Kariai savanoriai mini KASP įkūrimo trisdešimtmetį

Karių savanorių pratybų metu naudojami ir sraigtasparniai. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Rengti gyventojus ginkluotai šalies gynybai bei talkinti valdžios institucijoms taikos metu ir vykdyti iškeliamas užduotis – taip trumpai savo nuostatas įvardija Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) kariai, kurie šį sekmadienį mini įkūrimo trisdešimtmetį.

Suderina tarnybą ir darbą

Tai dar ne visos prieš trisdešimt metų įkurtos Savanoriškos krašto apsaugos tarnybos (SKAT), kurios pavadinimas 2003 metais buvo pakeistas į Krašto apsaugos savanorių pajėgas, funkcijos – kariai savanoriai dalyvauja tarptautinėse operacijose, teikia pagalbą kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms, įeina į Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų sudėtį.
Šiuo metu KASP tarnauja apie 5 tūkst. karių savanorių – pagal kario savanorio sutartį savanoriškai įsipareigojusių karo prievolininkų, atliekančių nenuolatinę karo tarnybą. KASP gretose taip pat tarnauja ir apie 500 profesinės karo tarnybos karių.
Kovinio rengimo pratybos kariams savanoriams vyksta apie 30 dienų per metus, dažniausiai savaitgaliais, todėl savanoriai suderina tarnybą kariuomenėje ir civilinę veiklą – darbą ar studijas.
KASP sudaro štabas ir šešios rinktinės, apimančios visą šalies teritoriją. Mūsų mieste dislokuota 603-ioji pėstininkų kuopa, kuri priklauso KASP Prisikėlimo apygardos 6-ajai rinktinei, jos štabas yra Šiauliuose.

Bazavosi visas batalionas

Mažeikiuose karių savanorių kuopa buvo įkurta tais pačiais metais, kai susikūrė SKAT. Pirmuoju jos vadu buvo paskirtas Paulius Zubys. Metams bėgant, kuopoje keitėsi karių savanorių skaičius, ginkluotė, amunicija.
„Kai pradėjau vadovauti mažeikiškiams kariams savanoriams, tada mūsų buvo 102-asis savanorių batalionas, kurį sudarė apie trys šimtai karių, suskirstytų į tris kuopas. Tuo metu pagrindinis mūsų dėmesys buvo skiriamas Lietuvos kariuomenės struktūrai atkurti, rūpinomės, kad stiprėtų savanorių pajėgos, kad jaunimas mokėtų, esant būtinybei, ginti Tėvynę, elgtis su ginklais“, – pasakojo 2000–2004 metais batalionui vadovavęs Jonas Mažylis.
Jis sakė, kad tuo laiku savanorių pajėgos žmones traukė dėl įvairiausių priežasčių – vieni norėjo išbandyti save, pajusti karinį gyvenimą, kiti atėjo patriotizmo skatinami, treti norėjo tokiu būdu išvengti privalomosios karinės tarnybos.

Trūkdavo šovinių

Kovinėje savanorių rengimo programoje savanoriai išmoksta to paties, kaip ir privalomosios tarnybos kariai, tačiau čia viskas išdėstyta glausčiau, užsiėmimai organizuojami savaitgaliais.
Savanoriu gali būti bet kuris asmuo nuo 18 iki 60 metų amžiaus. Po sveikatos patikrinimo kario savanorio tarnyba prasideda jam pasirašius sutartį, savanoris siunčiamas į trijų savaičių trukmės Bazinį kario savanorio įgūdžių kursą.
„Ir prieš dvidešimt metų mes vykdėme tą pačią veiklą, kurią vykdo dabartiniai kariai savanoriai – buvo ir žygių, ir mokymų po kelias paras miškuose. Tuo metu Lietuva dar nebuvo įstojusi į NATO, todėl mes turėjome rusišką ginkluotę. Prisimenu tai, kad labiausiai jai trūkdavo šovinių“, – sakė J. Mažylis.

Užduotys dar dėliojamos

Šiuo metu KASP Mažeikių 603-iąją pėstininkų kuopą sudaro apie 80 karių savanorių, savanorio tarnybą čia atlieka ir aštuonios moterys.
Kuopos vadas, kapitonas Sigitas Adomauskas pastebėjo: nors uždaviniai liko tie patys, tačiau aprūpinimas ir ginkluotė pasikeitė – dabar savanoriai turi šiuolaikinius ginklus, nesiskundžia ir dėl amunicijos.
Iki paskelbiant antrąjį karantiną, kuopa įvykdė visas metų pradžioje jai iškeltas užduotis, kariai buvo įvertinti tarptautinėse pratybose, kurios vyko Šiauliuose, aviacijos bazėje.
Kaip vyks karių mokymai šiais metais, dar kol kas sprendžiama, tačiau planuojama pereiti prie nuotolinio mokymo.
Kuopos vadas neabejoja, kad ir pandemijos sąlygomis, laikantis visų saugumo priemonių, mokymo procesas nesustos. Atšilus orams, bus vykdomos ir lauko pratybos.

Kuopoje netrūksta patyrusių karių

Mažeikių kuopoje yra ne vienas savanoris, kuris čia tarnauja jau daugiau kaip dešimtį metų – 25 metus kuopoje tarnauja seržantas Gražvydas Nausėda, dvejais metais anksčiau tarnybą pradėjo vyresnysis eilinis Egidijus Alčiauskas, du tarnybos dešimtmečius jau skaičiuoja seržantas Šarūnas Juodelis, 15 metų savanorių pajėgose yra leitenantė Kristina Šatikienė.
„Užduočių turime – pirmojo karantino metu kartu su pasieniečiais dirbome postuose prie sienos su Latvija. Dalyvaujame ir taikos palaikymo misijoje – praėjusiais metais Jungtinių Tautų organizacijos taikos palaikymo misijoje Malyje tarnavo ir mūsų kuopos grandinis Andrius Grigevičius“, – sakė kuopos vadas.
Anot S. Adomausko, šiais metais dėl pandemijos iškilmingos rikiuotės, minint pajėgų 30-metį, atsisakyta, minėjimas vyks nuotoliniu būdu. Tam apie kiekvieną rinktinę sukurtas trumpas pristatymo filmas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto