Išrinktos geriausios rajono pasakotojos

Visos trys konkurso „Žodzis žodzį gena“ vietinio etapo dalyvės atstovaus Mažeikiams rudenį Druskininkuose vyksiančiame finale. Karolina RIAUKAITĖS nuotr.

Antradienį Mažeikių kultūros centro mažojoje salėje vyko Lietuvos pasakotojų konkurso „Žodzis žodzį gena“ vietinės atrankos etapas.

Siekia paskatinti domėjimąsi

Ne mokyklinio amžiaus žmonėms skirtą pasakorių konkursą organizuoja Lietuvos liaudies kultūros centras drauge su Druskininkų kultūros centru.
Rašte, kurį organizatoriai išsiuntė rajonų, miestų, savivaldybių kultūros ir švietimo skyriams, kultūros centrams rašoma, kad tarmes ir tautosakos paveldą pagrįstai galima laikyti mūsų tapatybės, regionų ir kraštų kultūros įvairovės pamatais.
Lietuva išsaugojo itin gausų kalbinį palikimą – nė vienoje kitoje Europos valstybėje tokioje mažoje teritorijoje nėra tiek daug ir tokių skirtingų tarmių. Turime sukaupę daug vertingų tautosakos pavyzdžių ir iki šiol neužgesusią žodinės kūrybos tradiciją.
Pagrindiniai konkurso „Žodzis žodzį gena“ tikslai: paskatinti visuomenę domėtis žodinės kultūros paveldu, jį žadinti ir aktyvinti. Taip pat išrinkti ir pagerbti įdomiausius, tradiciškiausius, originaliausius tautosakos pateikėjus bei atlikėjus.

Trys pasakotojų kategorijos

Konkurse dalyvaujantys pasakotojai yra skirstomi į tris kategorijas. Pirmiausia skirstomi į pateikėjus – vyresnio amžiaus žmones, tradiciją perėmusius natūraliai – iš savo šeimos, bendruomenės. Antrai kategorijai priskiriami tie, kurie šiuolaikinėje kultūros terpėje pasakoti išmoko savarankiškai iš pateikėjų bei įvairių leidinių. Trečiajai kategorijai priskiriami konkurso dalyviai, lankantys folkloro ansamblius.
„Žodzis žodzį gena“ vietiniame ture Mažeikiuose dalyvavo ir žemaitiškai istorijas pasakojo trys suaugusios konkurso dalyvės.
Konkurso vietinėje atrankoje dalyves padrąsino ir sakmę apie tai, kodėl kurmiai nevaikšto per kelią, pasekė respublikinio vaikų pasakotojų konkurso „Tramtatulis 2015“ laureatė Ieva Šlutaitė.

Trys dalyvės, trys istorijos

Konkurso dalyviai turėjo trumpai prisistatyti, papasakoti apie save, o taip pat pateikti pasiruoštą tekstą.
Ukrinų bibliotekoje dirbanti Valda Muravjovienė kadaise iš vienos bibliotekos lankytojos išgirdo netradicinę Ukrinų kaimo pavadinimo kilmės istoriją. Su šia istorija ji supažindino renginio dalyvius.
Iš Židikų kilusi muziejininkė Jūratė Miliauskytė komisijai ir pasakorių pasiklausyti susirinkusiems žiūrovams sakė, jog Židikai – gražus miestelis, tačiau neturintis vandens telkinių. Ji papasakojo padavimą apie Kančių ežerą.
Folkloro ansamblio „Alksna“ narė Raimonda Česnauskienė sakė esanti „susirgusi“ etnokultūra ir labai mėgstanti klausytis vyresnio amžiaus žmonių pasakojimų. Pasak jos, tokių žmonių, kurie lėtai, ramiai rikiuotų žodžius, dabar nebėra daug.
Moteris konkurso vietinio etapo komisijai ir žiūrovams papasakojo Julijos Gramalienės iš Židikų pasektą ir tautosakos rinkėjų užrašytą istoriją apie Pasaulio sutvėrimą.

Rajonui atstovaus trys moterys

Konkurso „Žodzis žodzį gena“ vietiniame ture dalyvių sceninę raišką, kalbą vertino penkių narių komisija – lietuvių kalbos mokytoja Laima Skabickienė, teatro mokytoja, režisierė Airida Lementauskienė, etnografė Jolanta Kaleckienė, Švietimo skyriaus specialistė Violenita Juškevičiūtė, Kultūros ir sporto skyriaus specialistė Jurgita Šilinskytė.
„Buvo labai gera jūsų klausytis. Gerai, kad esame išlaikę tarmę. Per ją vieni kitus suprantame. Tai tas susišnekėjimas yra vienas iš bendrystės pagrindų“, – apie tarmės reikšmę kalbėjo L. Skabickienė.
Patarimų dėl sceninės raiškos, sceninės kalbos, laikysenos, kūrinio meninės vertės, išraiškingumo, ryšio su publika konkurso dalyvėms išsakė režisierė A. Lementauskienė.
Komisija nusprendė, kad Druskininkuose rugsėjį Mažeikių rajonui atstovaus visos trys atrankos dalyvės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto