaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto