Jaunoji tapytoja tvirtybės semiasi iš Žemaitijos

Parodos atidarymą paįvairino Eglės Šilinikaitės atliekama elektroninė muzika. Vytauto RAMANAUSKO nuotr.

Mažeikių muziejuje veikia iš Užlieknės kilusios Simonos Merijauskaitės tapybos darbų paroda „Kertinis akmuo“. Joje dailininkė pristato dvylikos darbų ciklą „Black Holes in the Sky“. Menininkės kūryba išsiskiria specifiniais didelio formato darbais, kuriuose vyrauja akmens motyvas: tai ir lauko akmenys, mineralai, net kosmoso kūnai.

Pomėgis atsiskleidė Mažeikiuose

S. Merijauskaitė mokėsi Užlieknės pagrindinėje mokykloje, tuo pačiu metu lankė Mažeikių dailės mokyklą.
Apie tai menininkė rašo pristatydama savo parodą: „Mažeikiuose pirmą kartą susidūriau su tapyba. Nuo tada ji visada su manimi. Žemaitija mano kūrybai yra labai svarbi. Čia – mano šaknys. Iš čia semiuosi tvirtybės, kad išlikčiau žmogumi. Žmogumi, kurio tikslas – tapyba“.
Parodą kuruojanti muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Lilija Petraitienė „Santarvei“ pasakojo, kad Simona savo personalinę parodą Mažeikiuose norėjo surengti dar praėjusiais metais, bet aplinkybės tai padaryti vis sutrukdydavo.
„Simona džiaugėsi, kad pagaliau jos darbus pamatys ir mažeikiškiai, nes Mažeikiuose buvo padėtas jos kūrybos kertinis akmuo.
Tai – jau penkioliktoji personalinė dailininkės paroda. Kiek teko stebėti, bendrauti su parodos lankytojais, vieni jos darbus iš karto priima, o kai kam įsijungia atmetimo principas, esą kūriniai jiems nesuprantami“, – kalbėjo L. Petraitienė.

Paroda Mažeikiuose – šiemet jau šeštoji, kurioje eksponuojami Simonos Merijauskaitės darbai. Vytauto RAMANAUSKO nuotr.

Mokėsi Lietuvoje ir Olandijoje

Vėliau S. Merijauskaitė mokėsi Eduardo Balsio menų gimnazijoje, ją baigusi įstojo į Vilniaus dailės akademiją, kurioje įgijo tapybos magistro laipsnį. 2011 metais studijavo Olandijos Utrechto miesto dailės akademijoje – ten pirmą kartą dalyvavo grupinėje parodoje.
Šiemet dailininkei, kaip meno ir kultūros kūrėjai, skirta valstybės stipendija.
Savo kūrybos motyvu akmenį pasirinkusi tapytoja teigia: „Į akmenį telpa nepaprastai daug. Jis prisimena pasaulio sukūrimą, yra patyręs kosmoso šaltį. Tai mane žavi. Šioje parodoje eksponuoju pastarųjų metų ciklą – „Black Holes in the Sky“. Jo ašis – transformacija. Paveiksluose sutalpinta visa man prieinama akmens augimo jėga viename momente. Judėjimo impulsas.
Tapydama nevaizduoju to, ką matau, tai būtų beprasmis kopijavimas. Tapau tai, kas yra. Vaizdas turi paveikti, dar prieš pradedant ieškoti prasmių. Paveiksle turi būti tiesa ar jos siekis. Kai kūrinys talpina savyje tiesą, paveikslo prasmė tampa pojūčiu.“

Tapybos Simoną Merijauskaitę mokęs Virginijus Tamošiūnas teigė jau Dailės mokykloje pastebėjęs menininkės polinkį į abstrakciją. Vytauto RAMANAUSKO nuotr.

Tendencijos panašios

S. Merijauskaitei mokantis Mažeikių dailės mokykloje, tapybą ir grafiką jai dėstė mokytojas Virginijus Tamošiūnas. Jis pastebėjo, kad jaunos dailininkės darbai nuo tų, kokie jie buvo mokymosi Dailės mokykloje metu, nėra labai pasikeitę – tas tendencijas, kurios dabar išreikštos didelio formato darbuose, mokytojas matė mažuose formatuose.
„Žinoma, tapytoja dabar labiau subrendusi, baigusi akademiją, yra išprususi ir techniškai, ir savo mąstymu, filosofija yra kitokia. Tai gera, kūrybinga mokinė“, – samprotavo pedagogas.
V. Tamošiūno teigimu, tapybos stiliai keičiasi lyg bangos – dabar yra toks metas, kai jaunas žmogus nori apie save pareikšti visuomenei, tad ir griebiasi tokių netradicinių būdų.

Giria už drąsą ir energiją

V. Tamošiūno teigimu, didžiuliai paveikslų formatai – ne naujiena.
„Šiuo atveju jie atsirado iš jaunatviško maksimalizmo, kai norisi šaukti ir kažkaip parodyti save, kad pastebėtų, pamatytų. Nors iš tikrųjų kažkada su kolegomis esame kalbėję, kad tie „piktesni“ paveikslai daugiau būna mažo formato. O šiaip, tai yra laisva tapyba, tai nėra kažkoks gamtos formų mėgdžiojimas, kas pas mus įprasta ir jau nebeįdomu. Simoną galiu pagirti, kad ji yra drąsi, energinga ir visokia kitokia“, – kalbėjo V. Tamošiūnas.
Dailininkas ir pedagogas pastebėjo, kad žmonės dažniausiai paveiksluose ieško panašumų, bet toks žanras kaip abstrakcija, kurioje nereikia ieškoti jokių panašumų, – kiti, kiek gilesni dalykai nei įprasta.
S. Merijauskaitės tapybos darbų parodą muziejuje galima apžiūrėti iki lapkričio 27 dienos.

Saulius RUDŽIONIS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto