Jauniesiems kūrėjams iš Židikų – specialieji diplomai

Praėjusią savaitę Telšių kultūros centre įvyko parodos-konkurso „Sidabro vainikėlis“ regioninio turo
apibendrinimo renginys.
Jolantos Kaleckienės nuotr.

Ketvirtadienį Telšių kultūros centre vyko 2022 metų Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ Telšių regioninio turo nugalėtojų paskelbimo renginys. Mūsų rajono mokinių darbai tolesnės kelionės šiame konkurse – respublikiniame jo etape – nebetęsia. Tačiau dviem jauniesiems kūrėjams iš Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos skirti specialieji diplomai – kaip paskatinimas ir padrąsinimas toliau kurti bei tęsti tai, kas pradėta.
Diplomai skirti Augustei Kavaliauskaitei už karpinius – iš popieriaus karpytas užuolaidėles ir Irmantui Kniukštai už kruopštų nėrimą.

Židikiškiams – specialieji diplomai

Kovo 8–31 dienomis Telšiuose vykusioje „Sidabro vainikėlio“ regioninio turo parodoje dalyvavo 21 moksleivis, lankantis Mažeikių miesto bei rajono mokyklas.
Bene daugiausia – 10 mokinių – konkursui paruošė Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos dailės ir technologijų mokytoja Inga Šilinskaitė. Karpiniai, nerti žaislai, siūti suvenyriniai maišeliai, velti raktų pakabukai – šiuos darbus sukūrė Augustė Kavaliauskaitė, Kamilė Kavaliauskaitė, Irmantas Kniukšta, Gerda Mingielaitė, Modesta Antanavičiūtė, Eimantė Flemingaitė, Rugilė Stribavičiūtė, Kamilė Sakalauskaitė, Ineta Norvaišaitė, Rusnė Statkutė.

Parodos uždarymo ir nugalėtojų paskelbimo metu Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokiniams A. Kavaliauskaitei už karpinius – iš popieriaus karpytas užuolaidėles ir I. Kniukštai už kruopštų nėrimą konkurso organizatoriai skyrė specialiuosius diplomus.

„Paslaptis“ – darbas

Mokytojos I. Šilinskaitės mokinių darbus „Sidabro vainikėlio“ vertinimo komisijos nariai visada pastebi ir vienaip ar kitaip įvertina.
Mokytoja sako, kad jokių paslapčių čia nėra: „Tie vaikai, kurie yra darbštūs, kūrybingi, kurie myli meną, tie ir pelno apdovanojimus.“

Jolantos Kaleckienės nuotr.
Jolantos Kaleckienės nuotr.

Pasak pašnekovės, per technologijų pamokas mokiniai išbando ir tradicinių rankdarbių technikas. Pavyzdžiui, 6 klasių mokiniai išbando nėrimą vąšeliu – mokosi nerti virvutę, mokosi apskritojo nėrimo ir kitų dalykų. Vaikams pasiūlomos užduotys nunerti žaisliukų – iš pradžių paprastesnių, paskui jau šiek tiek sudėtingesnių.

„Pamačiau, kad Irmantui viskas labai gerai ir greitai sekasi. Jis ir nunėrė meškutį. Tik tiek, kad pernai dalyvauti konkurse su šiuo žaislu nebespėjome. Paprašiau, kad atneštų šiemet, ir drauge su kitų mokinių darbeliais nuvežiau į konkursą. Ir šis darbelis buvo komisijos pastebėtas“, – pasakojo mokytoja.

Karpiniai nėra paprasta technika

I. Šilinskaitė džiaugiasi ir šiuo metu trečioje gimnazijos klasėje besimokančios A. Kavaliauskaitės iš popieriaus karpytomis užuolaidėlėmis. Bet kartu apgailestauja, kad Augustė šiuo metu yra likusi vienintelė jos užauginta karpytoja.

„Užsiaugini ir jie išeina. O tada tenka vėl pradėti nuo nulio“, – kalbėjo dailės ir technologijų mokytoja.
Ji paaiškino, kad karpinių technika nėra tokia paprasta, kaip gali atrodyti iš šalies. Kai ir suaugusieji paima į rankas žirklutes ar peiliuką, jų pirmieji karpiniai būna su „iškandžiotomis“, „nešvariomis“ linijomis. Gražius, smulkius karpinius su tiesiomis ir švariomis linijomis sukuria tie žmonės, kurie yra nusiteikę kantriai dirbti.
Į „Sidabro vainikėlio“ regioninio turo uždarymo renginį židikiškiai mokiniai nevažiavo. Tačiau konkurso organizatorių dovanėlės ir specialieji diplomai – jau gimnazijoje.
„Žinoma, kad vaikus, kuriems skirti specialieji diplomai, jie džiugina, skatina stengtis ir toliau“, – apibendrino I. Šilinskaitė.

Nuo tekstilės iki stiklo

„Sidabro vainikėlio“ regioninėje parodoje Telšiuose buvo eksponuojamos Mažeikių Kalnėnų progimnazijos mokinių Rusnės Poškutės, Robertos Griciūtės, Gabijos Gurauskytės pasiūtos lėlės, paukščiai, siuvinėti rankšluostukai. Mergaičių mokytoja – Tatjana Damulienė. Užgavėnių kaukes parodai pagamino Ridas Valinčius, Žygimantas Dobrovas, Kamila Sakalauskaitė, Pijus Vitkevičius. Mokinius konsultavo, pasiruošti parodai padėjo mokytojai Jadvyga Martinkienė ir Saulius Pauliukas.
Parodai-konkursui savo darbelius teikė ir „Pavasario“ progimnaziją bei dailės studiją „Meninis stiklas“ lankantys mokiniai Kipras Pučekas, Ąžuolas Knyzelis, Austėja Viliūtė, Kotryna Kalinauskaitė, Guoda Mažutė. Jų mokytojas – Aleksandras Novak.

Jolantos Kaleckienės nuotr.

Tikslas – supažindinti su liaudies paveldu

Lietuvos nacionalinio kultūros centro iniciatyva respublikinis moksleivių liaudies dailės konkursas „Sidabro vainikėlis“ organizuojamas nuo 2013 metų.
Vienu pagrindinių šio konkurso tikslų įvardijamas siekis skatinti vaikus ir jaunuolius susipažinti su liaudies dailės paveldu, patiems prisiliesti prie medžiagos bei įrankių ir pasitelkus vaizduotę kurti savo vaizdinės ir taikomosios liaudies dailės kūrinius.
Iš viso regioninėje parodoje buvo eksponuojami 74 autorių darbai iš Kelmės, Plungės, Mažeikių, Šiaulių ir Telšių rajonų bei Šiaulių miesto. Dominavo medžio darbai, keramika, Užgavėnių kaukės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto