Kaimo bendruomenėse labdaros tradicijos išlieka gyvos

Židikiškiai ne tik gerbia rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos atminimą, bet ir tęsia jos puoselėtas tradicijas. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Prasidėjus adventiniam laikotarpiui rajono seniūnijose, kaimo bendruomenėse organizuojami įvairūs labdaros vakarai: žmonės renkasi vakaroti, gieda, rengia gerumo akcijas, o surinktos lėšos skiriamos likimo nuskriaustiems žmonėms.
Tokioms akcijoms bendruomenėse rengiamasi ir šiemet.

Rašytoja rengdavo labdaros vakarus

Židikų seniūnijoje iki šiol neužmirštos rašytojos, pedagogės, labdarės Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos puoselėtos tradicijos.
Vietos gyventojai prisimena, kad prieš Kalėdas būdavo organizuojami muzikiniai vakarai. Vakaro metu rašytoja grodavo fortepijonu ir skaitydavo eilėraščius. Visi susirinkusieji vaišindavosi spurgomis ir kvapnia arbata. Labdaros būdu surinkti pinigai būdavo skiriami sunkiai gyvenantiems miestelio ir apylinkių žmonėms.
Labdaros vakarai Židikuose tebegyvuoja iki šiol.

Padėjo mažamečiam berniukui

Prieš kelerius metus buvo surengtas tradicinis adventinis muzikinis labdaros vakaras, kurio metu vyko židikiškiams įprasta labdaros loterija, o surinktos  lėšos buvo perduotos sunkia inkstų liga sergančiai sediškei.
Kitais metais Židikuose vyko muzikinis adventinis vakaras, kuriame buvo surinkta per 800 litų, skirtų mažamečiam berniukui, turinčiam klausos negalią. Mažajam Židikų seniūnijos gyventojui buvo kuo skubiau reikalingi ausų implantai.
Renginį inicijavo Židikų kultūros centro rankdarbių mėgėjų klubas „Auksarankės“.
Jo narės – mamos, užauginusios nemažą būrį vaikų, sužinojusios apie vaiką kamuojančią negalią, nutarė prisijungti prie visoje šalyje vykusios akcijos „Ištiesk gerumui ranką“ ir padėti berniukui. Moterys suorganizavo rankdarbių parodąpardavimą, kultūros centro darbuotojos surengė loteriją, seniūnijos specialistės padarė atvirukus su prasmingais palinkėjimais.

Sriubos atsisakė

Jau kelerius metus visą Advento laikotarpį ir iki Trijų Karalių socialiai remtiniems židikiškiams buvo verdama karšta sriuba. Už paramą produktais verdant sriubą bendrovei „Mažeikių mėsinė“, ūkininkams dėkojo Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktorė Rima Širvinskienė.
„Labai smagu, kad akcija „Sušildykim sielas“ išeina iš miesto ribų ir pasiekia kaimo žmones“, – džiaugėsi direktorė.
Židikų seniūnė Stanislava Valatkevičienė pasakojo, kad šiemet sriubos atsisakyta – pernai jos atėjo vienas kitas žmogus.
„Šiemet nutarėme, kad sriubos sau nebevirsim. Už viešuosius darbus atidirbantys žmonės yra primezgę kojinių, pirštinių, tad kaip ir kasmet su tomis dovanomis aplankysime senolius, vienišus žmones“, – teigė seniūnė.
Tradicinės labdaros popietės židikiškiai šiemet neatsisako: jos metu vėl bus renkamos lėšos, bet S. Valatkevičienė nenorėjo išduoti paslapties, kam jas planuojama skirti.

Sulaukė svečių

Ne pirmus metus labdara užsiima ir Ukrinų bendruomenės žmonės. Ir praėjusį sekmadienį ukriniškiai rinkosi į kaimo kultūros namus, kur prasidėjo tradiciniai adventiniai susibūrimai.
Vakaro pradžioje uždegta pirmoji Advento, Pranašo žvakė, kurią šildydami delnais ir šviesiomis mintimis vienas kitam iš rankų į rankas perdavė vakaro dalyviai. Giedotos adventinės giesmės.
Kartu su ukriniškiais vakarojo parapijos klebonas Egidijus Jurgelevičius ir vakaro svečiai – Mažeikių rajono literatų sambūrio „Aura“ nariai bei jo vadovė Janina Butnorienė. Jie savo kūrybos dainomis, eilėraščiais, pamąstymais taip pat kvietė Advento rimčiai ir susimąstymui.

Lanko kaimo senolius

Ukrinuose gruodžio mėnuo – tai šiltų, jaukių susibūrimų metas, kai giedamos ne tik giesmės. Vieną dieną per savaitę moterys skuba į biblioteką, kurioje gamina angeliukus. Jie Kūčių dieną kartu su lauknešėliais bus dalijami Ukrinų senoliams.
„Gruodžio mėnesį tampame geraisiais angeliukais ir per Kūčias lankome senukus, nunešame jiems vaisių, kuriuos perkame iš bendruomenės lėšų, prisideda ir vienas verslininkas“, – pasakojo bendruomenės pirmininkė Vilma Vžesniauskienė.

Šildys, kuo galės

Reivyčių seniūnijoje prieš šventes pirmiausia bus pasirūpinta socialiai remtinais kaimo vaikais. Kiekviename kaime vyks vaikams skirtos eglės įžiebimo šventės su Kalėdų seneliais, programa, ir, žinoma, dovanomis. Itin sunkiai gyvenančių šeimų vaikais bus pasirūpinta papildomai: jiems bendrą visos seniūnijos šventę surengs darželismokykla „Kregždutė“ bei socialinės paramos skyrius. Reivyčių seniūnijoje priskaičiuojama per dvidešimt tokių vaikų.
Urvikių kultūros centro direktorės Vitos Černookienės žodžiais, neliks pamiršti ir senieji seniūnijos gyventojai bei vieniši žmonės.
Jau suplanuota, į kokį kaimą ir pas ką kasdien bus važiuojama, užsakytos ir saldžios kalėdinės lauktuvės, kurių prireiks beveik šimto.
„Norime visus pasveikinti šilčiau, nuoširdžiau, kad iš mūsų išeitų visas blogis. Reikia, kad žmonės atsikratytų piktų minčių, tad šildysime juos kuo galėdami“, – patikino V. Černookienė.

Stengiasi daryti nedidelius stebuklus

Labdaros idėjos gyvos ir Šerkšnėnų seniūnijoje: tiek seniūnija, tiek bendruomenės prisideda prie pagalbos senukams, vienišiems žmonėms, ligoniams, socialiai remtinoms šeimoms.
Socialinė darbuotoja Nijolė Liegaudienė pasakojo, kad jau daugelį metų pas žmones lankosi su pačių darytomis dovanėlėmis, socialinės rizikos šeimoms darbuotoja surengia adventinę popietę, lankosi namuose.
Susirinkimo metu su bendruomenių pirmininkais ir seniūnaičiais nutarta Plinkšėse artimiausiu metu virti sriubą ir kelias dienas per savaitę iki Trijų Karalių ją vežioti vargstantiesiems. Tiems, kuriems labiausiai reikia, rengiamasi padėti ir malkomis.
Geri darbai seniūnijoje daromi jau nebe pirmąkart: prieš trejus metus vienos daugiavaikės socialinės rizikos šeimos namuose prieš Kalėdas buvo atliktas remontas, parūpinta baldų.
„Kalėdoms stengiamės padaryti nors kažkiek stebuklų ir palengvinti žmonių gyvenimą“, – sakė N. Liegaudienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto