Kaip atsisveikiname su litu?

Kitais metais Lietuvoje nebecirkuliuos nacionalinė valiuta – litas. Jį pakeis euras.
Gatvėje sutikti žmonės išsakė savo nuomonę apie tai, kaip jie atsisveikina su litu.

Irena BUTIENĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Irena BUTIENĖ, laikinai nedirbanti:
– Su litu atsisveikinu laisvai. Ne tiek daug jų turime, kad galėtume kažin ką pirkti ar dar kur leisti. Taip pat nepirkome eurų monetų rinkinių, kuriuos išleido Lietuvos bankas prieš kelias savaites, nors apie tai buvau girdėjusi.
Dėl euro įvedimo neturiu nuomonės, bet kažkaip neramu – dar nėra įvestas euras, o kainos jau kyla. Ar nepastebėjote, kiek dabar kainuoja duona, o kiek kainavo prieš porą mėnesių? Ir kiti pagrindiniai maisto produktai pabrango…

Teresė ZAVECKIENĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Teresė ZAVECKIENĖ, senjora iš Telšių:
– Man labai gaila atsisveikinti su mūsų litais. Mes tiek kovojome dėl savo nepriklausomybės, dėl valstybinės atributikos, o dabar viską vėl atiduoti tiesiog skauda širdį. Aš pasiliksiu kelias litų kupiūras prisiminimui. Turiu dar ir smetoninių litų, kuriuos man padovanojo mama…
Lietuviškų eurų dar neįsigijau, nors žinau, kad tai galima padaryti bankuose ir Lietuvos pašto skyriuose.
Dėl euro įvedimo galiu pasakyti tik tiek: gali pritarti, gali nepritarti, ne nuo mūsų, paprastų žmonių, tai priklauso. Tai daro valdžia, o mums nuo to tikrai nieko geriau nebus. Man juokinga, kai kažkas lentynose tikrina kainas. Kodėl niekas nepaima sąskaitų faktūrų ir nepažiūri, kokiomis kainomis ta prekė buvo parduodama prieš kelis mėnesius, o kokia kaina dabar yra!
Kad ir ką valdžia sakytų, viskas yra pabrangę.

Aleksandras PARAŠČENKA. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Aleksandras PARAŠČENKA, inžinierius energetikas:
– Su litais atsisveikinu be nuotaikos. Lietuviai ir Lietuva turi turėti litą! Man litas – pati geriausia valiuta. Esu baltarusis, bet Lietuvoje gyvenu daug metų ir esu Lietuvos patriotas.
Norėtųsi, kad atlyginimas eurais būtų panašus į atlyginimą litais, tada būtų viskas normaliai. Bet, gaila, taip nebus. Ar kainos kyla, ar mažėja, aš nepastebėjau. Tik duona truputį pabrango.

Virginijus VLASOVAS. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Virginijus VLASOVAS, beveik pensininkas:
– Man graudu, kad nebeliks atminties, ką buvome iškovoję, kad buvome lietuviai. Mes ir vaikų  savo atsisakome, ir lito atsisakome. O Tėvynę reikia prisiminti. Todėl ir nepritariu, kad prarandame nacionalinę valiutą.
Pastebėjau, kai tik kilo triukšmas dėl euro įvedimo, tai prekių kainos pakilo dešimt ar net dvidešimt procentų. Palyginkite patys, jei pamenate, kiek kainavo maisto produktai vasarą ir kiek kainuoja dabar. Skirtumas akivaizdus. Greit ir į kirpyklą eisime už dešimt eurų, o ne už dešimt litų…
Dar keistai man atrodo tos akcijos, tie išpardavimai – kiek kas nori, tiek tas užsideda. Man teko gyventi Londone ir matyti, kaip tos apgavystės yra daromos. Manau, kad mums dėl šių permainų bus blogiau.

Alfredas NICIUS. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Alfredas NICIUS, vairavimo mokyklos vadovas:
– Su litais atsisveikiname parduotuvėse. Grynus išleidžiame, o kas yra kortelėse, tas jau savaime pasikeis į eurus. Litų gailėtis nebuvo laiko. Gyvenimas toks jau yra, kad turime taikytis prie to, kas vyksta.
Iš tikrųjų permainos nėra prastai. Tikiu, kad viskas tik gerės.
Į kainas nesigilinu, tiesiog perku būtiniausius produktus, ir tiek. Jei ir pabrango kas keliais centais, tai bent jau aš nepajaučiau. Kai kas net pinga, pavyzdžiui, degalai.

Ela DERMONTAITĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

 Ela DERMONTAITĖ, apskaitininkė, ūkininkė:
– Man kyla sentimentų, kai pagalvoju, kad reikės atsisveikinti su litu, bet aš pritariu euro įvedimui. Iš pradžių bus gal ir sunkumų, nesusipratimų. Reikės priprasti prie naujos valiutos.
Prieš įvedant eurą kainos kilo. Tai nebuvo padaryta prieš pat įvedimą, jos pakilo prieš kokius metus.  Lietuviškų eurų dar nesu įsigijusi, bet stengiuosi išleisti litus.
Euro įvedimui pritariau ir pritariu, bet kaip bus toliau, laikas parodys. Manau, gana greitai sužinosime, kas buvo teisūs: ar euro skeptikai, ar naujosios valiutos šalininkai.

3 Atsakymai į “Kaip atsisveikiname su litu?”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    Su kuo Lietuva atsisveikins artimiausiu metu? Su savo lietuviška kalba ar savo lietuviškais papročiais? Lietuviškos valiutos lito jau nebeturime,kurio taip laukėme ,bet trumpai džiaugėmės. Lietuviai palieka savo šalį migruodami,kad galėtų uždirbti pragyvenimui,nes Lietuvoje nebeįmanoma kurtis ir gyventi dėl skurdo. Vartosi kapuose mūsų protėviai,Lietuva nyksta…Graudu.

  2. baisu parašė:

    verkiam,perkam kruopas,dziovinam duona,nes bijom labai. Loreta G. dar taip nesenaiai sake,kad visi badausim,o mes atsimenam. Va latviams tai gerai,ju latas buvo didesnis,tai jie euru gavo daugiau,o lietuviai gaus euru beveik 4 kartus maziau,ka reiks daryt,vajeee,vajeee…..:)

  3. Jonė Apyvarpienė parašė:

    Įžengimas į eurus yra labai svarbus žingsnis Lietuvai ir jos ekonomikai. Man asmeniškai taip pat gaila lito, bet ne tiek gaila, kad būčiau prieš eurą. Pasiliksiu atsiminimui kelias monetas parodyti būsimam anūkui, kuris gims jau po lito…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto