Šimtmetį švenčianti Mažeikių rajono savivaldybės viešoji biblioteka jubiliejinių metų pabaigai mažeikiškiams pasiūlė didelį renginį – dvi dienas vykusią knygų mugę, kurioje dalyvavo daugiau nei dešimt leidyklų, vyko susitikimai su autoriais, koncertai, mokymai.
Renginiai – ne tik bibliotekoje
Knygų mugė Mažeikiuose – trečias bandymas rajono gyventojams pristatyti naujus leidinius ir jų autorius. Pirma knygų mugė buvo surengta dvejus metus prieš pandemiją.
Viešosios bibliotekos direktorė Alina Bernotienė „Santarvei“ sakė, kad tokia renginių, knygų pristatymo, edukacijų organizavimo forma išties pasiteisino, biblioteka sulaukė daugybės lankytojų. „Deja, po to mūsų sumanymus sustabdė karantinai. Bet šiemet mūsų knygų mugė, skirta bibliotekos 100-mečiui, išsiplėtė į knygų festivalį ir vyko dvi dienas“, – pavykusiu renginiu džiaugėsi įstaigos vadovė.
Bibliotekos darbuotojai pasistengė įrodyti, jog tokia šventė Mažeikių knygų mylėtojams reikalinga, ir gavo Lietuvos kultūros tarybos finansavimą, prie šventės biudžeto prisidėjo ir mūsų Savivaldybė.
Mugės renginiai vyko ne tik Viešojoje bibliotekoje, bet ir Židikų Marijos Pečkauskaitės, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijose, Pavasario ir Senamiesčio progimnazijose.
Lankytojai liko patenkinti
Mugės organizatoriai pasistengė, kad knygų šventės programa nebūtų monotoniška – knygų mugei buvo suplanuota įvairių veiklų. A. Bernotienė vardijo: tai – paskaitos, knygų pristatymai, aktorių muzikiniai pasirodymai, liaudies muzikos koncertas, stalo teatras, lėlių siuvimo, ekslibriso kūrimo, žvakių dekoravimo dirbtuvės, pramogos vaikams su bibliotekos personažais. Džiugu ir tai, kad įvyko visa, kas buvo suplanuota, nes ankstesnė patirtis parodė, kaip netikėtai gali žlugti gražiausi sumanymai.
Į mugę atvyko ne tik 11 mažųjų ir vidutinių leidyklų, bet ir smulkieji amatininkai, todėl, pasak direktorės, festivalis buvo dar patrauklesnis. Veiklose abi dienas dalyvavo ir mūsų rajone gyvenantys ukrainiečiai, kuriuos biblioteka stengiasi suburti, užimti ir nudžiuginti įvairiais renginiais.
„Iš visų lankytojų sulaukėme tik gerų atsiliepimų“, – mažeikiškių vertinimus apibūdino direktorė.
Tie, kas neaplankė šio knygų festivalio, prarado galimybę daugiau sužinoti, patirti, išmokti.
Pabandysime trumpai pristatyti dvi dienas mūsų mieste vykusius susitikimus ir jų dalyvius bei atskleisti, kokių galimybių bibliotekininkai pasiūlė mažeikiškiams.
Sužinoti naudingų dalykų
Knygų mugėje kiekvienas rado jam įdomią ar aktualią temą. Mažeikiškiai galėjo pasiklausyti literatūrologės Danguolės Šakavičiūtės įžvalgų, padedančių nepasiklysti knygų pasaulyje, sužinoti, ką reikėtų skaityti, kaip pasirinkti leidinius, kaip skatinti žmogaus draugystę su knyga.
Akademijos „Family Lab Academy“ edukologės Jovita Starkutė ir Indrė Neimantė, pristačiusios savo knygą „Kaip auginti savarankiškus, kūrybingus vaikus?“, jauniems tėvams papasakojo apie šeimos laiką namuose – paaiškino, kada šis laikas yra kokybiškas ir kas tai kokybei kenkia, kuo užsiimti su vaiku skirtingais jo raidos tarpsniais, pasiūlė užsiėmimų bei veiklų su vaikais idėjų. Tai ir gerokai daugiau naudingos informacijos, susijusios su vaikų kūrybiškumo ugdymu nuo jų kūdikystės iki penkerių metų, edukologės sudėjo į pernai išleistą knygą.
Įsigyti patinkančių knygų, gauti autografą
Knygų mugės programoje buvo numatyta ir susitikimų su naujų leidinių autoriais, galimybė daugiau sužinoti apie juos ir kūrybą, paprašyti autografo.
Bibliotekoje buvo pristatytas naujas prozininkės ir eseistės, Juozo Tumo-Vaižganto literatūrinės premijos laureatės Loretos Jastramskienės romanas „Visada, Tėve, bus Amerika“ bei kaimyniniame Telšių rajone gyvenančio poeto Vytauto Stulpino naujausių eilėraščių rinkinys „Lėtoji“, papildytas ankstesniais šio autoriaus kūriniais.
Gamtos fotografas, televizijos laidos „Gamtininko užrašai“ vedėjas Marius Čepulis į Mažeikius atvežė interaktyvią knygą „Visa tiesa apie gyvūnus“. Autorius supažindino su žmonių sukurtais mitais apie gyvūnijos pasaulį, papasakojo apie nuotykius, patirtus ieškant įspūdingesnių kadrų.
Vyresnio amžiaus mažeikiškius, be abejonės, sudomino šiemet išleista Irmos Laužikaitės knyga apie legendinę Lietuvos dainininkę – „Nelly Paltinienė. Tu ateik į pasimatymą“.
Šios biografinės knygos autorė, žurnalistė I. Laužikaitė ir N. Paltinienės atminimą puoselėjantys dvasininkai: Vydmantų parapijos klebonas Karolis Petravičius bei kunigas Kęstutis Timofejevas – išsamiau papasakojo apie praėjusio šimtmečio lietuviškos estrados atlikėją. Į susitikimą susirinkę žmonės galėjo pasiklausyti K. Petravičiaus atliekamų dainų ir giesmių.
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijoje įvyko susitikimas su jaunąja rašytoja, Jurgos Ivanauskaitės premijos laureate, buvusia šios gimnazijos mokine Lina Simutyte.
Pasiklausyti įvairios muzikos, pamatyti spektaklį
Mažeikių viešosios bibliotekos surengtos „Skaitymo skatinimo akcijos su 100-mečio ženklu“ nugalėtojų pristatymą bei apdovanojimą palydėjo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos mokslininkų bei atlikėjų: kanklininkės Aistės Bružaitės, birbynininko Egidijaus Ališausko, jų vaikų – Akvilės ir Luko – koncertas.
Aktorių Evelinos ir Gyčio Šimelionių pora mažeikiškiams pasiūlė programą „Dainos iš spektaklių“. Ne tik dainuojantys, bet ir muziką kuriantys aktoriai pakvietė maloniai pabūti kartu, pasiklausyti kūrinių iš įvairių vaikams ir suaugusiesiems skirtų muzikinių spektaklių.
Aktorius ir rašytojas Juozas Gaižauskas kartu su kolege – aktore Emilija Latėnaite – mažeikiškiams pasiūlė literatūrinį-muzikinį savo naujos knygos „Pasibaidęs Dievo žirgas“ bei ankstesnių kūrinių pristatymą ir autorinių dainų koncertą.
Dainuojantys aktoriai kitą susitikimą ir surengė Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje, su muzikine programa jie pristatė J. Gaižausko knygą apie Vytautą Mačernį „Žaižaruojančios dangaus skeveldros“, išleistą praėjusiais metais.
Mažeikių Pavasario progimnazijos mokiniai pamatė lėlių teatro „Avilys“ spektaklį „Mažasis Princas“, pastatytą pagal Antuano de Sent Egziuperi alegorinę pasaką.
Senamiesčio progimnazijos mokiniams parodytas ,,Stalo teatro“ muzikinis spektaklis ,,Kaip žvejys į dangų ėjo“.
Pabandyti kurti pačiam
Mažeikiškiai mugėje galėjo ne tik klausytis ir klausti, bet ir pasimokyti.
Dailininkė Lolita Putramentienė-Braza iš Šiaulių norinčiuosius pakvietė į ekslibriso – knygos savininko ženklo – kūrimo užsiėmimą „Vienas atspaudas“.
Grafikės padedamas kiekvienas mugės lankytojas galėjo susikurti unikalų knygos ženklą.
Tautodailininkės, Žagarės gimnazijos dailės ir technologijų mokytojos, „Lėlių namų“ muziejaus įkūrėjos Aušros Petrauskienės kūrybinėse dirbtuvėse buvo galima išmokti pasisiūti lėlę tautiniais drabužiais.
Ir dar šiek tiek informacijos
Viešosios bibliotekos veiklos pradžia laikomas 1922 m. rugpjūtis, kai Švietimo ministerijos nurodymu Mažeikiuose buvo įsteigtas centralinis knygynas, turėjęs atlikti viešosios bibliotekos funkcijas. Lietuvos švietimo ministerijos įsakymu 1922 m. spalio 1 d. buvo įsteigtas Valstybinio knygyno Mažeikių skyrius, jam vadovauti paskirtas Aleksandras Vaičkus – režisieriaus Juozo Vaičkaus brolis. Šio ministerijos įsakymo data ir laikoma Viešosios bibliotekos gimtadieniu.
Įdomu, kad 1922 m. Valstybinio knygyno Mažeikių skyrius turėjo 361 knygą ir 83 skaitytojus. Žmogus, paėmęs knygą iš bibliotekos, turėjo jai palikti 10 litų užstatą.
Šių metų rudenį Mažeikių rajono savivaldybės viešoji biblioteka pareiškė norą vadintis mūsų kraštiečio, žinomo lietuvių išeivijos poeto Henriko Nagio vardu. Lapkričio mėnesį Savivaldybės tarybos posėdyje buvo priimtas sprendimas dėl šio vardo suteikimo bibliotekai.
Nuotr. Algirdo Vilko ir Savivaldybės administracijos bei mokyklų archyvų