Švietimo įstatymo pakeitimai, kurie naikina diskriminuojančias teisines nuostatas bei kliūtis specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams lankyti artimiausią bendrojo ugdymo mokyklą ir gauti kokybišką ugdymą bei reikiamą švietimo pagalbą, įsigalios po dvejų metų.
Nors laiko lyg ir yra, tačiau tiek mokyklos, tiek tėvai abejoja, ar bus sudarytos tinkamos sąlygos įgyvendinti įtraukųjį ugdymą. Tuo labiau kad finansavimo šiems pakeitimams nėra numatyta, o lėšų gali reikėti nemažai.
Siekiai geri
Švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės patvirtintame pasirengimo
įgyvendinti įtraukųjį ugdymą veiksmų plane 2021–2024 m. numatyta pritaikyti ir modernizuoti aplinkas įvairių ugdymosi poreikių turintiems mokiniams, mokyklas aprūpinti specialiosiomis mokymo priemonėmis, techninių pagalbos priemonių komplektais bei parengti regioninius metodinius konsultacinius centrus.
Numatoma organizuoti mokymus mokytojams ir kitiems ugdymo procese dalyvaujantiems asmenims, patobulinti švietimo pagalbos teikimo organizavimą šalies ir regioniniu lygmeniu, atnaujinti pedagoginio psichologinio vertinimo instrumentus pedagoginėms psichologinėms tarnyboms, stiprinti mokyklų bendruomenių ir visuomenės teigiamas nuostatas dėl įtraukties švietime.
Ugdymo specialistų praktikų teigimu, siekiai galbūt ir geri, tačiau yra abejonių, kad visa tai bus padaryta laiku, todėl atlikti kai kuriuos darbus reikia jau dabar.
Papildomo finansavimo nenumatoma
Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus „Santarvei“ sakė, kad ugdymo sistemos naujovėms yra ruošiamasi pagal galimybes. Kiekviena švietimo įstaiga planuoja, žiūri, ką reikėtų pakeisti, perdaryti, paremontuoti, kad galėtų priimti visus norinčius pas juos ugdytis vaikus.
„Kol kas atskiro finansavimo įtraukiajam ugdymui mūsų rajone nėra numatyta. Verčiamės iš to, ką turime. Ir papildomų teisės aktų, kur būtų numatyti finansavimo šaltiniai ar galimybės, nėra. Žinoma, per dvejus metus dar daug kas gali nutikti. Gal viskas bus atidėta“, – svarstė A. Stonkus.
Savivaldybės administracijos direktorius Saulius Šiurys patvirtino: rengiant šių metų savivaldybės biudžetą, nebuvo numatyta atskira eilutė dėl pasirengimo įtraukiajam mokymui.
„Kol kas laukiame sprendimų iš Vyriausybės. Turėtų būti numatyta finansinė pagalba, nes tai svarbūs pakeitimai ne tik mūsų rajone, bet ir visoje Lietuvoje“, – kalbėjo S. Šiurys.
Visas straipsnis – penktadienio laikraštyje.
Svaiginiai!