Kalija: ir džiaugsmo, ir skausmo valandą

Kalija. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kai gėlių parduotuvėse akys raibsta nuo visokios egzotikos, žvilgsnis ima ir užkliūva už nuo seno pažįstamos kalijos. Tiesa, šiandien ji kiek sumodernėjusi, išplėtusi spalvų paletę. Kai kam ši gėlė kelia nostalgiją, žadina prisiminimus, kai kas ją atranda iš naujo. Bet turbūt daugelis sutiks, kad tai gėlė visiems gyvenimo atvejams.

Kalijų būna įvairių spalvų: baltų, rožinių, geltonų, raudonų, oranžinių ir net žalių. Nuskintas ir pamerktas žiedas gali išsilaikyti iki dešimties dienų, todėl puikiai tinka puokštėms.
Priežiūra. Kalijos mėgsta saulės šviesą ir gausų laistymą. Pavėsį pakenčia, tačiau gali ištįsti ir menkai žydėti. Persodinant šakniastiebiai sodinami negiliai, tik tiek, kad nesimatytų šaknies kaklelio.
Žydi nuo lapkričio iki kovo. Peržydėjus ir pradėjus gelsti lapams, galima persodinti arba nuo gegužės laikyti lauke (su vazonu ar pasodintas tiesiai į dirvą). Natūralioje aplinkoje kalija 2 mėn. išgyvena ramybės laikotarpį. Tinkamiausias tam laikas – gegužės – birželio mėn. Tuo metu augalą laikyti sausai, leisti lapams nudžiūti. Po kurio laiko jis pradės leisti naujus lapus, tada laistyti vis gausiau.
Tręšiama kas 2 savaitės: rudenį azoto, nuo spalio – fosforo ir kalio trąšomis. Naudingi trąšų mišiniai su mikroelementais. Organinėmis trąšomis geriausia tręšti, kol augalas nežydi. Karvės mėšlas skiedžiamas vandeniu santykiu 1:5, paukščių 1:10.
Vienoje vietoje gali augti 4–5 metus. Žiedai skinami rytą, žiedynkotis išraunamas prie pat pagrindo (jei jis išsitraukia lengvai ir yra stangrus, drėgmės pakanka, o jei raunasi sunkiai, yra minkštas – drėgmės trūksta).
Dauginama rudenį arba pavasarį augalą persodinant kero dalijimu, atskiriant jaunas atžalas nuo senų augalų. Geriausia persodinti rugpjūtį – rugsėjį.
Ligos. Jeigu gėlė žiemą laikoma per šiltai (apie 18o C), apninka voratinklinės erkės, amarai, baltasparniai. Jei ant lapų matyti apvalios rudos dėmės, lapų kraštai gelsta, gėlė lengvai išsirauna iš dirvos – tai puviniai. Tokiais atvejais reikia vėdinti patalpas, mažiau laistyti, neaplieti lapų ir nestatyti augalų arti vienas kito. Kartais prireikia fungicidų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto