Kaimo jaunimo šokiai: vieni pageidauja, kitiems nebereikia

Kaimo šokiai atgyveno. Kultūros centrų vadovai tvirtina, kad norinčiųjų savaitgaliais pasišokti sumažėjo. Kai kur norinčiųjų šokti atsirastų, bet susiduriama su kliūtimis, dėl kurių šokių ar diskotekų organizuoti neįmanoma.

BRANGI APSAUGA
Kaimuose į šokius susirenka iki 40–50 žmonių, kai kur – mažiau. Kas kita, kai vyksta koks nors renginys – tada atsiranda daugiau šokėjų, nes prisijungia ir vyresnio amžiaus žmonės. Laižuvoje šokiai jaunimui penktadieniais organizuojami nuolat.
Kultūros centro direktorius Sigitas Ramanauskis sakė, kad net skelbimų nebereikia rašyti – susirenka patys. Šokiai nevyksta nebent tada, kai susirenka nedaug jaunimo.
Nuolat budinčios apsaugos šokių metu Laižuvoje nėra – susitvarko patys. Jei būna koks ypatingas atvejis, kviečiasi pagalbą iš Mažeikių – miestelio policijos inspektorius prižiūri didelę teritoriją, yra užsiėmęs, todėl užsuka labai retai.
Kviestis policiją yra tekę ne kartą.
„Būna čia visko: ir apsistumdo, ir susimuša, net šaudosi. Dėl to yra tekę net į policiją važiuoti liudyti“, – prisimena S. Ramanauskis.
Pašokti į Laižuvą atvažiuoja jaunimo iš aplinkinių kaimų, Auksūdžio, direktorius sakė pastebėjęs ir nuolat pasirodančią grupelę iš Mažeikių.

TURI PAPRAŠYTI
Samdyti apsaugos šokiuose nepraktikuoja ir Židikų kultūros centro direktorė Svetlana Jurgelienė. Apie būsimus šokius tik pranešama policijai, o ši surengia reidus.
Paskutinį kartą Židikuose šokiai buvo per vasaros palydas: salė buvo pilnutėlė – ir jaunimo, ir vyresnių šokėjų.
Įprastiniais savaitgaliais į šokius jaunimas nebesusirenka, tad jie čia ir neorganizuojami dažnai. S. Jurgelienė sako, kad dėl tiek neverta gaišti laiko, juolab sunkmečiu, kai reikia taupyti elektrą, kurios diskotekų metu sunaudojama daug.
„Jei jau prireikia šokių, jaunimas paprašo, tada ir surengiame“, – tvirtino pašnekovė.

ŠOKA PER ŠVENTES
Ne kiekvieną savaitę šokiai vyksta ir Ukrinuose.
„Matyt, šokiai, kaip toks reiškinys, atgyveno, jaunimas nebejaučia poreikio“, – svarstė Ukrinų kultūros namų kultūrinės veiklos organizatorė Jūratė Šiaulienė.
Daugiausia jaunimo šokti susirenka per šventes, renginius, vakarones – tada visi nori pašokti. Pastebėta, kad surengus paprastus šokius, ateina vos keli jaunuoliai.
„Jei kas nors kokios šventės, gimtadienio proga paprašo surengti šokius, tada neatsisakome, ir jaunimas šoka. O šiaip šokių rengti nebeverta. Kita vertus, ir merginų kaime mažai likę. Jei kokia ir yra, tai į tokius šokius neina“, – pasakojo J. Šiaulienė.

ATEINA IR VYRESNIŲ
Šerkšnėnuose ir Žemalėje per vasarą šokių nebūna – ir ten nėra norinčiųjų pasišokti.
Atėjus rudeniui šokiai vėl pradedami rengti penktadieniais. Į Šerkšnėnų kultūros centrą susirenka 20–25 jaunuoliai.
„Tai mums jau gerai. Būna, kad atvažiuoja jaunimo iš Tirkšlių, bet dabar, matyt, sunkiau su transportu, todėl svečių sulaukiame vis mažiau. Ir pinigų gal jaunimas nebeturi: trys litai – jau šiokia tokia suma“, – svarstė Šerkšnėnų kultūros centro direktorė Birutė Bučiuvienė.
Jos teigimu, į šokius susirenka jaunimas nuo 16 metų ir šiek tiek vyresni. Brandaus jaunimo kaime lyg ir nelikę – daug kas išsivažinėjo. Smagu būna, kai pašokti per gimtadienius ar kitas šventes ateina susituokusios jaunos poros.
Apsaugos direktorė taip pat nesamdanti – kol kas susitvarkanti pati.

ŠOKTI NETURI KUR
Tirkšlių jaunimas šokti norėtų, bet šokiai čia nevyksta: nėra kur. Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Angelė Rupkutė informavo, kad Tirkšlių kultūros centras už Europos Sąjungos lėšas nupirko dalį kažkada buvusių kultūros namų, dabar ten vyksta projektavimo darbai, tikimasi, kad dar šiemet prasidės ir salės remontas. Taigi yra vilties, kad kitais metais Tirkšlių jaunimas jau turės kur šokti.
Dėl tos pačios priežasties – nėra salės – šokiai nerengiami ir Viekšniuose.
„Mūsų jaunimas pašokti gali tik gimnazijos arba Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių skyriaus salėje vykstančiuose šokiuose“, – informavo Viekšnių kultūros centro direktorė Birutė Švažienė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos.: Linksmintis kaimo žmonės labiausiai mėgsta per bendras šventes.


S. Ramanauskis tikino, kad Laižuvoje šokiai vyksta beveik kiekvieną penktadienį.


J. Šiaulienė teigė, kad šokių, į kuriuos suvažiuotų jaunimas iš kitų vietovių, Ukrinuose jau seniai nebėra.


S. Jurgelienė pastebi, kad kai kurie jaunuoliai į šokius renkasi vėlai: tada, kai gerai „apšyla“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto