Ką lems tabako ir alkoholio akcizų padidėjimas?

Vykdant įsipareigojimus Europos Sąjungai, 2015 metų pavasarį Lietuvoje brangs alkoholis ir cigaretės – Seimas antradienį pradėjo svarstyti siūlymus didinti akcizus alkoholiui ir rūkalams.
Planuojama, jog dėl to 20 cigarečių pakelis pabrangs vidutiniškai apie 0,09 euro (31 centu), 0,5 litro alaus – 0,015 euro (5 centais), o etilo alkoholio – 0,059 euro (0,2 lito).
Taip pat siūloma padidinti alaus, vyno iš šviežių vynuogių ir kitų fermentuotų gėrimų, tarpinių produktų bei etilo alkoholio akcizų tarifus. Siekiant išvengti staigaus tarifų didėjimo, juos taip pat numatoma didinti laipsniškai trejus metus iš eilės. 2018 metais Lietuva turi pasiekti, kad cigarečių akcizas būtų 90 eurų. ES šiuo metu jau pradėti svarstymai dėl tolesnio jo didinimo. Finansų ministerija planuoja, kad 2022 metais akcizas galėtų siekti 109 eurus.
Klausėme mažeikiškių nuomonės – kaip šis pabrangimas pakeis jų įpročius.

Jolanta Mišeikienė. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Jolanta Mišeikienė, laikinai nedirbanti:
– Net nežinau, ką pasakyti. Man atrodo, kad nė vieno įpročių alkoholio ir tabako pabrangimas nepakeis. Bet mano nuomone, tokias prekes galėtų kuo daugiau branginti. Pavyzdžiui, butelis degtinės galėtų kainuoti šimtą litų, o cigarečių pakelis – penkiasdešimt.
Aš tai pritariu tam brangimui, lai kelia ir toliau akcizus. O kad padidės kontrabanda, tai visais laikais ji buvo ir bus.

Arnoldas Pocius. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Arnoldas Pocius, nedirbantis:
– Aš nepritariu sprendimui branginti cigaretes ir alkoholį. Viskas ir taip yra brangu, jei dar pabrangs – tai nesąmonė. Sveikatos tai neišgelbės, nes žmogus nežino, nuo ko ta sveikata blogėja. Kaina man nesvarbu, aš ir toliau rūkysiu, ir čerkelę padarysiu, ir įpročių savo nekeisiu.

Modesta Grigaitienė. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Modesta Grigaitienė, nedirbanti:
– Man jokio skirtumo, ar brangsta tai, ar pinga. Kas norės, tai ir taip nusipirks. Kam reikės, tas įsigis ir nežiūrės į kainą. Aš pati nerūkau, bet suprantu: kas labai nori, randa ir pigesnių cigarečių bei alkoholio.

Algis Simonavičius. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Algis Simonavičius, pensininkas:
– Yra dvi šio reikalo pusės. Pirmoji – jei mes Lietuvoje nustotume gerti ir rūkyti, būtų gerai. Bet kai pakils kainos, paprasčiausiai padidės ir kontrabanda, vėl atsiras daugiau nelegalių pinigų. O valdžiai jokios naudos nuo to akcizų pakėlimo nebus. Ir mums – kas gėrė, tas gers, kas rūkė, tas rūkys. Žmonių įpročių niekas nepakeis, šia tema papasakosiu anekdotą.
Vyras pareina namo, žmona su vaiku jo klausia: „Ar girdėjai, degtinė pabrango?“ Vyras sako: „Na ir kas?“ „Tai mažiau gersi…“ – ištaria vaikas. – „Ne, vaikeli, aš mažiau negersiu, bet tu mažiau valgysi…“

Paulius Daubaris. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Paulius Daubaris, tirkšliškis, nedirbantis:
– Jei cigaretės labai pabrangs, aš mesiu rūkyti. Ir tikrai atsisakysiu to įpročio. O alkoholio dėl manęs gali išvis nebūti.
Manau, kad kuo daugiau kils kainos, tuo labiau didės kontrabanda, – tai garantija. Dabar aš perku cigaretes parduotuvėje ir moku po septynis, aštuonis litus už pakelį. Jei reikės mokėti dešimt ar penkiolika litų, tai savo įpročius tikrai keisiu.

Natalija Kudriavceva. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Natalija Kudriavceva, dirba bendrovėje „Lietuvos geležinkeliai“:
– Aš pasakyčiau taip: nerūkau ir praktiškai nevartoju alkoholio, todėl man akcizų pakėlimas jokios įtakos nepadarys.
O jei gėrimai bus brangesni, aš nemanau, kad žmonės mažiau gers. Tik dėl akcizų padidėjimo jie savo įpročių nekeis. O kad galima įsigyti kontrabandinių prekių, tai visi žinome. Tai vieša paslaptis. Visi viešai kalba, bet mažai kas su tuo kovoja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto