Javapjūtės pradžia optimizmo nekelia

Įsibėgėti javapjūtei trukdo permainingi orai. Ūkininkų nuotaiką gadina ir nežinomybė dėl grūdų supirkimo tvarkos ir kainų. Tokia situacija naudinga tik perpardavinėtojams bei grūdų supirkimo įmonėms.
KOMBAINAI IŠBANDYTI
Kai kurie rajono ūkininkai, auginantys įvairių veislių javų, jau išbandė savo kombainus.
„Žieminių kviečių derlius gal ir neblogas, tačiau grūdai šiek tiek per drėgni“, – vakar „Santarvei“ teigė Ūkininkų sąjungos skyriaus pirmininkas, 2003 metų geriausias rajono ūkininkas Andriejus Virkutis.
Ūkininkas prognozavo, kad javų derlingumas nebus mažesnis negu pernai. Vis dėlto pajamos iš ūkio bus mažesnės, nes dėl lietingo pernykščio rudens pasėjo žiemkenčių 50 hektarų mažiau.
Geriausias praėjusiųjų metų rajono ūkininkas Viktoras Liaugaudas taip pat netrykšta optimizmu. Pernai iš hektaro prikūlė apie 6 tonas grūdų, šiemet derlingumas gali siekti tik apie puspenktos tonos.
Ūkininkas Antanas Tenys iš Auksūdžio spėja, kad ir jo javų pasėlių derlingumas šiemet bus mažesnis.

REIKALAVIMAI GRIEŽTĖJA
„Sunku prognozuoti, kol kombainai tik išbandomi. Tačiau vasaros sausra padarė savo. Pasėliai kai kur retesni, grūdai smulkesni“, – teigė ne vienas ūkininkas.
Panašiai kalbėjo ir Žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas, Žemės ūkio rūmų specialistė rajono savivaldai Rūta Čaplinskienė.
Specialistai pastebėjo, kad šiemet parduoti intervencinius grūdus gali būti sudėtingiau, nes Europos Sąjungos reikalavimai kokybei griežtėja. Ūkininkai nuogąstauja dėl pirmą kartą šiemet nustatomų mikotoksinų.
Spėjama, kad nauji rodikliai atsiranda dėl to, kad Europos Sąjunga nenori pirkti mūsų grūdų. Pavyzdžiui, Vokietija sprendžia, kur dėti 1998 metų grūdų likutį.
Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra paskelbė, kad sandėliuose dar likę apie 220 tūkst. tonų pernykščio derliaus grūdų.

KLAUSIMŲ DAUG, ATSAKYMŲ MAŽAI
Ir šiemet, kaip įprasta, javapjūtei prasidėjus ūkininkams klausimų daug, o atsakymų mažai. Jie net nežino svarbiausio: kokia grūdų supirkimo tvarka ir jų kaina.
Trečiadienį vykusiame Žemės ūkio rūmų Grūdų komiteto pasitarime dalyvavo ir komiteto narys, ūkininkas A. Tenys iš Auksūdžio.
Vakar per rajono ūkininkų pasitarimą auksūdiškis apgailestavo, kad derliaus supirkimo ir saugojimo problemos sprendžiamos javapjūtei prasidėjus. Žemės ūkio rūmuose vykusiame pasitarime dalyvavo ir Žemės ūkio ministerijos bei Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros, grūdų perdirbimo įmonių atstovai, tačiau, kaip pastebėjo A. Tenys, jie nesugebėjo atsakyti į visus klausimus.

LAIMI PERPARDAVINĖTOJAI
Anot A. Tenio, šalies intervenciniuose sandėliuose tebegulintis pernykščių grūdų kiekis nėra didelis, tačiau perpardavinėtojams patogu manipuliuoti situacija mažinant supirkimo kainas.
Šiuo metu perpardavinėtojai už pašarinių miežių toną siūlo 260–270 litų, už maistinių kviečių – 300–320 litų. Žemdirbiams tenka rinktis: iš karto parduoti derlių perdirbimo įmonėms ar perpardavinėtojams arba laukti iki lapkričio 1 dienos, kai prasidės intervencinių grūdų supirkimas.
Šiemet už toną grūdų agentūra žada mokėti apie 350 litų, t.y. tiek pat, kiek ir pernai. Tačiau tokia situacija palanki tik savo sandėlius turintiems ūkininkams. A. Tenio duomenimis, pernai agentūra tik 34 proc. grūdų supirko iš tikrųjų ūkininkų. Kita dalis grūdų į intervencinius sandėlius pateko iš perpardavinėtojų.

DAUG PAPILDOMŲ IŠLAIDŲ
Ūkininkai apgailestavo, kad ne visos grūdų perpardavimo įmonės savo sandėlius paruošusios priimti šių metų derlių. Mažeikiškiams kol kas arčiausiai grūdus vežti į Plungę, tačiau saugoti grūdus priima tik UAB „Kretingos grūdai“.
Ūkininkas Viktoras Liaugaudas sandėlių neturi. Jis buvo priverstas 80 tonų naujojo derliaus vežti į Kretingą. Ūkininkas apskaičiavo, kad dėl kelionės, grūdų džiovinimo, sandėliavimo išlaidų nuo kiekvienos tonos jis neteks apie 45 litus.
Susirinkime dalyvavę UAB „Agrokoncernas“ atstovai informavo, kad įmonė derasi dėl grūdų sandėliavimo Mažeikių grūdų supirkimo punkte. Bendrovės filialo direktorius Antanas Butkus beveik 90 proc. garantavo, kad artimiausiu metu čia turėtų būti superkami pašariniai grūdai, rapsai.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto