Sveikatos egzamino dalyvis žada tapti gydytoju

Nedas Saldukas iš savo patirties žino, kad gydo ne tik vaistai, bet ir muzika. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Pirmą kartą Lietuvoje surengto Nacionalinio sveikatos egzamino geriausiųjų dešimtuke yra ir dešimtmetis mažeikiškis Nedas Saldukas.
Egzamino dalyvis prisipažino nuo mažens besidomintis medicina, nes jo svajonė – tapti gydytoju.

Mažeikiškis – jauniausias dalyvis

Nacionalinis sveikatos egzaminas vyko dvi dienas interneto svetainėje, jame dalyvavo daugiau kaip 7,5 tūkstančio šalies gyventojų. Savo žinias pasitikrino ir apie pusšimtis mažeikiškių.
Projekto „Saugok save“ koordinatorės Dalios Vencevičienės apytiksliais duomenimis, iš Mažeikių rajono egzamine dalyvavo 40–50 žmonių.
Apie 15 mažeikiškių daugiau nei į 30 klausimų atsakė teisingai.
Koordinatorė, kalbėdamasi su „Santarve“ apie egzaminą, negailėjo gerų žodžių Nedui.
„Labai džiugu, kad tokio amžiaus vaikas ne tik domisi sveikata, bet ir pademonstravo puikias žinias. Iš tokio dalyvių būrio patekti į dešimtuką – neįtikėtinas rezultatas“, –  jauniausią dalyvį gyrė pašnekovė.

Pateko į dešimtuką

Nedas „Santarvei“ pasakojo, kad dalyvauti egzamine jį paskatino mokytoja. Pirmiausia jis savo žinias pasitikrino bandomuosiuose egzaminuose, o kai neblogai pasisekė, nutarė save išbandyti ir tikrajame egzamine.
Atrenkant nugalėtojus buvo vertinamas ne tik teisingų atsakymų skaičius, bet ir laikas, per kurį dalyvis atsakymus pateikė. Atsakyti į keturiasdešimt klausimų buvo skirta dvidešimt minučių.
Nedas teigė manęs, kad bus skirtos tik trys pirmosios vietos. Nustebęs, kad prizininkais pripažinti dešimt dalyvių, dar labiau nustebo tarp prizininkų išvydęs ir savo pavardę.
„Daugelis prizininkų apie keturiasdešimties penkiasdešimties metų, net septyniasdešimtmetis yra. Tai šiek tiek keista ir juokinga buvo tarp jų matyti savo pavardę, prie kurios nurodyti metai“, – įspūdžiais dalijosi pašnekovas.

Nori būti gydytoju

Norint teisingai atsakyti į egzamino klausimus, reikėjo išmanyti apie cholesterolį, angliavandenius, kalorijas, maisto papildus, profilaktikos priemones ir kitus dalykus.
Nedas sutinka, kad tokiam egzaminui iš anksto nepasiruoši. Tačiau jis ne vienerius metus domisi sveikatos temomis: skaito specialias knygas, žurnalus, naujienas internete, savaitgaliais televizijos laidas apie sveikatą žiūri.
„Kai močiutė sirgo vėžiu, pasižadėjau tapti gydytoju ir išrasti vaistus, kad ji pasveiktų. Ji mirė, tačiau savo svajonės neatsisakiau, nes šia liga serga daug žmonių ir aš noriu jiems padėti“, – nevaikiškai kalba dešimtmetis.

Savo baimę pasiryžęs įveikti

Nedo tėtis užima aukštas pareigas – yra stambios įmonės direktoriaus pavaduotojas, tačiau berniuko toks postas nevilioja.
Mama prisiminė, kad Nedas apie tai, jog bus gydytojas, pirmą kartą pareiškė bene ketverių metų.
„Toks jo tikslas. Jis tikrai domisi medicina, ja žavisi. Tik yra viena kliūtis – bijo kraujo“, – prasitaria Aldona.
Nedas šio fakto neneigia, tačiau nuo svajonės būti gydytoju tai neatbaido.
„Nugalėsiu tą baimę. Manau, kad įmanoma“, – įsitikinęs berniukas.

Padeda užsispyrimas

Nedo mama taip pat neabejoja, kad sūnus įveiks savo silpnumą, nes jis esąs be galo užsispyręs.
„Jeigu kas nesiseka, sėdės tiek, kol pavyks. Be to, niekada nemeta pradėtų darbų. Jis labai  pareigingas, jaučia atsakomybę, tačiau labai jautrus, jei kas nepavyksta, jaudinasi“, – sūnų apibūdina mama.
Nedas paaiškina, kad be užsispyrimo, disciplinos nesusitvarkytų su savo laiku, užsiėmimais. Jis – „Kauškučio“ šokėjas, lanko Muzikos mokyklos pianino klasę, dainuoja, o be viso to, dar ir neblogai mokosi – klasėje yra geriausiųjų penketuke.
„Nėra žodžio – negaliu, tingiu. Neleidžiu sau tingėti“, – aiškina jaunasis pašnekovas.

Kompiuteriniams žaidimams laiko negaišta

Nedo mama patikino, kad sūnaus niekur nestūmė per prievartą – jis pats pasirinko šokius, muzikavimą ir dainavimą.
„Tiesiog laiką pasiskirstau. Visos dienos užimtos, draugams lieka tik savaitgaliai. Jei draugai užsiėmę, skaitau knygas“, – apie savo laisvalaikį pasakojo Nedas.
Dešimtmetis kompiuterinius žaidimus sau leidžia žaisti tik vieną valandą per savaitę.
„Aišku, pagundų būna, bet jas nuveju“, – atvirai prisipažįsta Nedas.
Internetas berniukui tarnauja kaip informacijos šaltinis. Nedas net susirašo nuorodas, kurios, jo manymu, jam bus naudingos ateityje.

Viską daro dėl ateities

Nedas net per vasaros atostogas neleidžia sau visiškai atsipalaiduoti. Dalį atostogų skiria… mokymuisi.
„Kad sugrįžus į mokyklą būtų lengviau, netapčiau atsilikėliu“, – paaiškina.
Nedas prisipažįsta, kad ne visi jį supranta, net gailisi, jog jis toks užsiėmęs, neturįs vaikystės. „Viską darau dėl ateities. Manau, kad užaugęs galėsiu daug ką rinktis“, – samprotauja dešimtmetis.
Vėliau priduria, kad poilsio atsigriebia su tėvais keliaudamas po užsienį. Dešimtmečiui yra tekę daug kur pabūti.
„Tai, ką pamatai, palieka įspūdį. Tačiau labiausiai mane žavi vandens „kalneliai“. Visada tėvų prašau kelionėms parinkti vietą, kur galėčiau tokia pramoga pasimėgauti“, – berniukas prisipažįsta esąs ekstremalių pojūčių mėgėjas.

Rūpinasi ir savo sveikata

Būsimojo gydytojo klausėme – o kiek dėmesio jis skiria savo sveikatai? Nedas patikino, kad tai jam nėra antraeilis dalykas.
Grūdinasi jis po šalto vandens dušu. Nuo pavasario neria į jūros vandenį. Stengiasi sveikai maitintis. Ypač daug valgo daržovių.
Savotiška mankšta yra šokis, o muzika – atsipalaidavimas…
„Muzikos mokytoja yra sakiusi, kad kai groji, masažuojasi pirštų būgneliai ir tai labai ramina. Ir iš tikrųjų – muzika veikia raminamai ne tik grojantįjį, bet ir jos klausančius žmones“, – savo pastebėjimais pasidalijo apie gydytojo profesiją svajojantis dešimtmetis.

2 Atsakymai į “Sveikatos egzamino dalyvis žada tapti gydytoju”

  1. rrrr parašė:

    Saunuolis Nedas, tikras pavyzdys kitiems vaikams. Siek savo svajonės taip ir toliau.

  2. neįtikėtina parašė:

    Tai reikėtų duoti paskaityti visiems paaugliams. Kad jie susimąstytų, kaip reikia gyventi

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto