Jubiliejinis meno festivalis „Mažeikiai 2016“ atėjo su naujovėmis

Festivalio atidarymo koncerto metu su orkestru „Kremerata Baltica“ grojo mažeikiškis dešimtmetis akordeonistas Jonas Vozbutas. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Pirmadienį Baltijos šalių kamerinio orkestro „Kremerata Baltica“ koncertu prasidėjo X tarptautinis meno festivalis „Mažeikiai 2016“. Jubiliejinio festivalio programoje numatyta dvylika renginių.
Kasmet juos aplanko nuo keturių iki septynių tūkstančių žiūrovų, organizatoriai tikisi, kad ne mažiau jų bus ir šiemet.

Pasitiko dūdų orkestras

Prieš pirmąjį koncertą Savivaldybės kultūros centre žiūrovus pasitiko Vytauto Klovos muzikos mokyklos pučiamųjų orkestras „Mažeikių dūdoriai“. Mažeikiškiams ir svečiams pristatytas ant  kultūros centro pastato atsiradęs naujas logotipas, kurį pašventino Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios klebonas Gintaras Lengvinas, tapęs festivalio organizacinio komiteto nariu, – vietoj į kitą parapiją išvykusio kanauninko Zenono Degučio.
Šiemet festivalis „Mažeikiai“ turi ir naują meno vadovą – Anapilin išėjus maestro prof. Sauliui Sondeckiui, renginiui vadovauti sutiko Mažeikiuose gimęs ir augęs smuikininkas, Lietuvos kamerinio orkestro bei „Kremerata Baltica“ koncertmeisteris Džeraldas Bidva. Festivalio atidarymo koncerto metu jis drauge su orkestro meno vadovu ir solistu Gidonu Kremeriu atliko solo partijas. Šiame koncerte solo akordeonu grojo ir jaunasis mažeikiškis Jonas Vozbutas.

Solo partijas atliko du smuiko virtuozai – Džeraldas Bidva (iš kairės) ir Gidonas Kremeris. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Aptarė iš anksto

Šiemetinio festivalio renginiai numatyti keliose vietose: be kultūros centro, koncertai vyks Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje, Vytauto Klovos muzikos mokykloje bei Renavo dvare.
Festivalio „Mažeikiai 2016“ meno vadovas D. Bidva džiaugiasi galįs bent kurį laiką būti su mažeikiškiais – savo gimtajame mieste.
„Dar esant gyvam profesoriui Sauliui Sondeckiui, aš ir Ričardas Grušas (festivalio meno vadovo pavaduotojas – aut. past.) praėjusiais metais buvome susitikę Vilniuje ir aptarinėjome, kaip tas jubiliejinis festivalis turėtų atrodyti, kaip mes jį turėtume pateikti. Drauge aptarėme ir tai, kokius kolektyvus galėtume pakviesti. Tai, aišku, buvo pradinis apsitarimas, o paskui maestro sakė, kad jam į Mažeikius vis sunkiau atvažiuoti, tad jis pasiūlė man su Ričardu Grušu toliau organizuoti festivalį, o jis visada padės patarimais. Kai maestro netekome, toliau viską turėjome daryti patys“, – pasakojo D. Bidva.

Kultūros centro vestibiulyje žiūrovus pasitiko fotomenininko Jono Strazdausko darbų paroda „Profesorių Saulių Sondeckį prisimenant“. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Su maestro pagalba

Festivalio meno vadovas kolektyvų, atlikėjų pirmiausiai ieškojo savo aplinkoje, o tai, kad atidarant festivalį sutiko groti orkestras „Kamerata Baltica“ ir pats jo vadovas G. Kremeris, D. Bidva vadina simboline dovana.
„Kremerata Baltica“ ir G. Kremeris be maestro Sondeckio tikriausiai nebūtų pradėję karjeros – sukviesti visų trijų šalių muzikantus padėjo ir profesorius Sondeckis. Tai jausdamas ir pakviestas Gidonas Kremeris negalėjo pasakyti „Ne“. Viskas išėjo kažkaip natūraliai, maestro iš karto sutiko ir mes turėjome tokį atidarymo koncertą“, – kalbėjo D. Bidva.
Sudarant festivalio programą, stengtasi, kad gerų kolektyvų, atlikėjų būtų ir daugiau. Taip pat simboliška, kad šiandien Mažeikiuose koncertuos orkestras „Simfhonietta Riga“ bei profesoriaus S. Sondeckio sūnus violončelininkas Vytautas ir jo kolega iš Austrijos, S. Sondeckio mokinys Glebas Pyšniakas.

Kultūros centro logotipas pristatytas skambant „Mažeikių dūdorių“ muzikai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Jaučiamas palaikymas

Pirmą kartą Mažeikių festivalyje gros Lietuvos Nacionalinės filharmonijos simfoninis orkestras,  dainuos sopranas Ona Kolobovaitė bei bosas Liudas Mikalauskas.
„Nepaprastai džiaugiuosi, kad mes taip išaugom, sukūrėm maksimalią programą, o paskui žiūrėjom, kaip mums seksis sukviesti muzikantus. Taip jau išėjo, kad mes beveik visus numatytus renginius ir išsaugojom“, – teigė festivalio vadovas.
D. Bidva džiaugiasi ir rajono Savivaldybės palaikymu. „Toks požiūris yra nepaprastai svarbus todėl, kad mes keliame miesto prestižą, kultūros lygį, su kiekvienu renginiu darome jį patrauklų. Vienodai mąstant yra lengva kažką tokio sukurti, o be tarpusavio supratimo nei aš vienas, nei visa komanda neturėtume tiek daug mus palaikančių žmonių“, – kalbėjo D. Bidva.
Jo žodžiais, šiuo festivaliu bus tinkamai pagerbtas profesoriaus S. Sondeckio atminimas, jam padėkota už darbą. Jo pavyzdys įkvėps dirbti toliau tęsiant festivalio viziją, nenuleidžiant rankų.
„Įnešti naujų idėjų, pakeitimų nereikia bijoti. Aš manau, kad festivaliui dar reikia paieškoti kažkokio išskirtinumo, originalumo. Mes dar daug galime nuveikti norint, kad apie Mažeikius būtų kalbama kažkaip išskirtinai, kaip apie miestą, turintį daug fantazijos ir originalių idėjų“, – samprotavo D. Bidva.

Žiūrovams – festivalio „Mažeikiai 2016“ programa. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Grįžtama prie kino

Visus dešimtį metų su festivaliu dirbantis jo meno vadovo pavaduotojas R. Grušas pažymėjo, kad sudarant programą buvo laikomasi buvusio festivalio meno vadovo priesakų, kad jokiu būdu negali kristi festivalio meninis lygis ir jo kokybė.
„Festivalį norėjosi išplėsti naujomis idėjomis, kad tai būtų muzikos, teatro, kino ir vaizduojamojo meno sintezė. Kinas mus sugrąžina į praeitį ir mes turėsime fantastiškai gražų pasirodymą – demonstruojant nebylų kiną – Keatono „Generolą“ girdėsime gyvą muziką, kurią atliks pasaulinė įžymybė Viačeslavas Ganelinas ir mušamaisiais grojantis Arkadijus Gotesmanas. Mes visi būsime gimstančios muzikos klausytojai“, – džiaugėsi R. Grušas.
Į festivalį stengtasi pritraukti kuo daugiau jaunimo, tad girdėsime Artūro Noviko vadovaujamą vokalinį ansamblį „Jazz island“, mušamųjų ansamblį „Giunter percussion“, visai šeimai skirtas koncertas „Sapnas muzikos karalystėje“.

Orkestro „Kremerata Baltica“ pasirodymą žiūrovai įvertino gausiais aplodismentais. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Pabaiga – bažnyčioje

R. Grušas nuogąstauja dėl koncertų Renavo dvare ir V. Klovos muzikos mokykloje – kaip sutalpinti žiūrovus, jei jie netelpa didžiojoje kultūros centro salėje. Renavo dvare koncertuos vibrofonu grojantis Andrejus Puškariovas iš Ukrainos, o Muzikos mokykloje – lūpinės armonikėlės virtuozas iš Italijos Gianluca Littera bei styginių kvartetas „Quattro Baltica“.
Galvojama, ar nereikės ieškoti erdvesnių salių arba tartis su atlikėjais dėl kelių koncertų.
Teatro mėgėjams bus pasiūlytas Klaipėdos jaunimo teatro monospektaklis – premjera  „Kontrabosas“, kuriame vaidina Donatas Želvys, o šio teatro režisierius – Valentinas Masalskis.
Festivalis baigsis didžiuliais koncertais Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje. Pirmame jų spalio 28 dieną Kauno valstybinis choras ir Kauno Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras atliks Jozefo Haidno mišias „Missa in tempore belli“, o paskutiniame koncerte lapkričio 5 dieną po bažnyčios skliautais skambės septynių chorų ir Šiaulių kamerinio orkestro atliekama mūsų kraštiečio Konrado Kavecko sukurta sakralinė muzika bei Clinto Mansello kūrinys „Lux Aeterna“.

One Reply to “Jubiliejinis meno festivalis „Mažeikiai 2016“ atėjo su naujovėmis”

  1. Deja parašė:

    Šis festivalis įsimintinas tuo ,kad atsirado….“pakvietimai sau“ į koncertus,Ko nebuvo ,kai renginiai buvo bažnyčioje.Dievas turbūt …nedalina pakvietimų.

    .Jam visi lygūs-taip reiktų suprasti. O paminėsiu žodį… „komunistinės“ lervos savivaldybėje…sugalvojo sau skirti pakvietimus.,šviesti save….Jums tai nepavyks,nes jūs jau korumpuoti iš prigimties,įsidarbinant į šią įstaigą.Mes nebalsuosime už jus..Jūs keliate šleikštulį ne tik emigrantams bet ir mums,vietiniams…
    Sėkmės-save rodant …naujoje salėje-korupcijos….liūtai..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto