Kambarinių augalų priežiūra kovo mėnesį: palankus metas persodinti

Prieš augalų persodinimą yra būtina kiekvienai gėlei paruošti tinkamą žemių mišinį ir parinkti vazoną. Freepik.com nuotrauka

Kol neprasidėjo intensyvesni darbai sode ir darže, vertėtų atidžiau pasirūpinti kambariniais augalais. Dabar ypač tinkamas metas imtis gėlių persodinimo.
Štai keli patarimai, kaip pasirūpinti namų puošmenomis šį mėnesį.

Kaip prižiūrėti?

Ilgėja dienos, daugėja šviesos, todėl didelius augalus reikia persodinti, patręšti, nes jie skuba augti. Pradėjusias stiebtis gėles dažniau laistome, bet neperlaistome. Joms kenkia perdžiūvimas, bet nereikia pamiršti, kad pražudyti gali ir besaikis laistymas. Trūkstant apšvietimo, lapinės gėlės nuolat krypsta į šviesą, todėl kas 3–4 dienas vazonus reikia pasukti 90 laipsnių kampu.

Dažniau šluoste valome lapus, purškiame. Apžiūrime, ar neatsirado kenkėjų, ligų požymių.
Pavasarį žydinčius kambarinius augalus į naujus vazonus perkelkite tik tada, kai jie peržydi. Svogūniniai augalai persodinami tada, kai pagelsta ir išdžiūsta lapai.
Nuo vėjo apsaugotas terasas ir balkonus papuoškite vazonėliuose ir loveliuose augančiomis našlaitėmis, raktažolėmis, daugiametėmis saulutėmis.

Apie lauramedžius ir begonijas

Auginiais lauramedžiai dauginami pavasarį. Tam tinkamiausios pernykštės šakelės. 8–10 cm ilgio auginiai susmeigiami į drėgną smėlį dauginimo dėžutėje, 2–3 cm gylyje, 5–7 cm atstumais. Laikomi uždengti šviesioje, bet nesaulėtoje vietoje. 25–28 laipsnių temperatūroje auginiai įsišaknija per 3–4 mėnesius.
Įsigytus begonijų gumbelius laikykite sausai kambaryje, kol daigeliai bus 1–2 cm dydžio. Tada sodinkite į nedidelius vazonėlius su kompostine žeme taip, kad viršūnėlės kyšotų. Laikykite ant šviesios palangės, laistykite ir kas 2 savaites patręškite. Persodinti į didesnius vazonus lauke, balkone arba gėlyne begonijas galima tik kai nebenumatoma šalnų.

Metas persodinti

Kaip jau minėta, šiuo metu pravartu persodinti kai kurias gėles. Prieš imantis šio darbo, svarbiausia yra paruošti kiekvienai gėlei tinkamą žemių mišinį ir parinkti vazoną.
Augalai persodinami į švarų derlingą substratą, kurio pagrindą sudaro durpės, priemolis, smėlis ir kompostas. Pasiekti geriausią rezultatą padėtų jau paruošti kambarinių augalų žemių mišiniai, ant kurių pakuočių yra nurodoma, kokiems augalams ar žydinčioms gėlėms jie yra skirti.
Persodinant kaktusus, orchidėjas, rūgščiamėgius augalus būtina naudoti specialiai jiems pritaikytus/paruoštus žemių mišinius.

Imkimės darbo

Dieną prieš persodinimą augalą reikėtų gausiai palaistyti, kad visos šaknys gautų pakankamai vandens.
Persodinant viena ranka tarp praskėstų pirštų suimkite augalo stiebą, o kita ranka paimkite vazoną už dugno ir jį apverskite. Kad gėlę būtų lengviau išimti, vazoną krestelėkite arba stuktelėkite į dugną. Išėmę gėlę iš vazono, atidžiai apžiūrėkite šaknis. Jei pastebėjote pažeistų, pradėjusių pūti šaknies dalių, aštriu peiliu jas nupjaukite iki sveiko (balto) šaknų skerspjūvio.

Naujo vazono dugne esančią skylutę pridenkite molio šukele ar akmenuku, tada, atsižvelgdami į vazono dydį, įpilkite 2–5 cm sluoksnį drenažo ir įberkite tiek žemių, kad augalas būtų reikiamame aukštyje.
Persodinimui paruoštą gėlę į naująjį vazoną statykite taip, kad jos stiebas būtų pačiame vazono centre, o šaknies kaklelis paviršiuje. Atkreipiame dėmesį, kad augalų negalima sodinti giliau negu prieš tai, nes gali pradėti pūti stiebas. Įstatę augalą, į vazono kraštus pilkite žemių mišinį ir apspauskite jį nykščiais taip, kad neliktų tuštumų ir augalas gerai laikytųsi.

Dar kelios pastabos

Norėdami ilgiau vazone išlaikyti drėgmę, suteikti estetinį vaizdą arba apsaugoti jį nuo augintinių, žemės paviršių galite mulčiuoti drenažu arba spalvotų akmenukų skaldele. Persodinant augalus reikėtų palikti 1–2 cm aukščio kraštelį iki vazono viršaus, neužpildytą žeme, kad laistant vanduo nebėgtų per viršų.
Galiausiai, persodintą augalą gausiai palaistykite šiltu vandeniu (išskyrus palmes ir kaktusus, kurie tris dienas visai nelaistomi), kad tekantis vanduo oro tarpelius, likusius vazone, užpildytų substratu. Po valandos nesusigėrusį vandenį išpilkite iš lėkštutės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto