Išvykimą į užsienį pernai deklaravo 1000 mažeikiškių

Daugiausia gyventi į kitą šalį išvyko miestiečiai. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Praėjusiais metais kone 1000 rajono gyventojų deklaravo išvykimą į užsienį. Deklaracijas priimantys seniūnijų darbuotojai įsitikinę: realiai gyvenamąją vietą pakeitė keliskart daugiau žmonių.
Daugiausia išvyksta šeimų dar nesukūręs jaunimas iki trisdešimties metų.

Daugiausia išvyko miestiečių

„Santarvei“ pateiktais Mažeikių rajono seniūnijų duomenimis, praėjusiais metais savo išvykimą deklaravo 946 rajono gyventojai. Tik trečdalis deklaravusiųjų – iš kaimo vietovių.
Be vieno septynis šimtus deklaracijos prašymų priėmusi Mažeikių seniūnijos vyriausioji specialistė Daiva Motuzienė „Santarvei“ pasakojo, kad išvykimą deklaruoja ištisos šeimos.
„Jeigu anksčiau vaikus palikdavo močiutėms, tai dabar vis daugiau šeimų juos vežasi kartu,“ – pastebėjo specialistė.
Tuo tarpu kaimo vietovėse vadinamųjų „euronašlaičių“ dar yra – tėvai vaikus auklėti dažnai palieka giminaičiams. Tačiau išsivežančiųjų kartu vienas kitas taip pat atsiranda.
Tarp kaimo vietovių daugiausiai išvykimą oficialiai deklaravusiųjų – Viekšnių seniūnijoje – 61-as žmogus, bei Tirkšliuose – 43. Aštuoniais mažiau išvyko iš Reivyčių seniūnijos, po 31-ą – iš Mažeikių apylinkės bei Sedos seniūnijų, po aštuoniolika – iš Židikų bei Šerkšnėnų seniūnijų, o mažiausiai – dešimt – paliko Laižuvos seniūniją.

Išvyksta darbingo amžiaus žmonės

Seniūnijų atstovai „Santarvei“ pasakojo, kad šitie skaičiai – tik ledkalnio viršūnė, ir realių emigracijos mastų neatskleidžia.
„Oi, labai daug yra išvažiavusiųjų ir nedeklaravusiųjų gyvenamosios vietos pakeitimo. Iš kiekvieno kiemo yra išvykę po žmogų, bet dar kol kas nedeklaruoja,“ – sakė Laižuvos seniūnijos raštvedė Birutė Rekašienė.
Kone visų seniūnijų atstovai „Santarvei“ nupasakojo dažniausią statistinio emigranto portretą: jaunas, iki 25-erių metų amžiaus, dar nesukūręs šeimos. Rečiau išvyksta jaunos šeimos su atžalomis ar vidutinio amžiaus žmonės, dar rečiau – pagyvenę mažeikiškiai.
Kiek kitokia situacija Sedos seniūnijoje: išvykimą į užsienį daugiausia deklaravo 30–35 metų amžiaus vietos gyventojai.
„Išvyksta darbingiausio amžiaus žmonės. Tačiau išvykimą deklaruoja pažangesni, kiti nesitvarko savo gyvenimo, dokumentų. Jie klaidingai įsivaizduoja tą deklaravimą, sako: jau seniai deklaravau užsienyje. O dokumentų čia taip ir nesusitvarkė…“ – apie įvairias situacijas pasakojo Sedos seniūnijos raštvedė Valė Draukšienė.

Grįžta tik trumpam

Deklaracijų duomenimis, dauguma Mažeikių rajono gyventojų išvyksta gyventi ir dirbti į Jungtinę Karalystę, po to eina Skandinavijos šalys, Jungtinės Amerikos Valstijos.
Seniūnijų atstovų teigimu, savo parvykimą ar išvykimą dažnai deklaruoja tie žmonės, kurie grįžta čia susitvarkyti dokumentų, teisinių dalykų.
„Grįžta dokumentų susitvarkyti, apsilankyti pas gydytojus, gimusius vaikus Lietuvoje registruoja, pasiima pašalpas, ir išvažiuoja. O kad grįžtų gyventi į Lietuvą – tokių vos vienas kitas,“ – pasakojo viekšniškiai.
Sedos seniūnijos darbuotoja V. Draukšienė pasidžiaugė, kad praėjusiais metais į miestelį grįžo gyventi trys šeimos. Į Jungtines Amerikos Valstijas sediškiai išvažiavo prieš kelerius metus, dar nesukūrę šeimos – o dabar grįžo jau su atžalomis.

Deklaruoja, kad išvengtų mokesčių

Deklaracijas priimančių seniūnijų atstovai „Santarvei“ sakė, kad pastaraisiais metais jų vis daugėja.
Tačiau Mažeikių apylinkės seniūnijos raštvedė Genovaitė Jurgutienė prisiminė, kad didžiausias antplūdis buvo 2010-aisiais.
„Santarvė“ yra rašiusi, kad tuo metu dalis žmonių susizgribo deklaruoti savo išvykimą į užsienį vien dėl to, kad išvengtų papildomų mokesčių.
Pokyčių svetur gyvenantiems lietuviams prireikė, Valstybinei mokesčių inspekcijai paskelbus, kad emigrantai, užsienyje studijuojantys asmenys valstybei liko skolingi milijonus litų nesumokėtų privalomojo sveikatos draudimo įmokų – 72 litus per mėnesį.
„Santarvės“ kalbinti Mažeikių rajono seniūnijų darbuotojai teigė, kad tokių „atsibudusiųjų“ vis atsiranda. Praėjusiais metais išvykimą į užsienį deklaravo ne tik išvažiuojantieji iš Lietuvos pirmą kartą, bet jau ir kelerius metus gyvenantieji užsienyje.
„Praėjusiais metais buvo ir tokių, kurie užsienyje gyvena dešimt, aštuonerius metus, o išsiregistruoja tik dabar,“ – pastebėjo Viekšnių seniūnijos atstovė.

2 Atsakymai į “Išvykimą į užsienį pernai deklaravo 1000 mažeikiškių”

  1. KURPIZE parašė:

    Issideklaruoti nebutina jei moki mokescius kitai valstybei.Jei cia vien tik del PSD mokescio kai kuriose salyse jei tenka gyditis LT sugrazina visas islaidas.

  2. Komentatorius parašė:

    Ku Ku, tema ne apie emigiraciją, o apie MAŽEIKIŲ atstovą Seime. „Santarvė“ galėtų pasidomėti, kodėl gerbiamas burokevičiaus pakalikas yra tarp tokių Seimo narių, kurie ten mažiausiai šneka ir reiškia poziciją. Gal galėtų tas susenęs diedas pasakyti, kokius projektus sugebėjo pateikti, ar kur savo trigrašį įkišti, ar tik sėdėjo ir kimarino, prisimindamas sovietnius laikus.
    Sovietinė atlieka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto